Lek na katar wycofany z obrotu. Sprawdź, czy masz go w domu
Fot. Jose Luis Pelaez Inc / Getty Images
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał ostrzeżenie dotyczące leku na katar Mucofluid. Ze sprzedaży wycofano sześć partii aerozolu do nosa. Powodem tej decyzji są niejednoznaczne badania stabilności preparatu.
Mucofluid to lek na katar w postaci aerozolu, który ma za zadanie udrażniać drogi oddechowe. Substancją czynną w preparacie jest mesna, czyli substancja, która powoduje, że śluz w drogach oddechowych jest mniejszy, a zalegająca wydzielina ulega upłynnieniu, co poprawia czynność rzęsek nabłonka oddechowego i ułatwia oddychanie.
Podmiot odpowiedzialny za produkcję leku Mucofluid poinformował GIF, że w badaniach laboratoryjnych "uzyskano wynik poza specyfikacją dla zawartości dwusiarczku mesny podczas badania stabilności". Podjęto decyzję o wycofaniu z obrotu sześciu partii leku.
Czy zdarzyło Ci się kupić leki, które potem wycofano ze sprzedaży?
Partie leku Mucofluid (50 mg/ml, aerozol do nosa) wycofane z obrotu:
Mucofluid seria 559, data ważności: 03.2020;
Mucofluid seria 560, data ważności: 03.2020;
Mucofluid seria 561, data ważności: 03.2020;
Mucofluid seria 562, data ważności: 05.2020;
Mucofluid seria 563, data ważności: 05.2020;
Mucofluid seria 564, data ważności: 05.2020.
Zobaczcie, jak można domowymi sposobami złagodzić objawy kataru:
Zobacz film: Katar - jak złagodzić objawy? Metody leczenia kataru. Źródło: 36,6
Przewlekły katar
Przede wszystkim należy rozpocząć od diagnozy kataru. Przewlekły nieżyt nosa może być objawami alergii, infekcji, polipów w nosie, a nawet nowotworu nosogardła. Zwykły katar, w zależności od koloru wydzieliny, może być objawem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. W przypadku kataru u niemowlaka zawsze należy udać się do lekarza, aby ten postawił diagnozę.
Inhalacje to jedna z najprostszych i zarazem najbardziej naturalnych metod leczenia kataru. Aby przyniosły efekty muszą być wykonywane kilka razy dziennie, najlepiej z dodatkiem ziół, a nie tylko soli fizjologicznej. Szczególnie polecane są olejki: sosnowy, tymiankowy, z drzewa herbacianego. Inhalacja powinna trwać przynajmniej 10 minut. Więcej dowiecie się tutaj: Inhalacje na katar: rodzaje inhalacji, skuteczność terapii
Autor:
Redakcja serwisu
Data aktualizacji: 24.12.2018,
Opublikowano: 20.12.2018 r.
Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie?
Kaszel jest najczęstszym objawem chorób układu oddechowego u dzieci. Ze względu na charakter dzielimy kaszel na mokry oraz suchy i właśnie od rodzaju zależy sposób jego leczenia. Domowe sposoby na kaszel u dziecka często przynoszą pozytywne efekty, wtedy wizyta u lekarza nie jest konieczna. Mimo to rodzice powinni obserwować stan zdrowia swojej pociechy i w razie potrzeby odpowiednio reagować. Jak leczyć kaszel u dziecka? Odpowiadamy!
Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji
Uzależnienie od papierosów zwiększa zarówno prawdopodobieństwo samego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jak i ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz śmierci z jego powodu. Prof. Piotr Jankowski, kardiolog, wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.
Alergia na orzechy może dawać różne objawy kliniczne. Od łagodnych, po ciężkie objawy wstrząsu anafilaktycznego. Osoby, u których doszło do wystąpienia ciężkich objawów, powinny być zaopatrzone w ampułkostrzykawkę adrenaliny, która w czasie ataku może im uratować życie.
Nieprzyjemny zapach z nosa to woń odczuwana podczas oddychania przy zamkniętych ustach, wynikająca ze stanu chorobowego nosogardła, a nie ze stymulacji węchowej dochodzącej z otoczenia. Taki objaw może świadczyć o przewlekłym schorzeniu górnych dróg oddechowych – jamy nosowej albo zatok.
Rozmaryn jest rośliną leczniczą o silnym prozdrowotnym działaniu na ludzki organizm. W przemyśle spożywczym może stanowić alternatywę dla chemicznych konserwantów i przeciwutleniaczy.
Światowa Organizacja zdrowia uznała, że utrata węchu i smaku to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów COVID-19. Dlaczego pacjenci mają problemy z rozpoznawaniem zapachów i smaków i czy taki objaw zawsze musi oznaczać zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2?
Noszenie maseczki, dezynfekcja rąk, dystans społeczny chronią nie tylko przed koronawirusem SARS-CoV-2, ale też przed innymi wirusami – wynika z badania Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i ARC Rynek i Opinia.
Kit pszczeli, czyli propolis, jest składnikiem wielu farmaceutyków. I nic dziwnego, ponieważ ma silne właściwości prozdrowotne. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, przeciwbólowo. Wzmacnia odporność, chroni wątrobę, ma też właściwości przeciwnowotworowe i cytostatyczne. Z propolisu można samodzielnie przyrządzić nalewkę.