Maść na siniaki dla dzieci i dorosłych. Jakie składniki przyspieszają wchłanianie siniaków?

Fot.: Viacheslav Iakobchuk / stock.adobe.com

Maść na siniaki bardzo często zawiera arnikę i wyciąg z kasztanowca. Te składniki przyspieszają wchłanianie się siniaków i mają działanie przeciwzapalne. Koszyczek nagietka i żywokost to kolejne wyciągi roślinne zmniejszające skutki urazów i stłuczeń. 

Siniaki to częsta przypadłość u dzieci, które dużo biegają i skaczą, zwiększając tym samym ryzyko upadku. Uszkodzenia tego typu pojawiają się też u osób dorosłych, szczególnie tych, którzy mają kruche naczynia krwionośne.

Jak powstają siniaki?

Siniaki często powstają podczas uprawiania sportu. Gra w piłkę nożną lub inne sporty zespołowe wiążą się z upadkami. Podobnie jest z jazdą na rowerze. W trakcie uderzenia na ciało oddziałują duże siły, które powodują stłuczenia, a w konsekwencji ból i siniaki bądź krwiaki. Szczególnie bolesne są miejsca z małą ilością mięśni, znajdujące się blisko kości jak golenie (przednia część łydki). Tam, gdzie jest więcej tkanki mięśniowej, dolegliwości są mniejsze. Często pojawiają się jednak siniaki. Powstają one na skutek miejscowego pęknięcia drobnych naczyń krwionośnych pod skórą

Krew z uszkodzonych w ten sposób naczynek wylewa się do znajdujących się w pobliżu tkanek. Na powierzchni skóry można zaobserwować wtedy siniaki. Na początku są w kolorze czerwonym, który zmienia się w ciemnofioletową barwę, a następnie – czarną. Po pewnym czasie staje się brunatna. Zmiany koloru wynikają z rozkładania hemoglobiny (składnika czerwonych krwinek) w organizmie. Po kilku dniach ze skóry znika ciemny kolor, a siniak blednie i przybiera zielonkawą lub, żółtą barwę. W następnym etapie staje się bladożółty, a po około 10 dniach całkowicie znika. Naczynia krwionośne, które uległy pęknięciu zasklepiają się, a krążenie krwi w uszkodzonym miejscu funkcjonuje tak jak w pozostałych miejscach ciała. Jeśli oprócz bólu pojawia się obrzęk, a miejsce urazu staje się duże i ma żywy, czerwony kolor, może to oznaczać pojawienie się krwiaka.

Maść na siniaki z arniką, nagietkiem, kasztanowcem i żywokostem

Najlepsza maść na siniaki to taka, która nie tylko przyspiesza ich wchłanianie, ale też likwiduje ból i ma działanie przeciwzapalne. Na miejsce po stłuczeniu lub upadku często stosuje się maść z arniki. Może ona zawierać dodatkowo wyciąg z żywokostu, nagietka bądź kasztanowca. Wszystkie te składniki zmniejszają ból, opuchliznę i powodują szybsze wchłanianie się krwi. Maści z wymienionymi wcześniej substancjami używa się szczególnie po stłuczeniach. Zmniejszają one obrzęk, który może towarzyszyć urazowi i uszczelniają naczynia krwionośne. Arnika szybko usuwa pigmenty wpływające na kolor zasinionego miejsca. Koszyczek arniki jest źródłem związków usprawniających krążenie krwi i działających przeciwzakrzepowo. Maści z wyciągiem z tego zioła mogą być stosowane także u dzieci. Warto jednak wiedzieć, że opisywana roślina zawiera substancje uwrażliwiające skórę na działanie promieni ultrafioletowych. Miejsc posmarowanych maścią arnikową nie wolno więc wystawiać na słońce bądź opalać, np. w solarium. 

Na siniaki, krwiaki i urazy doskonale działa wyciąg z koszyczków arniki i nagietka. Zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń włosowatych, co korzystnie działa na krążenie obwodowe. Dzięki mniejszej przepuszczalności stan zapalny i obrzęk znikają. Sprawia to też, że ból jest zdecydowanie mniejszy. Maść z arniką i nagietkiem może być stosowana po stłuczeniach, a także przy bólach mięśni np. po intensywnym treningu. Ten preparat jest też wykorzystywany do masażu. Nagietek lekarski łagodzi uszkodzenia skóry. Korzystnie działa na otarcia, stłuczenia, rany i odmrożenia. Wspomaga krążenie w żyłach, co sprawia, że krwiaki i siniaki szybciej się wchłaniają. Środki z wyciągami roślinnymi stosowane po urazach często zawierają dodatkowo kamforę i mentol. Te dwa składniki dają silny efekt chłodzący, który przekłada się na zmniejszenie bólu w uszkodzonym miejscu. 

Maść na siniaki i stłuczenia może mieć w składzie także octowinian glinu. Ten środek doskonale działa na siniaki, wybroczyny (czyli krwiaki) i obrzęki pourazowe. Krwiaki i siniaki likwiduje także żywokost lekarski. Wyciąg z tej rośliny likwiduje opuchliznę, przyspiesza tworzenie nowych naczyń krwionośnych i regenerację skóry. W przypadku stosowania maści na siniaki na twarzy należy zachować ostrożność. Preparat nie może się bowiem dostać do oczu. Kiedy siniak pojawi się pod okiem, często towarzyszy mu ból. Sięgając po środki przeciwbólowe, należy unikać tych, które zawierają kwas acetylosalicylowy. Jest to bowiem składnik zaburzający funkcje płytek krwi i procesu krzepnięcia, co sprawi, że siniak będzie większy.

Maść na siniaki z heparyną

Na siniaki można też stosować maść z heparyną. Heparyna i heparynoid to leki przyspieszające wchłanianie się wszelkich wybroczyn, krwiaków i nacieków. Dodatkowo rozpuszczają one powstające skrzepy i zapobiegają tworzeniu nowych zakrzepów. Heparyna i heparynoid są odpowiedzialne za zmniejszenie lepkości krwi. Maść z heparyną może być stosowana przy stłuczeniach i obrzękach. Jest pomocna także w przypadku naciągnięć ścięgien, mięśni i więzadeł oraz zwichnięć i skręceń. 

Zobacz film: O czym mogą świadczyć siniaki? Źródło: Bez recepty


Data aktualizacji: 21.11.2017,
Opublikowano: 21.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej