Lipoliza to proces polegający na rozkładzie trójglicerydu znajdującego się w tkance tłuszczowej. W jego wyniku komórki tłuszczowe ulegają rozpadowi. Uwolnione z nich kwasy tłuszczowe i glicerol trafiają do krwiobiegu, a następnie są metabolizowane i wydalane z organizmu. Proces lipolizy wykorzystywany jest przede wszystkim w medycynie estetycznej. Pozwala on na redukcję miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej bez konieczności używania skalpela. Nieinwazyjność zabiegów lipolizy sprawia, że są one obarczone znacznie mniejszym dyskomfortem i ryzykiem powikłań niż tradycyjna liposukcja (operacyjne odsysanie tłuszczu). W zależności od tego, jakiego czynnik stosowany jest do wywołania procesu lipolizy wyróżnia się trzy rodzaje zabiegu:
- lipoliza ultradźwiękowa,
- lipoliza iniekcyjna,
- lipoliza laserowa.
Zabieg lipolizy nie jest wskazany dla osób z dużą nadwagą lub otyłością i nie jest sposobem na leczenie tych dolegliwości ani na ogólną redukcję wagi. Nieinwazyjne rozbijanie komórek tłuszczowych to zabieg dedykowany osobom o normalnej masie ciała lub niewielkiej nadwadze (do 10 kg powyżej optymalnej masy ciała). Przeprowadza się go w przypadku miejscowego nagromadzenia tłuszczu, zwłaszcza w miejscach odpornych na działanie diet odchudzających i ćwiczeń fizycznych. Do najczęściej przeprowadzanych zabiegów należą:
- lipoliza iniekcyjna brzucha,
- lipoliza ud i bioder,
- lipoliza podbródka,
- lipoliza policzków,
- lipoliza ginekomastii,
- lipoliza okolicy pach.
Zobaczcie, jak wygląda zabieg lipolizy podbródka:
Lipoliza iniekcyjna – opis zabiegu
Lipoliza iniekcyjna polega na wstrzyknięciu w wybrany obszar na ciele substancji powodujących rozpad komórek tłuszczowych. Przed zabiegiem skóra pokrywana jest preparatem znieczulającym oraz dezynfekowana. Następnie w wybrane miejsca wstrzykiwana jest mieszanina odpowiednich substancji:
- Fosfatydylocholiny (inaczej: lecytyny) – substancji naturalnie występującej w organizmie. Zwiększa ona przepuszczalność błony komórek tłuszczowych, dzięki czemu nadmiar tłuszczu może zostać wydalony z organizmu.
- Deoksycholanu sodu – naturalnej substancji występującej w solach kwasów żółciowych. Wykazuje ona działanie emulgujące i tym samym umożliwia transport trójglicerydów na zewnątrz komórek tłuszczowych.
Po około 3 dniach od wykonania zabiegu, w tkance tłuszczowej zaczyna rozwijać się kontrolowany stan zapalny. Cały proces trwa zwykle około 6 tygodni. W jego wyniku zniszczeniu ulega od 25 do 45% komórek tłuszczowych.
Lipoliza iniekcyjna – efekty uboczne
Po zabiegu na skórze pojawia się zaczerwienienie, pieczenie i obrzęk. Mogą wystąpić również dolegliwości bólowe. Objawy te ustępują zwykle w ciągu kilku dni.
Lipoliza iniekcyjna – przeciwwskazania
Zabiegu nie wykonuje się w następujących przypadkach:
- ciąża i karmienie piersią,
- otyłość lub duża nadwaga,
- choroby wątroby,
- niewydolność nerek,
- epilepsja,
- zaburzenia krzepnięcia krwi.
Lipoliza laserowa – opis zabiegu
W tym przypadku do rozbijania komórek tłuszczowych wykorzystuje się energię lasera. Zabieg przeprowadzany jest zwykle w znieczuleniu nasiękowym. W wybranych miejscach na skórze wykonywane są nakłucia lub niewielkie nacięcia, przez które wprowadza się światłowód lasera. Emitowane wiązki powodują rozpad komórek tłuszczowych. Dalszy proces lipolizy przebiega podobnie jak w przypadku metody iniekcyjnej. Pełne efekty zabiegu są widoczne po 6-8 tygodniach.
Oprócz wyszczuplenia lipoliza laserowa pozwala na ujędrnienie skóry – wiązka lasera wpływa na obkurczenie włókien kolagenowych. Z tego względu zabieg ten często stosuje się w przypadku modelowania twarzy, np. redukcji podwójnego podbródka lub modelowania policzków.
Lipoliza laserowa – przeciwwskazania
Zabiegu nie przeprowadza się w następujących przypadkach:
- ciąża i karmienie piersią,
- epilepsja,
- choroby wątroby,
- niewydolność nerek,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- stwardnienie rozsiane.
Lipoliza kawitacyjna – opis zabiegu
Ten rodzaj lipolizy wykorzystuje energię ultradźwięków. Podczas zabiegu skóra w wybranym miejscu pokrywana jest żelem, który umożliwia transport ultradźwięków do tkanki tłuszczowej. Następnie do skóry przykładana jest głowica urządzenia emitującego wiązki HIFU (high intensity focused ultrasound). Podczas zabiegu nie zostaje uszkodzona ciągłość skóry – nie wykonuje się nacięć ani nakłuć. Proces lipolizy przebiega tak samo, jak w poprzednich metodach. Pełen efekt zabiegu widoczny jest po kilku tygodniach.
Liposukcja kawitacyjna – przeciwwskazania
Przeciwwskazania do zabiegu z wykorzystaniem ultradźwięków to:
-
rozrusznik lub sztuczna zastawka serca,
- metalowe implanty,
- niewydolność nerek lub wątroby,
- choroby serca,
- zaburzenia krążenia,
- ciąża i karmienie piersią,
- epilepsja.
Lipoliza to zabieg pozwalający na bezpieczną i efektywną redukcję tkanki tłuszczowej. Komórki rozbite podczas zabiegu zostają na stałe usunięte z organizmu. Oznacza to, że nawet w przypadku przybrania na wadze, okolica poddana zabiegowi będzie odporna na gromadzenie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej.
Jak wybrać zabieg modelujący sylwetkę? Dowiesz się tego z naszego filmu