Leki uspokajające – skutki uboczne, wskazania, zagrożenia dla ciąży

Fot. nd3000 / Getty Images

 Leki uspokajające, nawet w postaci ziołowych tabletek, nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży i dzieci poniżej 12. roku życia, chyba że zioła wchodzą w skład herbatek przeznaczonych dla tych grup.

Początkowo wśród popularnych leków na uspokojenie przepisywano leki z grupy barbituranów. Okazało się jednak, że mają one ogromny potencjał uzależniający, charakteryzuje je duża toksyczność i wysokie ryzyko przedawkowania leku. Dlatego też zostały zastąpione przez pochodne benzodiazepiny. Są to leki, które również mają wysoki potencjał uzależniający, jednak uznane zostały jako bezpieczniejsze od barbituranów. Zaletą tabletek uspokajających z grupy pochodnych benzodiazepin jest szybki efekt i statystycznie dobra tolerancja leku przez pacjenta.

Tabletki uspokajające – działania niepożądane

Leki uspokajające mogą powodować liczne efekty uboczne i działać szkodliwie na organizm. Do działań niepożądanych leków uspokajających zalicza się:

  • spowolnienie,
  • senność,
  • spadek napięcia mięśniowego,
  • upośledzenie funkcji poznawczych,
  • zaburzenia nastroju, drażliwość,
  • skłonność do płaczu i depresji,
  • zobojętnienie,
  • niewyraźną, zamazaną mowę,
  • niezborność móżdżkową.

Leki uspokajające są absolutnie przeciwwskazane przy karmieniu piersią oraz u kobiet w ciąży. Często kobiety ciężarne sięgają po alternatywne ziołowe tabletki uspokajające. Są one dostępne bez recepty, w przeciwieństwie do pochodnych benzodiazepin, jednak również są przeciwwskazane w ciąży.

Tabletki uspokajające w ciąży

Stosowanie benzodiazepin w I trymestrze ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych, szczególnie rozszczepu podniebienia. Już w początkowych etapach ciąży większość leków uspokajających przenika przez łożysko, osiągając czasami we krwi dziecka wyższe stężenia niż we krwi matki ze względu na koncentrację w płynie owodniowym. Należy również pamiętać, że istnieje ogromne ryzyko pojawienia się objawów zespołu abstynencyjnego u dzieci matek przyjmujących w ciąży leki uspokajające. Noworodki te częściej są narażone na zaburzenia oddychania.

Wszystkie leki dostępne na rynku podlegają kwalifikacji do określonych kategorii klinicznych. Ułatwia to lekarzowi podjęcie decyzji, czy dany lek powinien być włączony do leczenia. Kategorią bezpieczną dla kobiet w ciąży jest kategoria A. Kategoria B sugeruje, że lek nie wywołał u zwierząt działań niepożądanych, jednak nie zostało to potwierdzone na kobietach. Do kategorii B zostały również zaliczone leki, które wywołały działania niepożądane u płodów w badaniach na zwierzętach, jednak w grupie kontrolnej u kobiet nie potwierdzono takiego wpływu. Kolejne kategorie – C i D – mogą wywołać powikłania u płodu, wobec czego stosuje się je jedynie w sytuacjach, kiedy korzyści z ich zastosowania przewyższają ryzyko. Grupa X to leki absolutnie przeciwwskazane u kobiet w ciąży. Należy zaznaczyć, że większość leków uspokajających należy do trzech ostatnich kategorii.

Ziołowe leki uspokajające

Ziołowe tabletki uspokajające mogą stanowić alternatywę dla klasycznego leczenia, choć oczywiście mają zastosowanie głównie w łagodnych stanach. Ziołowe leki uspokajające są zdecydowanie bezpieczniejsze niż standardowe farmaceutyki. Wywierają mniej działań niepożądanych, ich potencjał uzależniający jest zdecydowanie niższy, a ryzyko przedawkowania znikome. Nie są to jednak leki, których efekt pojawia się natychmiast po podaniu. Ich działanie uwarunkowane jest regularnym stosowaniem.

Ziołowe tabletki uspokajające uznawane są za bezpieczne środki do przewlekłego stosowania w niektórych stanach pobudzenia nerwowego czy problemach ze snem. Jednak żaden z nich nie został dobrze przebadany pod kątem prowadzenia pojazdów mechanicznych, a także u kobiet w ciąży. Dlatego też w tych dwóch grupach niewskazane jest ich przyjmowanie. Mimo iż niektóre zioła, np. melisa, są dodatkiem do ziołowych herbatek dla niemowląt i dzieci, to jednak nie powinno się ich suplementować za pomocą środków nieprzeznaczonych do stosowania u dzieci.

Skład ziołowych tabletek uspokajających

Do głównych ziół stosowanych w produkcji ziołowych leków uspokajających należą:

  • melisa lekarska,
  • kozłek lekarski,
  • szyszka chmielu,
  • ziele męczennicy,
  • ziele serdecznika.

Zioła te wykazują działanie uspokajające, ułatwiają zasypianie, wspomagają leczenie nadpobudliwości nerwowej, niepokoju. Poprzez działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie działają wspomagająco w łagodzeniu stanów skurczowych przewodu pokarmowego czy bólach miesiączkowych. Stres wpływa negatywnie na funkcjonowanie przewodu pokarmowego, stąd leki ziołowe są często preferowane ze względu na pozytywny wpływ na procesy wypróżniania.

Zobacz film: Objawy nerwicy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 28.06.2018,
Opublikowano: 06.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej