Leukocyty w moczu u dziecka: o czym świadczą, jak interpretować wyniki?

Fot.: EvgeniiAnd / stock.adobe.com

Niewielka ilość leukocytów, czyli białych krwinek, w moczu jest normalnym zjawiskiem fizjologicznym, zarówno u dorosłych, jak i u małych dzieci. Niestety, podwyższony poziom leukocytów w moczu może świadczyć o aktualnie toczących się chorobach i zaburzeniach.

Leukocyty w moczu u dziecka można oznaczyć za pomocą standardowego badania laboratoryjnego moczu (mocz ogólny). Zwiększona obecność, a tym samym wydalanie, leukocytów w moczu może świadczyć o leukocyturii.

Leukocyty – czym są? Wydalanie w moczu

Leukocyty, zwane także białymi krwinkami, są bardzo ważnym składnikiem krwi. Odpowiadają przede wszystkim za reakcję immunologiczną. W normalnych warunkach występują w liczbie 4000–9000/mm³ krwi. Leukocyty dzieli się na agranulocyty (monocyty, limfocyty) oraz granulocyty (eozynofile – granulocyty kwasochłonne, bazofile – granulocyty zasadochłonne i neutrofile – granulocyty obojętnochłonne). Leukocyty, a dokładnie granulocyty, są odpowiedzialne za niespecyficzną reakcję immunologiczną. Ze względu na zdolność do wydzielania substancji o bakteriobójczych i bakteriostatycznych właściwościach, neutrofile bronią organizm przed infekcjami bakteryjnymi.

Z kolei eozynofile jako składnik leukocytów pomagają w zwalczaniu infekcji pasożytniczych. Wraz z bazofilami odgrywają kluczową rolę w odpowiedzi (reakcji) alergicznej organizmu. Leukocyty (agranulocyty) uczestniczą w swoistej (typowej) odpowiedzi immunologicznej organizmu. Limfocyty dzielą się na limfocyty B oraz limfocyty T. Limfocyty B przyczyniają się do produkcji przeciwciał, a limfocyty B są istotnym elementem składowym odpowiedzi immunologicznej. Zaliczane do leukocytów monocyty pochłaniają drobnoustroje zagrażające zdrowiu (jest to proces fagocytozy).

Zobacz film: Co to są leukocyty jaka jest norma. Źródło: 36,6

Leukocyty w moczu dziecka – badanie i normy

Leukocyty w moczu dziecka sprawdza się za pomocą ogólnego badania moczu. W tym celu konieczne jest oddanie próbki moczu dziecka do laboratorium. Próbka powinna pochodzić z pierwszej porannej mikcji, czyli pierwszego oddawanego moczu danego dnia. Mocz powinno umieścić się w specjalnym pojemniku, który można zakupić w każdej aptece lub otrzymać w laboratorium analitycznym. Próbka powinna zostać możliwie jak najszybciej dostarczona do badania. W przeciwnym razie powinno się ją przechowywać w lodówce. Ze względu na wysokie ryzyko zafałszowania wyników badania krwi, zaleca się podmycie krocza dziecka wodą z mydłem bezpośrednio przed oddaniem moczu do specjalnego pojemnika. Zaleca się, by próbka moczu pochodziła ze środkowego strumienia moczu, czyli po wcześniejszym odrzuceniu pierwszej objętości moczu.

Jak informują lekarze, normy leukocytów w moczu dziecka powinny wynieść od 0 do 5 leukocytów w polu widzenia w moczu nieodwirowanym w czterdziestokrotnym powiększeniu i od 0 do 10 krwinek w moczu odwirowanym. W świeżej porcji moczu powinno znajdować się od 8 do 10 leukocytów w 1 mm³. Innymi metodami oznaczenia lub podawania danych może być liczba Addisa, która uwzględnia ilość w moczu dobowym (w zbiórce dobowej moczu). W takim przypadku jest to od 2,5 do 5 mln leukocytów. Podane normy referencyjne mogą się różnić w zależności od metod oznaczania oraz wykorzystywanego sprzętu w poszczególnych laboratoriach analitycznych, dlatego otrzymane wyniki należy zawsze konfrontować z normami w miejscu wykonywania badania.

Podwyższone leukocyty w moczu dziecka

Każda ilość leukocytów w moczu dziecka powyżej normy nosi miano leukocyturii. Leukocyty w moczu dziecka powyżej normy najczęściej wskazują na zakażenia układu moczowego (ZUM). Zakażenie dzieli się na ostre oraz przewlekłe, obu typom może towarzyszyć bakteriomocz, czyli zwiększona ilość bakterii w próbce moczu, choć nie jest to regułą. Jeśli na podstawie badania moczu stwierdzono zwiększoną liczbę leukocytów wskazującą na zakażeniu układu moczowego, należy wykonać badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej (USG brzucha). Dzięki niemu można poznać ewentualne przyczyny niepożądanego stanu oraz ocenić anatomię układu moczowego.

