Maść na stłuczenia – jaki preparat wybrać dla dorosłych, dzieci i sportowców?

Fot.: RFBSIP / stock.adobe.com

Maść na stłuczenia – jaki preparat wybrać dla dorosłych, dzieci i sportowców?

Stłuczenia to częsty uraz u sportowców i dzieci. Dochodzi do nich w trakcie uprawiania sportu, ale także podczas codziennych czynności. Stłuczeniom towarzyszy z reguły obrzęk i ból. Pojawiają się także siniaki.

Jak dochodzi do stłuczenia?

Stłuczenie jest to uszkodzenie tkanek podskórnej i mięśniowej, okostnej i stawów. Nie dochodzi przy tym do przerwania ciągłości skóry. W trakcie urazu uszkodzone zostają naczynia krwionośne, co powoduje siniaki. Powstają zazwyczaj na skutek urazu tępymi przedmiotami bądź upadkiem na twarde podłoże. Stłuczenie objawia się ostrym bólem, wysiękiem lub krwiakiem podskórnym i obrzękiem. Towarzyszy im niekiedy zniekształcenie stawu oraz ograniczenie bądź upośledzenie ruchu. Po urazie należy przyłożyć okład z wody i octu na około 10 minut. Można go też zastąpić kostkami lodu owiniętymi w tkaninę bądź zastosować chłodny żelowy opatrunek. Te sposoby sprawią, że naczynia krwionośne obkurczą się, a krwawienie i obrzęk się zmniejszą. Stłuczenie goi się przez około 5-10 dni, kiedy to siniak zmienia swoją barwę od ciemnoczerwonej przez brunatną do żółtawej. Dzieje się to, ponieważ w ten sposób rozkłada się w organizmie hemoglobina, składnik czerwonych krwinek. Jeśli stłuczenie jest bardzo rozległe, towarzyszy mu silny ból, który się nie zmniejsza, a wręcz przeciwnie, należy udać się do lekarza. Mogą to być bowiem objawy pęknięcia kości bądź zwichnięcia stawu.

Najlepsza maść na stłuczenia

Najlepsza maść na stłuczenia to ta o działaniu przeciwbólowym i przeciwobrzękowym. Należy ją stosować kilka razy dziennie. W przypadku stanu zapalnego i obrzęku towarzyszącemu stłuczeniu należy sięgnąć po maści przeciwzapalne i chłodzące. Można ich używać także w przypadku zwichnięć i skręceń stawów oraz przy naderwaniu mięśni. Maść na stłuczenia i obrzęki zazwyczaj zawiera wyciąg z arniki, kasztanowca, żywokostu lub nagietka. Te substancje zmniejszają opuchliznę i ból, przyspieszają wchłanianie się krwiaków lub siniaków. Niwelują też obrzęki i uszczelniają naczynia krwionośne. Arnika i nagietek to zioła wykorzystywane także przy bólach mięśni, np. po intensywnym wysiłku. Nagietek dodatkowo przyspiesza gojenie się ran, otarć i innych uszkodzeń skóry. Przy stłuczeniach i obrzękach stosuje się także maść z heparyną. Jest to związek, który sprzyja wchłanianiu się siniaków i zapobiega powstawaniu podskórnych zakrzepów. Maść na stłuczenia i siniaki może zawierać octowinian glinu. Zmniejsza on obrzęki pojawiające się po urazach. Niweluje krwiaki i siniaki. Ponadto ma działanie przeciwbólowe.

Maść na stłuczenia dla dzieci

Arnikę zawiera także maść na stłuczenia, którą można stosować u dzieci. Koszyczek arniki to bezpieczna substancja poprawiająca krążenie krwi i działająca przeciwzakrzepowo. Skutecznie przyspiesza wchłanianie się krwiaków powstałych przy stłuczeniach i innych urazach. Warto wspomnieć, że preparaty z wyciągiem z arniki uwrażliwiają skórę na działanie promieni słonecznych. Z tego powodu należy chronić miejsca, na które została nałożona maść przed słońcem i promieniami UV pochodzącymi z innych źródeł. Ważne, aby w przypadku stłuczeń u dzieci nie stosować maści rozgrzewających. Mogą one pogłębić obrzęk i spowolnić proces gojenia się.

Maść na stłuczenia dla sportowców

U sportowców po stłuczeniach zaleca się preparaty m.in. zawierające benzydaminę. Ma ona działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Działa znieczulająco na miejsce, w którym zostanie nałożona. Można ją stosować również w przypadku skręceń i bólów mięśniowych. Naproksen i ibuprofen to kolejne substancje pomagające w przypadku stłuczeń. Mają miejscowe działanie przeciwbólowe. Zmniejszają też stany zapalne tkanek, a naproksen dodatkowo niweluje obrzęki. W przypadku użycia preparatów z jego zawartością należy unikać wpływu światła słonecznego w czasie leczenia i przez 2 tygodnie po jego zakończeniu. 

Kolejne substancje działające korzystnie w przypadku stłuczeń to etofenamat oraz diklofenak. Etofenamat zmniejsza bolesność i działa przeciwzapalnie. Jego stosowanie zaleca się w przypadku stłuczeń, a także naciągnięcia ścięgien, mięśni i stawów. Działa korzystnie w przypadku stanów zapalnych tkanek okołostawowych. Natomiast diklofenak jest używany miejscowo na stany zapalne dotyczące tkanek miękkich, czyli ścięgien, łokcia tenisisty. Warto po niego sięgnąć także w przypadku bólu pleców, pourazowych stanów zapalnych więzadeł, ścięgien, mięśni i stawów powstałych na skutek stłuczenia, skręcenie i nadwyrężenia. Maść z diklofenakiem działa skutecznie także w przypadku łagodnych, ograniczonych stanów zapalnych stawów. 

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 12.12.2017,
Opublikowano: 21.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej