Łupież suchy: objawy, przyczyny, domowe sposoby, łupież suchy a tłusty

Fot: pimonpim / gettyimages.com

Domowe sposoby na łupież suchy wykorzystują olejki, zioła, jogurt naturalny czy ocet. Nawilżenie, i optymalne natłuszczenie suchej, łuszczącej się skóry głowy może zlikwidować problem łupieżu. Metody te łagodzą też świąd i podrażnienie.

Łupież to zjawisko polegające na nadmiernym łuszczeniu owłosionej skóry głowy. Towarzyszy temu łojotok o różnym stopniu nasilenia. Występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Po raz pierwszy objawy łupieżu pojawiają się przeważnie w okresie dojrzewania. Choroba ta ma tendencję do nawracania.

Łupież suchy i tłusty – objawy i różnice

Żeby pozbyć się łupieżu, należy dowiedzieć się najpierw, czy to łupież suchy czy tłusty. Te dwa rodzaje choroby różnią się objawami, przyczynami i metodami leczenia.

  • Łupież suchy objawia się licznymi białym fragmentami naskórka, które oddzielają się od skalpu i przeważnie osypują się na ramiona i plecy, są szczególnie widoczne na odzieży w ciemnych kolorach. Przeważnie łupież suchy przebiega bez łojotoku lub z nieznacznie zwiększonym wydzielaniem łoju. W ciężkich przypadkach złuszczający się naskórek może się nawarstwiać i pozostawać na skórze, kumulować się, przybierając formę białych, przylegających strupów. Łupież suchy przebiega przeważnie ze świądem skóry głowy.
  • Łupież tłusty przebiega przeważnie z silnym łojotokiem, który dotyczy nie tylko skalpu, ale też twarzy. Ma postać żółtych, wielowarstwowych strupów, które pokrywają skórę. Mogą też odpadać od niej i się osypywać. Łupieżowi tłustemu towarzyszy uporczywy świąd, który zmusza do drapania chorej skóry głowy. Z tego powodu często dochodzi do powstawania stanów zapalnych i infekcji bakteryjnych w tym obszarze. Skóra głowy jest też mocno zaczerwieniona.

Leczenie łupieżu powinno rozpocząć się od jego właściwego rozpoznania, aby było skuteczne. Należy pamiętać, że łupież ma tendencję do nawrotów, a często występuje przewlekle. Przed wizytą u dermatologa warto wypróbować na niego domowe sposoby.

Domowe sposoby na łupież suchy: oleje, płukanki, maseczki

Łupież suchy nieestetycznie wygląda na ubraniach, powoduje swędzenie i może przerodzić się w łupież tłusty. Z tych powodów należy się go pozbyć, stosując np. domowe sposoby, które nie wymagają dużych nakładów finansowych.


Zobacz film: Jak wzmocnić włosy. Źródło: Wiem co jem

Domowe sposoby na łupież suchy to:

  • nacieranie skóry głowy oliwą z oliwek lub olejem sezamowym czy olejkiem rycynowym – około 50 do 60 mililitrów oleju należy wetrzeć w skórę głowy, masując ją przy tym, i zostawić na 10 minut; następnie przez kilka minut robi się masaż, tym razem lekko drapiąc skórę głowy; po wszystkim włosy należy umyć delikatnym szamponem; olejki o właściwościach łagodzących to też olejek lawendowy (ma dodatkowo działanie odkażające), olejek z drzewa sandałowego i olejek z geranium;
  • maseczka z oleju kokosowego z olejkiem jojoba – olejki łączy się w proporcji 1 do 1 i wciera w skórę głowy; po 30 minutach włosy należy umyć delikatnym szamponem; skóra głowy jest odżywiona i odpowiednio natłuszczona, co pomaga zapobiegać łojotokowi;
  • płukanka z octu – po umyciu głowy należy wykonać płukankę z ostudzonej, przegotowanej wody i octu w proporcjach 1 szklanka do 1 lub 2 łyżek; najlepiej nadaje się do tego ocet jabłkowy, ponieważ spirytusowy może nadmiernie wysuszać, powodując łojotok; taka płukanka przywraca skórze naturalne pH i oczyszcza skalp i włosy; w efekcie regularnego stosowania płukanki z octu owłosiona skóra głowy jest oczyszczona i wzmocniona, a włosy miękkie i lśniące;
  • płukanka ziołowa – po umyciu włosów należy je wypłukać dokładnie w wodzie, a następnie w roztworze wody z naparem ziołowym – można użyć naparu z nagietka, rumianku, skrzypu polnego, kory wierzby z dodatkiem łopianu czy liści dębu, popularna jest też płukanka z pokrzywy; płukanki ziołowe odświeżają, nawilżają skórę głowy i poprawiają dodatkowo kondycję włosów, należy je robić po każdym myciu; pierwsze efekty mogą być zauważalne dopiero po kilku miesiącach;
  • maseczka z jogurtu naturalnego – po umyciu włosów należy nałożyć na nie i skórę głowy jogurt naturalny, owinąć ręcznikiem i pozostawić na godzinę; po tym czasie głowę myje się delikatnym szamponem; dzięki dobroczynnym bakteriom zawartym w jogurcie skóra głowy jest odżywiona i ma prawidłowy odczyn pH, a podrażnienia są złagodzone.

