Macica: budowa, położenie, pozycja i funkcje, macica powiększona

Fot: portishead1 / gettyimages.com

Macica składa się z trzonu, cieśni oraz szyjki, jest ulokowana pomiędzy pęcherzem moczowym a odbytnicą. Macica przodozgięta oznacza, że pozycja tego narządu jest prawidłowa. Za nieprawidłową uchodzi macica w tyłozgięciu, chociaż występuje u około 20 do 25 procent kobiet.

Co to jest macica? To kobiecy narząd niezbędny do rozmnażania. W macicy zagnieżdża się zapłodniona komórka jajowa, rozwija płód, a następnie mięśnie macicy uczestniczą w wydaniu dziecka na świat. Macica w ciąży jest powiększona kilkukrotnie, rośnie wraz z rozwojem płodu i może osiągać pojemność nawet 5 litrów.

Macica: budowa i lokalizacja

Gdzie jest macica i jak wygląda? Macica znajduje się w miednicy mniejszej, pomiędzy odbytnicą a pęcherzem moczowym. Ma kształt lekko spłaszczonej, odwróconej gruszki. U kobiet, które nie rodziły, macica osiąga wielkość około 7 centymetrów długości i 4 centymetrów szerokości, jej grubość zależy m.in. od masy ciała kobiety, często to około 2,5 centymetra.

Macica składa się z trzonu, cieśni i szyjki. Trzon macicy łączy się z przydatkami (jajowodami, jajnikami i więzadłami) oraz z cieśnią. W trzonie znajduje się jama macicy wyścielona endometrium, czyli błoną śluzową. Tu zagnieżdża się zapłodniona komórka jajowa i rozwija płód (do około 12. tygodnia ciąży, potem zarodek jest na tyle duży, że rozwija się także w cieśni macicy). Cieśń macicy łączy trzon z szyjką, która jest zbudowana głównie z elastycznej tkanki łącznej. Szyjka macicy produkuje śluz, który ułatwia plemnikom zapłodnienie komórki jajowej, ponieważ zwiększa ich mobilność.

Macicę okala omacicze, inaczej perimetrium. To błona surowicza, która jest częścią otrzewnej. Macica jest podtrzymywana przed więzadła oraz tkanki włókniste, krew krąży w niej dzięki m.in. tętnicy maciczej oraz systemowi żył i innych naczyń krwionośnych.

Macica w ciąży i po porodzie

Macica w ciąży „przechowuje” płód i chroni go. Z kosmówki i błony śluzowej macicy w ciąży wytwarza się łożysko, które zaopatruje zarodek w niezbędne substancje odżywcze oraz tlen i odbiera zbędne produkty przemiany materii i dwutlenek węgla. Jest ono niezbędne do przeżycia i prawidłowego rozwoju dziecka.

Jak wygląda macica w ciąży? Jest powiększona, ponieważ musi pomieścić płód. Jej ścianki w miarę postępu ciąży stają się cieńsze, na ostatnim etapie mogą mieć około 15 milimetrów grubości. Podczas rozwoju zarodka znacznie powiększa się trzon macicy oraz poprawia się ukrwienie tego obszaru. Dno macicy w ciąży zmienia położenie względem pierwotnej pozycji – najpierw unosi się od miejsca tuż nad spojeniem łonowym aż na wysokość wyrostka mieczykowatego (najniższa kość mostka), a w 40. tygodniu obniża się na wysokość pomiędzy pępkiem a mostkiem. Po ciąży wraca na swoje pierwotne miejsce.

Podczas porodu macica, która jest zbudowana m.in. z mięśni gładkich, umożliwia wypchnięcie płodu w sposób naturalny. Skurcze macicy przesuwają dziecko do wyjścia przez drogi rodne i są niezbędne, by urodzić siłami natury.

Macica po porodzie oczyszcza się i stopniowo obkurcza. Trwa to do 6 tygodni – to okres połogu. W tym czasie możliwe są krwawienia i bóle skurczowe, które z czasem powinny zelżeć, a w końcu ustąpić.


Zobacz film: Badanie płodności. Źródło: Dzień dobry TVN

Powiększona macica – objawy i przyczyny

Powiększona macica jest jednym z objawów ciąży, ale jeśli badania wykluczają zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej, może być oznaką choroby. Występuje też w drugiej fazie cyklu menstruacyjnego.

Najczęstsze przyczyny powiększenia macicy to mięśniaki (niezłośliwe guzy, które wymagają obserwacji), endometrioza czy wady w budowie tego narządu.

Duża macica może powodować ucisk na pęcherz moczowy i tym samym zwiększać częstość oddawania moczu. Inne objawy zwykle związane są bezpośrednio z patologiami, które prowadzą do tego stanu. Zmiany powodujące powiększenie macicy są widoczne w badaniu ultrasonograficznym przezpochwowym (transwaginalnym – USG TV), mogą wywoływać dolegliwości bólowe, zaburzenia miesiączkowania oraz zaparcia. Powiększona macica i ból brzucha powinny skłonić do wizyty u ginekologa i wykonania USG TV.

Macica w tyłozgięciu i przodozgięciu

Macica w przodozgięciu to określenie dla prawidłowej pozycji tego narządu. Zgięcie macicy oznacza wzajemne położenie trzonu i szyjki – zgięty do przodu (w stronę brzucha) trzon ma większość kobiet. Pochylenie to drugi ważny parametr, określa pozycję macicy względem pochwy – u większości kobiet obserwuje się przodopochylenie i taki stan uznaje się za prawidłowy.

Macica w tyłozgięciu może nie powodować żadnych objawów, chyba że tyłozgięcie jest znaczne (wówczas pojawia się m.in. ból w okolicy kręgosłupa przed miesiączką i ból podczas stosunku). U niektórych takie położenie macicy jest wrodzone, u innych może być efektem chorób, m.in. stanów zapalnych, endometriozy, raka, lub porodu czy interwencji chirurgicznych. Tyłozgięcie macicy nie powoduje niepłodności, nie utrudnia też zapłodnienia. W trakcie ciąży, około 12. tygodnia, macica tyłozgięta zgina się do przodu i w tę stronę pochyla. Po porodzie może wrócić do pierwotnej pozycji lub pozostać w przodozgięciu i przodopochyleniu.

Zobacz film: Rak szyjki macicy- jak ważna jest szybka diagnoza. Źródło: 36,6.




Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 06.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej