Łupież różowy Gilberta - jak wyglądają zmiany? Jakie są przyczyny i możliwe leczenie?

Fot: Jasmin Merdan / stock.adobe.com

Łupież różowy Gilberta zaliczany jest do rumieniowo-złuszczających dermatoz. Zmiany mogą zostać wywołane przez czynnik infekcyjny, na przykład wirusy. Choroba ustępuje często samoistnie, więc leczenie okazuje się zazwyczaj zbędne.

Łupież różowy Gilberta to łagodna, przewlekła choroba. Ustępuje samoistnie i cechuje się rumieniowo-złuszczającymi, medalionowatymi wykwitami. Zmiany obejmują cały tułów i kończyny. Nie ma nic wspólnego z powszechnie występującym łupieżem owłosionej skóry głowy. Łupież różowy Gilberta nie pojawia się na twarzy ani na owłosionej skórze głowy, a ich obraz kliniczny jest zupełnie różny.

Łupież różowy Gilberta - przyczyny

Nie do końca poznano przyczyny tej jednostki chorobowej. W badaniach molekularnych zmian skórnych oraz osoczu osób cierpiących na tę chorobę wykryto w dużym odsetku wirusa Herpes simplex 7 (HHS7). Nie można powiedzieć, że wirus ten stanowi wyłączną przyczynę łupieżu różowego Gilberta, ponieważ zdarza się, że jest wykrywany u osób zdrowych. Jednak rzeczywiście istnieje zależność pomiędzy występowaniem tego wirusa, a pojawieniem się zmian skórnych. Przypuszcza się, że mechanizmem powstawania zmian jest tu reakcja immunologiczna typu opóźnionego, która powoduje wykwity tylko u osób z genetycznie uwarunkowaną predyspozycją. Brak nawrotów może wskazywać na uodpornienie organizmu na czynnik infekcyjny.

Skąd się biorą problemy z włosami? Odpowiedź znajdziesz w filmie:  

Zobacz film: Skąd się biorą problemy z włosami? Źródło: Klinika urody.

Objawy i wygląd zmian skórnych

Podstawowym wykwitem jest pojedyncza, bladoróżowa plamka o owalnym lub okrągłym kształcie w dowolnym miejscu na tułowiu. Zmiana początkowo jest mała, ale stopniowo się powiększa odśrodkowo, osiągając nieraz kilkucentymetrowe wymiary. Plamy mają powierzchnię lekko złuszczającą się, zwłaszcza na obwodzie. Blaszka macierzysta, czyli plamka pierwotna, ma największe wymiary i zazwyczaj charakteryzuje się wyraźniejszym złuszczaniem na obwodzie. Głównym umiejscowieniem zmian jest tułów wzdłuż rozszczepów skórnych, a także kończyny.

Samopoczucie jest dobre i rzadko osoby zgłaszają jakiekolwiek dolegliwości ogólne. Rzadko tez pojawia się świąd.

Czy leczenie jest niezbędne?

Najczęściej zmiany ustępują samoistnie. Okres utrzymywania się zmian skórnych wynosi około 4-6 tygodni. Leczenie jest więc często zbędne, chociaż zdarza się, że osoby uskarżają się na uporczywy świąd. Stosuje się wtedy papki z jednoprocentowym mentolem, półprocentowy krem z hydrokortyzonem lub inne kremy zawierające w składzie słabsze kortykosteroidy.

Do domowych metod leczenia świądu należą różnego rodzaju maści z nagietka, okłady z ziół lub octu. Pomocne w łagodzeniu zmian jest nasłonecznianie. Bardzo często zmiany skórne nie pojawiają się w ogóle na obszarach eksponowanych na promienie słoneczne.

Jak rozpoznać łupież różowy Gilberta?

Aby wysunąć podejrzenie choroby, należy spełnić kilka poniższych warunków:

  • stwierdzenie medalionowatych zmian skórnych w formie rozsianych plam na tułowiu i kończynach,
  • złuszczanie naskórka na brzegach zmian,
  • umiejscowienie tylko na tułowiu i kończynach, bez zajęcia twarzy i owłosionej skóry głowy,
  • dobry stan ogólny, brak lub nieznaczne objawy podmiotowe,
  • samoistne wycofanie się zmian po upływie 4-6 tygodni,
  • stwierdzenie obecności blaszki macierzystej.

Z czym powinno się różnicować łupież różowy Gilberta?

Przede wszystkim z grzybicą skóry. Szczególne podobieństwo wykazuje blaszka macierzysta przed postępem wysiewu. Zmiany grzybicze charakteryzują się większym świądem, mniej licznymi wykwitami o asymetrycznych układach, a także większym stanem zapalnym w obrębie zmian. Łupież różowy Gilberta powinien być też różnicowany z wypryskami łojotokowymi, choć w tym przypadku mamy do czynienia z zajęciem owłosionej skóry głowy, co nie towarzyszy łupieżowi różowemu Gilberta. Ostatnią bardzo podobną dermatozą jest łuszczyca. W łuszczycy zmiany są bardziej grudkowe niż plamiste, o zdecydowanie bardziej łuszczącej się powierzchni i przewlekłym przebiegiem, nieustępującym samoistnie po tak krótkim czasie.

Jakie czynniki mogą pogorszyć zmiany skórne?

Same zmiany skórne nie ulegają powiększeniu pod wpływem czynników zewnętrznych, jednak w wielu sytuacjach może dojść do nasilenia nieprzyjemnego świądu. Przede wszystkim właściwości drażniące ma pot, dlatego do momentu zniknięcia zmian należy unikać sytuacji, w których dochodzi do jego nadmiernego wydzielania - sportu czy sauny. Ponadto należy zrezygnować z długich, gorących kąpieli, kosmetyków drażniących i unikać sytuacji, podczas których nadmiernie wysusza się skóra.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Podsumowanie

Łupież różowy Gilberta to niegroźna dermatoza, o nieznanym pochodzeniu, krótkim, łagodnym przebiegu i samoistnym ustępowaniu, niewymagająca leczenia. Jedynym uciążliwym objawem może być świąd, jednak łatwo złagodzić go zarówno maściami zawierającymi steroidy, jak i poprzez domowe sposoby i unikanie czynników wywołujących swędzenie.

Data aktualizacji: 12.12.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej