Łupież tłusty może powodować wypadanie włosów: objawy, przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Fot: cristi_m / gettyimages.com

Leczenie łupieżu tłustego polega na złuszczaniu martwego naskórka, hamowaniu łojotoku i zapobieganiu infekcjom i powikłaniom takim jak łysienie. Wypadanie włosów u chorych na łupież tłusty powinno skłonić do wizyty u dermatologa, ograniczenia stresu i wzbogacenia diety w witaminy i cynk.

Łupież to choroba skóry głowy, w której dochodzi do nadmiernego łuszczenia naskórka. Bezpośrednio za wywołanie takiego stanu odpowiedzialne są grzyby (drożdżaki), które naturalnie występują na ludzkiej skórze – Malassezia furfur. Dwa rodzaje łupieżu występujące najczęściej to łupież tłusty i suchy.

Objawy łupieżu tłustego – rozpoznanie choroby i charakterystyka

Łupież po raz pierwszy może pojawić się w okresie dojrzewania. Częściej dotyka chłopców niż dziewczęta. Objawy łupieżu nasilają się zimą, mniej widoczne są latem.

Łupież tłusty objawy daje widoczne gołym okiem – to zażółcone fragmenty naskórka, które mogą spadać z głowy na ramiona i plecy. Żółte płaty złuszczonego naskórka oraz strupy składające się z jego wielu skumulowanych warstw są widoczne na skórze głowy i wyczuwalne podczas dotyku. Oprócz tego osoba chora odczuwa uporczywy świąd skóry głowy. Swędzenie skutkuje częstym drapaniem skalpu i w konsekwencji może prowadzić do podrażnień oraz infekcji bakteryjnych i stanów zapalnych. Efektem częstego i silnego pocierania czy drapania skalpu jest też wypadanie osłabionych włosów.

Osoby cierpiące na łupież tłusty mają też problem z przetłuszczaniem się włosów – nawet krótko po umyciu mogą się one zlepiać i wyglądać nieświeżo, a nawet na brudne. Silny łojotok często dotyczy nie tylko owłosionej skóry głowy, ale też twarzy i ucha zewnętrznego.

Zauważalna jest zależność łupież tłusty a wypadanie włosów. Nadmierna utrata owłosienia jest rezultatem działalności drożdżaków, stanów zapalnych obejmujących cebulki włosowe oraz drapania, powodującego fizyczne uszkodzenie włosów. Włosy łamią się i wypadają, a przez osłabienie cebulek włosowych ich wzrost jest o wiele wolniejszy lub nawet zahamowany.

Bezpośrednie i pośrednie przyczyny łupieżu tłustego

Bezpośrednią przyczyną łupieżu tłustego jest działanie drożdżaków (grzybów) Malassezia furfur. Występują one naturalnie w ludzkim organizmie, ale gdy jest ich zbyt wiele i mają sprzyjające warunki do tego, by się rozmnażać, mogą powodować łupież. Najlepiej czują się w ciepłym i wilgotnym środowisku. Idealne warunki do rozwoju daje im także łojotok skóry głowy – sebum jest pożywką.

Łojotok może być skutkiem:

  • zmian hormonalnych – zwłaszcza w okresie dojrzewania, kiedy aktywność hormonów jest bardzo duża,
  • przewlekłych chorób wpływających na skórę i powodujących łojotok,
  • zbyt częstego albo za rzadkiego mycia włosów,
  • niedokładnego spłukiwania szamponu czy odżywki,
  • stosowania obciążających kosmetyków, np. masek do włosów czy produktów do stylizacji jak żel, pianka czy lakier do włosów.

Oprócz tego łojotokowi i rozwojowi grzybów sprzyjają przegrzewanie głowy (np. noszenie niewłaściwego nakrycia głowy w stosunku do panujących warunków) i przebywanie w mocno ogrzewanych pomieszczeniach. Ciepłe i suche powietrze powoduje przesuszania głowy, dlatego skóra produkuje większe ilości łoju, aby utrzymać poziom natłuszczenia, w konsekwencji czego sebum jest zbyt wiele.


Zobacz film: Jak wzmocnić włosy. Źródło: Wiem co jem

Domowe sposoby na łupież tłusty

Domowe sposoby na łupież tłusty mogą być stosowane tuż po wystąpieniu problemu, najlepiej zanim pojawią się stany zapalne. Płukanki, wcierki i maski mogą zredukować swędzenie i poprawić stan skóry głowy, ale mało prawdopodobne, by samodzielnie były skuteczne w walce z łupieżem łojotokowym. Stosuje się m.in. sok z cytryny, napary z pokrzywy, nagietka, rumianku, kory wierzby z liśćmi łopianu, maseczki z zielonej glinki, ocet jabłkowy oraz olejki o działaniu przeciwzapalnym, ograniczające wydzielanie sebum (np. olejek z drzewa herbacianego).

