Leki na przeziębienie wycofane z obrotu. Sprawdź, czy masz je w domu

Fot. :IAN HOOTON/SCIENCE PHOTO LIBRARY / Getty Images

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu leków stosowanych w leczeniu przeziębienia. Wycofano m. in. Pulneo (także dla dzieci), Eurefin, Elofen. Dlaczego leki zostały wycofane?

W sezonie jesienno-zimowym prawie każdy z nas musi walczyć z jakimś wirusem. Bardzo często wspomagamy się lekami, które mają wzmocnić odporność, złagodzić objawy takie jak kaszel, czy zmniejszyć gorączkę. 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny 11 lutego 2019 roku wydał decyzję o wycofaniu z obrotu popularnych leków stosowanych przez chorych bardzo często. Mowa o lekach:

  • Pulneo 25 mg/ml - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.
  • Pulneo 2 mg/ml - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.
  • Pulneo o smaku coli 2 mg/ml - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.
  • Eurespal 80 mg - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny w państwie eksportu: Les Laboratoires Servier
  • Elofen 2 mg/ml - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny Polfarmex S.A.
  • Eurefin 2 mg/ml - wszystkie serie podmiot odpowiedzialny Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A
  • Fenspogal 2 mg/ml - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy Galena
  • Fosidal o smaku malinowym 2 mg/ml - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny Medana Pharma S.A
  • Fosidal o smaku pomarańczowym 2 mg/ml - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny Medana Pharma S.A.

Sprzedaż wymienionych leków we wszystkich aptekach i hurtowniach nie będzie możliwa do czasu uzyskania wyników badań laboratoryjnych sprawdzających ich jakość - mowa o substancji czynnej wykorzystanej w lekach (fenspiryd).

Polecamy: Domowy syrop z buraka na kaszel. Jakie wykazuje działanie? Dawkowanie i sposób przygotowania buraczanego syropu

Z komunikatu GIF wynika jasno, że występuje zagrożenie dla zdrowia publicznego - decyzję o wycofaniu produktów podjęto po analizie danych z przeprowadzonych badań nieklinicznych. Podmiot odpowiedzialny uznał, że w zakresie zarejestrowanych wskazań stosunek korzyści do ryzyka dla substancji czynnej fenspiryd nie jest korzystny.   

Została także wprowadzona w życie unijna procedura w celu dokonania oceny stosunku korzyści do ryzyka z korzystania produktów leczniczych zawierających substancję czynną fenspiryd.

Czy leki dostępne bez recepty też można przedawkować? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Czy leki dostępne bez recepty też można przedawkować? Źródło: Co nas truje?


Data aktualizacji: 15.02.2019,
Opublikowano: 12.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej