Metamizol – czym jest i jak działa?

Yevhen Borysov/getty images

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Metamizol to pochodna pirazolonu, występująca w postaci krystalicznie białego proszku. Powszechnie znany jako pyralgina, jest środkiem przeciwbólowym, stosowanym również do łagodzenia bólu pooperacyjnego. Dyskusje nad kwestią bezpieczeństwa leku trwają od lat. W 1974 r. metamizol został wycofany ze sprzedaży w Szwecji, w 1977 r. w USA, a w kolejnych latach podobną decyzję podjęło 30 krajów, w tym część Unii Europejskiej. Podstawą dyskusji nad bezpieczeństwem leku są wywoływane przez niego choroby – agranulocytoza i anemia aplastyczna. Kwestia nadal pozostaje jednak przedmiotem badań. W Polsce w związku z decyzją Ministerstwa Zdrowia „ze względu na zaobserwowane przypadki agranulocytozy w trakcie leczenia metamizolem zaleca się stosowanie metamizolu wyłącznie w przypadkach, kiedy inne leki przeciwbólowe nie są skuteczne lub są przeciwwskazane” [1]. Decyzja ta została umotywowana tym, iż „stosowanie leku w dużych dawkach lub długotrwale zwiększa ryzyko agranulocytozy, dlatego lek nie powinien być stosowany dłużej niż 7 dni” [1].

Działanie i wskazania do stosowania metamizolu

Metamizol sodowy i magnezowy szybko wchłania się do przewodu pokarmowego, a następnie jest metabolizowany w wątrobie. Dawkowanie leku powinien ustalać tylko lekarz. Metamizol sodowy wykazuje silne działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Stosowany jest do leczenia stanów zapalnych i bólu różnego pochodzenia. W leczeniu klinicznym od lat funkcjonuje jako skuteczny środek przeciwbólowy, łagodzący kolki i bóle trzewne. Jest skutecznym środkiem wspomagającym łagodzenie bolesnego przebiegu kamicy moczowodów lub dróg żółciowych. W niektórych przypadkach podawany jest również w ostrej kolce nerkowej.

Jak udowodniono w trakcie wielu badań, metamizol nie nadaje się do leczenia bólu migrenowego i związanego z uzębieniem. Przez niektórych lekarzy substancja stosowana jest do łagodzenia bólu pooperacyjnego i podawana za pomocą wlewu. Metamizol ze względu na bardzo szybkie i skuteczne działanie przez lekarzy uznawany jest za lek przydatny, szczególnie w przypadku pacjentów, u których stosowanie innych powszechnych leków opioidowych może być niebezpieczne. Dawkowanie i czas przyjmowania leku powinna poprzedzać konsultacja lekarska i diagnostyka, potwierdzająca konieczność jego stosowania.

Przeciwwskazania i działania niepożądane

Metamizol rzadko wywołuje działania niepożądane. Jego maksymalna bezpieczna dawka dobowa wynosi 5 g. Wbrew obawom lek nie wywołuje niedokrwistości. Jednak u chorych wrażliwych na jego działanie mogą wystąpić reakcje alergiczne: pokrzywka, rumień skórny, zmiany złuszczająco-zapalne, zapalenie błon śluzowych jamy ustnej, obrzęk krtani. Bardzo często lęk powoduje spadek ciśnienia tętniczego, co może mieć miejsce chwilę po jego podaniu. Poważne skutki uboczne w postaci zapalenia nerek, wątroby, zaburzeń serca czy biegunki obserwuje się u chorych znacznie przekraczających dopuszczoną do przyjęcia dawkę.

Wśród innych działań niepożądanych występujących w wyniku przyjęcia nawet bezpiecznej dawki leku wymienia się: wymioty, bóle brzucha, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zahamowanie wydalania wody i powstawanie obrzęków. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania metamizolu jest nadwrażliwość na niesteroidowe leki przeciwzapalne lub na któryś ze składników preparatu. Lek ponadto nie może być stosowany w przypadku:

  • niedokrwistości,
  • chorób nerek i wątroby,
  • astmy,
  • dychawicy oskrzelowej.

Lek nie może być również przyjmowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Substancja tuż po podaniu natychmiast przenika do płodu i mleka. Przyjmowanie metamizolu w trakcie ciąży zwiększa ryzyko rozwoju guza Wilmsa u płodu i nadciśnienia płucnego krwi.

Zobacz film: Jakie są przyczyny bólu głowy?

źródło:x-news

Bibliografia:

1. Maciej Żukowski, Katarzyna Kotfis, Bezpieczeństwo stosowania metamizolu i paracetamolu w leczeniu bólu ostrego, w: Anestezjologia Intensywna Terapia, 2009; 41: 171–176, Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii Pomorskiej AM w Szczecinie.

2. Karol Nartowski, Anna Wiela-Hojeńska, Łukasz Łapiński, Przyczyny i zagrożenia samoleczenia oraz przyjmowania suplementów diety, w: Anestezjologia i Intensywna Terapia, 2009.

Data aktualizacji: 02.12.2020,
Opublikowano: 02.12.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej
Tabletki przeciwbólowe po alkoholu – paracetamol czy ibuprofen?

Tabletki przeciwbólowe po alkoholu to bardzo częste połączenie, którego czasem nie da się uniknąć. Jednak skutki leczenia, a właściwie jego efekty uboczne, mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia chorego.

Czytaj więcej