Maska algowa jest bardzo popularnym surowcem kosmetycznym. Same algi to wodne rośliny zaliczane do wodorostów. Mają ogromne właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne. Przypominają zieloną maź, o dość nieprzyjemnej, śluzowatej konsystencji, jednak ich właściwości zdrowotne są nieocenione.
Co to jest maska algowa?
Maski algowe wykorzystywane są praktycznie w każdym gabinecie kosmetycznym. Jednak nie każda maska algowa ma właściwości swoiste dla alg morskich. Pełną odżywczą wartość wykazują jedynie maski w postaci mikronizowanej i liofilizowanej. Pierwsze tworzone są poprzez sproszkowanie pierwotnego surowca. Efektem ubocznym tego procesu jest alginat, czyli substancja powszechnie znana w kosmetologii. Jest to nic innego, jak sproszkowane ściany komórkowe, co powoduje, że produkt jest niepełnowartościowy, choć nie oznacza to, że nie jest skuteczny. Po prostu jego wartość jest mniejsza. Dodatkową wadą mask algowych na bazie alginatu jest nieprzyjemny zapach, który producenci często próbują maskować perfumami.
Maska algowa – właściwości
Algi to naturalne surowce wykorzystywane do produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych. Stanowią bogate źródło wszelkiego rodzaju składników odżywczych. Wykorzystuje się je w kosmetologii od lat, w różnych formach, tzn. suszone, liofilizowane, sproszkowane, a także w postaci ekstraktów. Ten pochodzący z mórz wodorost działa na wiele sposobów ze względu na naprawdę bogaty skład. Dlatego też maski algowe znajdują zastosowanie w pielęgnacji każdego typu skóry.
Maski algowe mają następujące właściwości:
- bakteriostatyczne i przeciwzapalne,
- antycellulitowe,
- ujędrniające,
- wzmacniające ściany naczyniowe,
- regenerujące,
- odżywcze,
- nawilżające,
- odmładzające.
Liczne właściwości maski algowe zawdzięczają zawartości witamin, minerałów, białek i wielu związków korzystnie wpływających na każdy typ skóry.
Maski z alg najczęściej zawierają też inne składniki, takie jak kwas hialuronowy, spirulina, złoto czy wyciągi z owoców. Tym samym nabywają dodatkowych właściwości pielęgnacyjnych.
Jak działa maska algowa?
Maska algowa przede wszystkim działa łagodząco i kojąco na skórę. Doskonale sprawdza się na wszelkiego rodzaju podrażnienia. Zwęża pory, przez co wykorzystuje się ją w zabiegach kosmetycznych przy cerze tłustej, mieszanej, a także z tendencją do trądziku. Maski algowe łagodzą zmiany po inwazyjnych zabiegach kosmetycznych. Aplikowane na twarz, działają przeciwzmarszczkowo, jak również stanowią doskonałą profilaktykę przed procesami starzenia się skóry. Jest to jeden z typów kosmetyków dający zadowalające efekty klientkom gabinetów kosmetycznych, które oczekują błyskawicznych efektów. Od razu po zabiegu skóra staje się napięta, rozjaśniona, doskonale nawilżona.
Maski algowe mają działanie odchudzające i odżywcze, toteż stosuje się je nie tylko na twarz, ale też na inne newralgiczne części ciała.
Wskazania do wykonania maseczki algowej
Najczęstsze wskazania do wykonania maski algowej to trądzik różowaty i pospolity. Kosmetyk zalecany jest po zabiegach oczyszczania twarzy i z użyciem kwasów, po oparzeniach i opalaniu. Ponadto maska algowa tworzy tzw. warstwę okluzyjną, czyli nieprzepuszczalny film zapobiegający odparowywaniu substancji i zapewniający lepsze wchłanianie preparatów w skórę.
Jak przygotować maskę algową?
Maskę algową kupuje się w formie sproszkowanej. Należy wymieszać ją z wodą, aż do uzyskania konsystencji budyniu. Następnie nakłada się ją na skórę i trzyma do całkowitego wyschnięcia, jednak nie dłużej niż 20 min.
Przeciwwskazania do stosowania masek algowych
Maski algowe mimo szerokiego zastosowania czasami nie mogą być użyte. Przeciwwskazania do stosowania masek algowych są następujące:
- rany,
- stosowanie antybiotyków lub sterydów,
- uczulenie na jod,
- nadczynność tarczycy,
- alergia na składniki maski w wywiadzie,
- aktywne choroby wirusowe i grzybicze skóry,
- klaustrofobia,
- kuracja pochodnymi witaminy A.
wiola 02.10.2018r.
Spirulina + woda = piekna i zdrowa cera. dobrze jest też ja dodać do peelingu z kawą, olejem kokosowym i np. cukrem lub solą