Podwyższone leukocyty w moczu dziecka wraz ze zwiększonym stężeniem bakterii mogą świadczyć o bakteriurii, zapaleniu cewki moczowej (najczęściej towarzyszy mu pieczenie w okolicach cewki moczowej), bezobjawowym zakażeniu układu moczowego (w jego przebiegu często występuje ropomocz), zapaleniu pęcherza u dzieci, a nawet odmiedniczkowym zapaleniu nerek u dzieci. W przypadku ostatniego schorzenia objawami towarzyszącymi są zazwyczaj: gorączka, biegunka, brak apetytu, osłabienie, ból brzucha i ból w okolicach odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

W przypadku zapalenia pęcherza u dzieci, które można stwierdzić na podstawie zwiększonego stężenie leukocytów w moczu, występuje podwyższenie ilości krwinek czerwonych oraz pozostałe objawy w postaci parcia na mocz i bólu w trakcie jego oddawania. Jak wyjaśniają lekarze, zwiększona ilość leukocytów we krwi nie zawsze oznacza stan chorobowy toczący się w obrębie układu moczowego. W niektórych przypadkach obecność leukocytów w moczu dziecka ponad normę świadczy o wyczerpaniu fizycznym, odwodnieniu, gorączce, stanach zapalnych w obrębie układu pokarmowego, a nawet śródmiąższowym i kłębuszkowym zapaleniu nerek.

Data aktualizacji: 03.07.2019,
Opublikowano: 23.01.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Lekarz zlecił ci badania? Sprawdź, jak nie przekłamać wyników

Morfologia i badanie ogólne moczu to dwa najczęściej zlecane badania diagnostyczne. Na ich podstawie można wyłapać pierwsze objawy choroby. Jednak, aby ich wynik był jak najbardziej wiarygodny, do badań trzeba się odpowiednio przygotować. Jak?

Czytaj więcej
Bakteriuria nieznamienna – co robić? Czy taki wynik oznacza konieczność podjęcia leczenia?

Bakteriuria nieznamienna nie wymaga wykonywania posiewu czy wdrażania leczenia. Częściej wykonuje się kontrolne badanie moczu z uwzględnieniem zasad dokładnego pobierania materiału do badania.

Czytaj więcej
Choroba, która zwiększa śmiertelność przy zakażeniu koronawirusem

Miliony Polaków nie ma pojęcia o tym, że ich nerki chorują, a pacjenci z przewlekłą chorobą nerek są 2,5-krotnie bardziej narażeni na śmierć w wyniku choroby COVID-19.

Czytaj więcej
Klebsiella pneumoniae w moczu. Jakie są objawy i jak leczyć zakażenie pałeczką zapalenia płuc?

Klebsiella pneumoniae to pałeczka zapalenia płuc, która bywa oporna na niektóre antybiotyki. Jej obecność w organizmie predysponuje do rozwoju zakażenia nie tylko w obrębie dróg oddechowych, ale też układu moczowego, pokarmowego oraz nerwowego. Jest szczególnie niebezpieczna dla wcześniaków i osób z osłabionym systemem odpornościowym. Klebsiella pneumoniae w moczu leczy się antybiotykami β –laktamowymi.

Czytaj więcej
Czy żółte białka oczu oznaczają chorobę? Przyczyny zażółconych oczu

Żółte białka oczu zwykle świadczą o podwyższonym stężeniu bilirubiny we krwi. Stan ten może być spowodowany chorobami wątroby i dróg żółciowych lub przyjmowaniem niektórych leków. Jest to także pierwszy objaw żółtaczki. Pojawienie się zażółconych oczu jest wskazaniem do wizyty lekarskiej i wykonania badań laboratoryjnych.

Czytaj więcej
Aceton w moczu. Jakie są przyczyny i objawy obecności acetonu w moczu u dzieci i kobiet w ciąży?

Aceton to jedno z tzw. ciał ketonowych, produkowanych i wydalanych do krwi przez wątrobę. Jego obecność w moczu zawsze sygnalizuje nieprawidłowości. Warto wiedzieć, co oznacza aceton w moczu i jakie są symptomy pojawienia się ketonów w organizmie.

Czytaj więcej
Co oznaczać mogą azotany w moczu? Czy azotany są szkodliwe dla organizmu?

Azotany w moczu mogą być wynikiem diety opartej na produktach bogatych w te związki oraz metabolizmu białek. Wówczas azotany są cały czas usuwane przez nerki do moczu. Obecność gram-ujemnych bakterii w układzie pokarmowym powoduje przemianę azotanów do azotynów.

Czytaj więcej
Glukoza w moczu w okresie ciąży – przyczyny i konsekwencje

Glukoza w moczu u kobiety w ciąży świadczy bezpośrednio o podwyższonym poziomie tego cukru we krwi. Przyczyną jest najczęściej cukrzyca ciężarnych, choć objawy mogą wynikać z wcześniej już zdiagnozowanej choroby.

Czytaj więcej
Bakterie w moczu dziecka – czy dają objawy? Jak je wykryć?

Bakterie w moczu dziecka można podejrzewać po obecności wielu objawów klinicznych, choć często nieswoistych. Występowanie bakterii w moczu świadczy o wyniku nieprawidłowym lub fałszywie dodatnim i wówczas wymaga powtórzenia.

Czytaj więcej
Badanie moczu a okres. Czy wynik będzie wiarygodny?

Czasami konieczne jest wykonanie badania moczu w trakcie okresu. Konieczne jest wtedy restrykcyjne przestrzeganie zasad pobierania materiału do badania. Warto jednak skontrolować wynik po ustąpieniu krwawienia

Czytaj więcej