Bardzo ważne jest, by na czas leczenia zrezygnować z gorących narzędzi, jak suszarka (można używać tych, które mają zimny nawiew), prostownica, lokówka czy termoloki. Należy także powstrzymać się przed używaniem kosmetyków do stylizacji (pianki, lakieru, żelu czy gumy do włosów) oraz koloryzacją, która może podrażnić skórę głowy.

Warto podczas kuracji codzienną dietę wzbogacić o produkty bogate w witaminy A, E, z grupy B oraz cynk. Mają one pozytywny wpływ na stan skóry i mogą ograniczać łojotok i łupież oraz zapobiegać ich nawrotom.

Łupież tłusty: leczenie dermokosmetykami i metodą farmakologiczną

Jeśli domowe sposoby nie skutkują i łupież jest przewlekły, należy rozpocząć jego leczenie z użyciem specjalnych szamponów, płynów oraz – w niektórych przypadkach – leków doustnych. Miejscowo stosuje się substancje złuszczające, usuwające rogową warstwę naskórka (keratolityczne), ograniczające łojotok oraz przeciwgrzybicze.

Leczenie łupieżu tłustego może polegać na przyjmowaniu doustnych środków przeciwgrzybiczych. Tę metodę stosuje się wtedy, gdy wszystkie inne sposoby okazały się nieskuteczne. Leki przyjmuje się zgodnie z zaleceniami lekarza, wspomagając terapię od zewnątrz poprzez stosowanie zaleconych preparatów leczniczych, jak szampony, maści czy płyny.

Bibliografia:

1. lek. Agnieszka Zaremba "Łupież tłusty"

2. Marta Wysocka " Łupież jako objaw - jego etiopatogeneza, leczenie i zapobieganie"

Data aktualizacji: 06.02.2018,
Opublikowano: 06.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (3)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Melisa1987 29.01.2023r.

Cooo, jakie????

Berta 07.12.2022r.

Od jakiegos czasu na rynku są fajne zestawy kosmetyków na łojotokowe zapalenie skóry.

ales 19.10.2018r.

po odstawieniu nabiału łupież tłusty znika

Zobacz wszystkie 3 komentarzy
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Kosmetyki na lato dla każdej kobiety! O nich pamiętaj!

Mogłoby się wydawać, że w letniej kosmetyczce nie ma konieczności gromadzenia zbyt wielu kosmetyków dla kobiet. Tymczasem i w praktyce okazuje się, że każda z nas, także i o tej porze roku powinna o siebie dbać i stosować produkty do pielęgnacji ciała. Upały i słońce nie działają bowiem korzystnie na naszą cerę, włosy i paznokcie. Co zatem warto umieścić na swojej obowiązkowej liście kosmetyków na lato? Sprawdź koniecznie!

Czytaj więcej
Łupież czy sucha skóra głowy - różnice, objawy, leczenie

Zarówno łupież, jak i sucha skóra głowy powodują łuszczenie się i swędzenie, co sprawia, że może być trudno je od siebie odróżnić. Jednak mimo podobnych objawów są to dwa różne schorzenia, które warto prawidłowo rozpoznać. Wiedza o tym, który z problemów dotyczy twojej skóry głowy, może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego leczenia i pozbyciu się spadających białych płatków na dobre.

Czytaj więcej
Puszące się włosy – przyczyny, rozwiązania, pielęgnacja i kosmetyki do puszących się włosów

Chyba każdy, kto ma nieco dłuższe włosy, doświadczył kiedyś w mniejszym lub większym stopniu ich puszenia się. Szczególnie łatwo odczuć to w deszczowe dni, kiedy powietrze jest wilgotne. Sporadyczne puszenie się włosów można szybko okiełznać, jednak są osoby, które zmagają się z tym problemem na co dzień.

Czytaj więcej
Wypadanie włosów – skuteczne konsultacje on-line

Nadmierne wypadanie włosów oraz łysienie stanowią poważny problem zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Włosy wypadają nam codziennie, co jest normalnym zjawiskiem, ponieważ w ich miejsce ciągle wyrastają nowe. Nie każdy wie, że dziennie gubimy około 100 włosów. Jeśli jednak ubytek ten jest znacznie większy, oznacza to, że występuje problem natury zdrowotnej. Czasami proces ten cofa się samoistnie, jeśli jednak postępuje, dochodzi do szpecącego łysienia skóry głowy.

Czytaj więcej
Jak wzmocnić włosy – witaminy, domowe i naturalne sposoby leczenia

Wiele osób marzy o gęstych i mocnych włosach, gdyż zdecydowanie wpływa to na ogólną aparycję. Próżno jest szukać sposobów na natychmiastowe zagęszczenie i pogrubienie włosów, jednak zbilansowana dieta i systematyczna pielęgnacja wzmacniająca znacząco wpływają na ich kondycję.

Czytaj więcej
Jakie właściwości ma olej tamanu? Efekty stosowania na skórę i włosy. 

Olej tamanu najczęściej wykorzystuje się w pielęgnacji skóry problematycznej, w leczeniu zmian trądzikowych, blizn, rozstępów, przebarwień czy opryszczki. Używa się go również do odżywienia skóry głowy i łagodzenia oznak łupieżu. 

Czytaj więcej