Gdy leczenie łupieżu suchego domowymi metodami nie przynosi oczekiwanych rezultatów, należy sięgnąć po specjalistyczne szampony i dermokosmetyki. Warto też do diety włączyć produkty bogate w cynk i witaminy A, E oraz z grupy B, ponieważ te substancje pozytywnie wpływają na stan skóry i mogą przyspieszyć leczenie łupieżu suchego.

Łupież suchy – przyczyny

Łupież suchy pojawia się przeważnie wtedy, gdy skóra głowy jest mocno przesuszona. Sprzyjają temu:

  • ciepłe i zimne nawiewy, a więc ogrzewanie i klimatyzacja,
  • przegrzewanie głowy, np. poprzez suszenie włosów gorącym powietrzem,
  • stosowanie dużej ilości kosmetyków do stylizacji włosów, np. lakierów, pianek, ale też suchych szamponów.

Za wystąpienie łupieżu suchego bezpośrednio odpowiedzialne są grzyby Malassezia furfur, naturalnie występujące na ludzkiej skórze. Ich namnażaniu sprzyjają stres, dieta uboga w witaminy i minerały oraz zanieczyszczenie środowiska.

Bibliografia:

1. mgr Magdalena Seremak "Łupież suchy"

2. lek. Agnieszka Zaremba "Łupież tłusty"

3. Marta Wysocka "Łupież jako objaw – jego etiopatogeneza, leczenie i zapobieganie"

Data aktualizacji: 06.02.2018,
Opublikowano: 06.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (3)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Martini 29.01.2023r.

A które je mają?

Polka 07.12.2022r.

Przy ŁZS najlepsze są szampony z glinką i piroktonem olaminy.

Anna 26.07.2018r.

A co z przyczyną, skąd się bierze?

Zobacz wszystkie 3 komentarzy
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Kosmetyki na lato dla każdej kobiety! O nich pamiętaj!

Mogłoby się wydawać, że w letniej kosmetyczce nie ma konieczności gromadzenia zbyt wielu kosmetyków dla kobiet. Tymczasem i w praktyce okazuje się, że każda z nas, także i o tej porze roku powinna o siebie dbać i stosować produkty do pielęgnacji ciała. Upały i słońce nie działają bowiem korzystnie na naszą cerę, włosy i paznokcie. Co zatem warto umieścić na swojej obowiązkowej liście kosmetyków na lato? Sprawdź koniecznie!

Czytaj więcej
Łupież czy sucha skóra głowy - różnice, objawy, leczenie

Zarówno łupież, jak i sucha skóra głowy powodują łuszczenie się i swędzenie, co sprawia, że może być trudno je od siebie odróżnić. Jednak mimo podobnych objawów są to dwa różne schorzenia, które warto prawidłowo rozpoznać. Wiedza o tym, który z problemów dotyczy twojej skóry głowy, może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego leczenia i pozbyciu się spadających białych płatków na dobre.

Czytaj więcej
Puszące się włosy – przyczyny, rozwiązania, pielęgnacja i kosmetyki do puszących się włosów

Chyba każdy, kto ma nieco dłuższe włosy, doświadczył kiedyś w mniejszym lub większym stopniu ich puszenia się. Szczególnie łatwo odczuć to w deszczowe dni, kiedy powietrze jest wilgotne. Sporadyczne puszenie się włosów można szybko okiełznać, jednak są osoby, które zmagają się z tym problemem na co dzień.

Czytaj więcej
Wypadanie włosów – skuteczne konsultacje on-line

Nadmierne wypadanie włosów oraz łysienie stanowią poważny problem zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Włosy wypadają nam codziennie, co jest normalnym zjawiskiem, ponieważ w ich miejsce ciągle wyrastają nowe. Nie każdy wie, że dziennie gubimy około 100 włosów. Jeśli jednak ubytek ten jest znacznie większy, oznacza to, że występuje problem natury zdrowotnej. Czasami proces ten cofa się samoistnie, jeśli jednak postępuje, dochodzi do szpecącego łysienia skóry głowy.

Czytaj więcej
Jak wzmocnić włosy – witaminy, domowe i naturalne sposoby leczenia

Wiele osób marzy o gęstych i mocnych włosach, gdyż zdecydowanie wpływa to na ogólną aparycję. Próżno jest szukać sposobów na natychmiastowe zagęszczenie i pogrubienie włosów, jednak zbilansowana dieta i systematyczna pielęgnacja wzmacniająca znacząco wpływają na ich kondycję.

Czytaj więcej
Jakie właściwości ma olej tamanu? Efekty stosowania na skórę i włosy. 

Olej tamanu najczęściej wykorzystuje się w pielęgnacji skóry problematycznej, w leczeniu zmian trądzikowych, blizn, rozstępów, przebarwień czy opryszczki. Używa się go również do odżywienia skóry głowy i łagodzenia oznak łupieżu. 

Czytaj więcej