Maska algowa – działanie, zastosowanie, właściwości

Fot. Flying Colours Ltd / Getty Images

Maseczka z alg najczęściej jest dostępna w formie proszku. Z niego wykonuje się właściwą masę do nałożenia na twarz czy ciało. Algi morskie sprawiają, że maseczka jest dla skóry niezwykle wartościowa, można je wykorzystać do każdego typu cery.

Maska algowa jest bardzo popularnym surowcem kosmetycznym. Same algi to wodne rośliny zaliczane do wodorostów. Mają ogromne właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne. Przypominają zieloną maź, o dość nieprzyjemnej, śluzowatej konsystencji, jednak ich właściwości zdrowotne są nieocenione.

Co to jest maska algowa?

Maski algowe wykorzystywane są praktycznie w każdym gabinecie kosmetycznym. Jednak nie każda maska algowa ma właściwości swoiste dla alg morskich. Pełną odżywczą wartość wykazują jedynie maski w postaci mikronizowanej i liofilizowanej. Pierwsze tworzone są poprzez sproszkowanie pierwotnego surowca. Efektem ubocznym tego procesu jest alginat, czyli substancja powszechnie znana w kosmetologii. Jest to nic innego, jak sproszkowane ściany komórkowe, co powoduje, że produkt jest niepełnowartościowy, choć nie oznacza to, że nie jest skuteczny. Po prostu jego wartość jest mniejsza. Dodatkową wadą mask algowych na bazie alginatu jest nieprzyjemny zapach, który producenci często próbują maskować perfumami.

Maska algowa – właściwości

Algi to naturalne surowce wykorzystywane do produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych. Stanowią bogate źródło wszelkiego rodzaju składników odżywczych. Wykorzystuje się je w kosmetologii od lat, w różnych formach, tzn. suszone, liofilizowane, sproszkowane, a także w postaci ekstraktów. Ten pochodzący z mórz wodorost działa na wiele sposobów ze względu na naprawdę bogaty skład. Dlatego też maski algowe znajdują zastosowanie w pielęgnacji każdego typu skóry.

Maski algowe mają następujące właściwości:

  • bakteriostatyczne i przeciwzapalne,
  • antycellulitowe,
  • ujędrniające,
  • wzmacniające ściany naczyniowe,
  • regenerujące,
  • odżywcze,
  • nawilżające,
  • odmładzające.

Liczne właściwości maski algowe zawdzięczają zawartości witamin, minerałów, białek i wielu związków korzystnie wpływających na każdy typ skóry.

Maski z alg najczęściej zawierają też inne składniki, takie jak kwas hialuronowy, spirulina, złoto czy wyciągi z owoców. Tym samym nabywają dodatkowych właściwości pielęgnacyjnych.

Jak działa maska algowa?

Maska algowa przede wszystkim działa łagodząco i kojąco na skórę. Doskonale sprawdza się na wszelkiego rodzaju podrażnienia. Zwęża pory, przez co wykorzystuje się ją w zabiegach kosmetycznych przy cerze tłustej, mieszanej, a także z tendencją do trądziku. Maski algowe łagodzą zmiany po inwazyjnych zabiegach kosmetycznych. Aplikowane na twarz, działają przeciwzmarszczkowo, jak również stanowią doskonałą profilaktykę przed procesami starzenia się skóry. Jest to jeden z typów kosmetyków dający zadowalające efekty klientkom gabinetów kosmetycznych, które oczekują błyskawicznych efektów. Od razu po zabiegu skóra staje się napięta, rozjaśniona, doskonale nawilżona.

Maski algowe mają działanie odchudzające i odżywcze, toteż stosuje się je nie tylko na twarz, ale też na inne newralgiczne części ciała.

Wskazania do wykonania maseczki algowej

Najczęstsze wskazania do wykonania maski algowej to trądzik różowaty i pospolity. Kosmetyk zalecany jest po zabiegach oczyszczania twarzy i z użyciem kwasów, po oparzeniach i opalaniu. Ponadto maska algowa tworzy tzw. warstwę okluzyjną, czyli nieprzepuszczalny film zapobiegający odparowywaniu substancji i zapewniający lepsze wchłanianie preparatów w skórę.

Jak przygotować maskę algową?

Maskę algową kupuje się w formie sproszkowanej. Należy wymieszać ją z wodą, aż do uzyskania konsystencji budyniu. Następnie nakłada się ją na skórę i trzyma do całkowitego wyschnięcia, jednak nie dłużej niż 20 min.

Przeciwwskazania do stosowania masek algowych

Maski algowe mimo szerokiego zastosowania czasami nie mogą być użyte. Przeciwwskazania do stosowania masek algowych są następujące:

  • rany,
  • stosowanie antybiotyków lub sterydów,
  • uczulenie na jod,
  • nadczynność tarczycy,
  • alergia na składniki maski w wywiadzie,
  • aktywne choroby wirusowe i grzybicze skóry,
  • klaustrofobia,
  • kuracja pochodnymi witaminy A.

Zobacz film: Spirulina (alga morska) bomba witaminowo - białkowa. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 09.05.2018,
Opublikowano: 09.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

wiola 02.10.2018r.

Spirulina + woda = piekna i zdrowa cera. dobrze jest też ja dodać do peelingu z kawą, olejem kokosowym i np. cukrem lub solą

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej