Maska do biegania – działanie maski treningowej i maski antysmogowej do biegania 

Fot. Lorado / Getty Images

Maska treningowa do biegania symuluje warunki treningu wysokogórskiego, polegające na niedoborze tlenu w trakcie wysiłku fizycznego. Jej działanie ma przyczynić się do zmniejszenia podatności organizmu na zmęczenie oraz poprawy wydolności serca i płuc. 

Maska do biegania jest przeznaczona dla dobrze wytrenowanych osób na poziomie wysoko lub średnio zaawansowanym. Działanie maski polega na ograniczeniu dopływu tlenu do organizmu. Dzięki temu urządzenie imituje zmęczenie organizmu spowodowane zwiększonym zapotrzebowaniem na tlen.

Maska do biegania – co to jest?

Maska do biegania, a dokładnie maska treningowa, to specyficzne akcesorium przeznaczone do ćwiczeń, które (upraszczając) ma utrudniać oddychanie. Ten treningowy przyrząd zyskuje coraz większą popularność wśród sportowców. Działanie maski do biegania pozwala symulować trening wysokogórski, który stanowi bardzo ważny element treningu wytrzymałościowego w różnych dziedzinach sportu. Wierzchnia warstwa maski do biegania utworzona jest z neoprenu – materiału o wysokiej wytrzymałości, odpornego na uszkodzenia i wstrząsy. Maska neoprenowa do biegania odznacza się lekkością, a ponadto jest odporna na zabrudzenia. Zaletą masek do biegania z neoprenu jest również wodoodporność i termoizolacyjność. Pozostałymi elementami tworzącymi maskę treningową są guma i trzy zawory. Maska jest także wyposażona w różne wymienne wentyle odpowiadające treningowi na różnych wysokościach. Dzięki temu maska do biegania może imitować warunki treningowe na wysokości: 900 m n.p.m., 1800 m n.p.m., 2700 m n.p.m., 3600 m n.p.m., 4500 m n.p.m. i 5400 m n.p.m.

Chcesz zacząć biegać, ale nie wiesz od czego zacząć? Odpowiedzi na wszystkie swoje pytania znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jak rozpocząć przygodę z bieganiem? Źródło: 36,6.

Po co stosować maskę do biegania?

Maska treningowa do biegania ma działanie podobne do treningu wysokogórskiego. Rozumiejąc wpływ treningu w górach na organizm, bez trudu zrozumie się także mechanizm działania tego przyrządu dla sportowców. Przyjmuje się, że im wyżej, tym mniejsza zawartość tlenu w powietrzu. W konsekwencji do płuc w trakcie treningu wysokogórskiego dostaje się mniej tlenu, co z kolei prowadzi do niedotlenienia organizmu. Stan ten jest niebezpieczny dla organizmu, który uruchamia mechanizmy obronne, polegające na zwiększeniu pracy płuc i serca poprzez np. wzrost częstotliwości skurczów serca lub uruchomienie grup mięśniowych odpowiedzialnych za szybsze rozprężanie klatki piersiowej. Takie działanie maski treningowej do biegania przekłada się na to, że trening staje się bardziej wymagający. Zgodnie z założeniami producentów masek do biegania, ich stosowanie ma przyczynić się do usprawnienia pracy serca i układu oddechowego, zwiększenia wydajności tych narządów oraz zmniejszenia podatności organizmu na zmęczenie. Skutkiem stosowania maski na twarz do biegania jest głębszy i bardziej efektywny oddech.

Maska treningowa do biegania – dla kogo?

Maska treningowa do biegania powstała z myślą o zawodowych sportowcach. Jest przeznaczona dla osób na poziomie wysoko lub co najmniej średnio zaawansowanym, które dążą do poprawy uzyskiwanych wyników. Maska treningowa znajduje zastosowanie w sportach wytrzymałościowych. Potocznie nazywana jest maską do biegania, jednak wykorzystuje się ją również w sztukach walki i crossficie. Przyrząd ten nie jest wskazany osobom początkującym, a także tym ćwiczącym typowo kulturystycznie. Pierwszy trening z maską do biegania przez większość użytkowników opisywany jest jako mało przyjemny. Osoby rozpoczynające korzystanie z tego przyrządu powinny przeprowadzić pierwszy trening na najniższej możliwej wysokości (900 m n.p.m.). Organizm musi mieć czas na przyzwyczajenie się do uczucia niedotlenienia. Po założeniu maski po raz pierwszy mogą pojawić się np. lekkie zawroty głowy, przyspieszona akcja serca i uczucie niepokoju.

Maska antysmogowa do biegania – działanie

Maska antysmogowa do biegania, nazywana inaczej maską przeciwpyłową do bieagania, zyskuje coraz większą popularność wśród sportowców ze względu na pogarszający się stan powietrza. Najczęściej sięgają po nią osoby czynnie uprawiające sport, a jednocześnie troszczące się o swoje zdrowie. Działanie maski przeciwpyłowej do biegania polega na zapobieganiu przedostawania się zanieczyszczeń powietrza do układu oddechowego podczas treningu. Osoby uprawiające sport są bardziej narażone na szkodliwe działanie smogu, gdyż w trakcie wysiłku fizycznego dochodzi do zwiększonego poboru powietrza. W praktyce oznacza to większą ilość niebezpiecznych substancji przedostających się do płuc. Do niepożądanych objawów wywoływanych przez smog należą m.in. bóle i zawroty głowy, uczucie duszności, ogólne zmęczenie. Wysoka ekspozycja organizmu na zanieczyszczenia powietrza ma również negatywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i układ nerwowy. Smog zwiększa ryzyko rozwoju niewydolności oddechowej, choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu serca, a także nowotworów. 

Data aktualizacji: 07.02.2019,
Opublikowano: 07.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej