Masaż kręgosłupa – na czym polegają wybrane rodzaje masaży?

Fot. DmitriiSimakov / Getty Images

Masaż kręgosłupa ma nieodzowne znaczenie w łagodzeniu dolegliwości bólowych i odprężeniu, zwłaszcza osób zmagających się z przewlekłym stresem. Sporą popularnością cieszą się masaż chiński i wibracyjny, który oprócz szeregu wskazań i pozytywnego działania ma pewne ograniczenia.

Masaż kręgosłupa przynieść może efekt leczniczy, pobudzający, relaksujący. Łagodzi m.in. skurcze mięśniowe, napięcia psychiczne, bóle stawowo-mięśniowe i głowy, pobudza krążenie, w konsekwencji czego tkanki stają się lepiej dotlenione i odżywione. Masaż kręgosłupa wskazany jest zwłaszcza osobom cierpiącym na chroniczny ból pleców i spędzającym wiele czasu w pozycji siedzącej.

Masaż klasyczny kręgosłupa

Masaż klasyczny kręgosłupa oprócz efektu terapeutycznego pozwala osiągnąć działanie relaksacyjne i odprężyć osoby przemęczone. Stosowany bywa w celach profilaktycznych, w schorzeniach narządu ruchu i łagodzeniu bólu. Poprawia ukrwienie masowanej okolicy i zwiększa elastyczność mięśni. Masaż klasyczny uważany jest za najskuteczniejszy w leczeniu chorób i wad kręgosłupa oraz całego narządu ruchu.

Masaż kręgosłupa obejmuje plecy, pośladki i barki. Średni czas trwania masażu to 20–25 minut. W klasycznym masażu kręgosłupa wykorzystuje się następujące techniki: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wibracja, które wykonuje się w kierunku przepływu krwi żylnej, czyli do serca. Masaż wykonuje się w pozycji leżącej na brzuchu, z kończynami górnymi ułożonymi wzdłuż tułowia i głową położoną na bok.

Jak masować kręgosłup?

Masaż zaczyna się od głaskania, zwanego też gładzeniem, które polega na delikatnym przesuwaniu powierzchnią całej dłoni po plecach od kości krzyżowej do barku. Głaskanie odpręża i uspokaja, zmniejsza ból i usprawnia krążenie powierzchniowe. Usuwa zrogowaciały naskórek, dzięki czemu usprawnia się pracę gruczołów potowych i łojowych. Skóra staje się gładsza, a wrażliwość zakończeń nerwowych spada. Następnie przechodzi się do rozcierania, które prowadzi się w formie ruchów okrężnych opuszkami palców obu rąk. Rozcieranie obniża napięcie mięśniowe. Ugniatanie wykonuje się tzw. chwytem szczypcowym. Pobudza krążenie w tkankach i usuwa produkty przemiany materii. Do oklepywania dłoń układa się w kształt łódki. Omija się nerki, kości, łopatki. Masaż powoduje przekrwienie tkanek. Wibracja przyśpiesza metabolizm komórkowy i poprawia elastyczność tkanek. Wibracje wykonuje się kłębikiem kciuka, przesuwając rękę z dołu do góry.

Przeciwwskazania i wskazania do masażu klasycznego kręgosłupa

Klasycznego masażu kręgosłupa nie przeprowadza się u osób z m.in.: gorączką, ropnymi zmianami skórnymi, żylakami, krwiakami, tętniakami, naczyniakami, zaburzeniami krzepliwości krwi, nadciśnieniem tętniczym krwi, zaawansowaną miażdżycą, gruźlicą kości, stanami zapalnymi, zapaleniem nerwów obwodowych, chorobą nowotworową, zaawansowaną osteoporozą. Przeciwwskazaniami do masażu kręgosłupa są także ciąża i menstruacja.

Masaż klasyczny kręgosłupa wskazany jest przy: stanach przeciążenia mięśni i stawów, reumatoidalnym zapaleniu stawów, wadach postawy, obrzęku limfatycznym, nerwobólach, stanach pourazowych i pooperacyjnych, porażeniach i niedowładach, wyczerpaniu, niedoborach snu, problemach z koncentracją.

Sprawdź ile powinien trwać masaż? wskazania i przeciwwskazania dowiecie się z filmu: 

Zobacz film: Ile powinien trwać masaż, wskazania i przeciwwskazania. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czym jest masaż wibracyjny kręgosłupa?

Masaż wibracyjny kręgosłupa to suchy masaż mechaniczny przeprowadzany z wykorzystaniem specjalnego aparatu z drgającą membraną, którą wprowadza w ruch płynąca pod ciśnieniem woda. Źródłem energii jest woda z sieci wodociągowej lub ekopompy zapewniającej zamknięty obieg wody. Aparat emituje drgania o częstotliwości od 30 do 3000 Hz. Na końcu węża, przez którego przepuszcza się wodę, znajduje się wykonana z gumy, drgająca membrana. Taki masaż na kręgosłup działa odprężająco, łagodzi doświadczany ból, wpływa pozytywnie na receptory nerwowe, usprawnia krążenie obwodowe, zwiększa ruchomość stawów. Zabieg trwa 10–15 minut.

Wskazania i przeciwwskazania do masażu wibracyjnego kręgosłupa

Wibracyjny masaż kręgosłupa przeprowadza się w przypadku nerwobóli, reumatoidalnego zapalenia stawów, zespołów bólowych kręgosłupa, przykurczów, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, dyskopatii, zaników mięśniowych, stanów pourazowych narządu ruchu, chorób obwodowych układu nerwowego, rwy kulszowej. Zalecany jest przy przewlekłych i uciążliwych bólach kręgosłupa oraz skoliozach u dzieci i młodzieży.

Z kolei przeciwwskazania do wibracyjnego masażu kręgosłupa stanowią: miażdżyca, rozrusznik serca, kruchość naczyń włosowatych, zapalenia żył, żylaki, zakrzepy, trudno gojące się zmiany na skórze, owrzodzenia, ropnie, zaawansowana osteoporoza, choroby nowotworowe, świeże blizny, stany zapalne i uszkodzenia skóry, infekcje przebiegające z gorączką, ciąża.

Masaż chiński kręgosłupa TUI-NA

Masaż chiński kręgosłupa TUI-NA (z chin. ‘pchnij, ciągnij’) wywodzi się ze starożytnej medycyny chińskiej. Główny cel masażu stanowi regulacja energii przepływającej w organizmie i usunięcie powstałych w wyniku jej zachwiania blokad. Masaż ten wykorzystywany jest w leczeniu stanów chorobowych, ale i wskazany podczas silnego wyczerpania i zmęczenia organizmu. Masaż zaleca się osobom spędzającym wiele czasu w pozycji siedzącej.

Chiński masaż kręgosłupa trwa około 30 minut. Wzmacnia organizm, relaksuje, dodaje sił witalnych, rozluźnia napięcia, łagodzi ból, poprawia samopoczucie, uwalnia od stresów, zapewnia swobodniejsze oddychanie, podnosi poziom odporności organizmu. Stosowany może być w połączeniu z bańkami chińskimi. W masażu TUI-NA energia Qi przekazywana jest do wnętrza osoby masowanej z zewnątrz. Dzieje się tak dzięki uciskowi na dane punkty akupunktury, odciąganiu mięśni od tkanki kostnej, rozcieraniu przyczepów mięśniowych. Masaż kręgosłupa TUI-NA nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

Chodzisz na masaże?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Bibliografia:

1. Zborowski A., Masaż klasyczny, Kraków, AZ, 2008.

2. Magiera L., Leksykon masażu i terminów komplementarnych, Kraków, BIO-STYL, 2008

Data aktualizacji: 02.02.2019,
Opublikowano: 26.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej