Leczenie reumatyzmu – jakie są skuteczne sposoby?

ljubaphoto/getty images

Reumatyzm to określenie szerokiej grupy chorób, zazwyczaj kojarzone z dysfunkcją stawów i układu ruchowego. Leczenie reumatyzmu jest wieloczynnikowe i zależne od schorzenia, na jakie cierpi pacjent.

W leczeniu reumatyzmu wykorzystuje się terapię farmakologiczną, chirurgiczną i rehabilitację. Pacjent powinien pozostawać pod stałą opieką lekarza reumatologa. Domowe sposoby leczenia reumatyzmu mogą nie przynosić oczekiwanych skutków.

Zobacz też:

Czym jest reumatyzm?

Reumatyzm to potoczna nazwa grupy chorób, w której dochodzi do pojawienia się zmian zapalnych w obrębie tkanki łącznej, doprowadzających do deformacji i dolegliwości bólowych ze strony narządu ruchu. Za ich podłoże uznaje się procesy autoimmunologiczne.

Do najważniejszych chorób reumatologicznych zalicza się reumatoidalne zapalenie stawów, chorobę zwyrodnieniową stawów, fibromialgię, młodzieńcze zapalenie stawów i osteoporozę. To one są zazwyczaj utożsamiane z reumatyzmem. Oprócz schorzeń obejmujących narząd ruchu wymienić można toczeń trzewny, zapalenia naczyń i wiele innych.

Leczenie farmakologiczne reumatyzmu

Terapię reumatyzmu prowadzi się w zależności od postawionego rozpoznania. Mnogość chorób oraz ich przyczyn nie pozwala na leczenie wszystkich postaci w taki sam sposób. Wczesna diagnoza pozwala na ograniczenie powikłań i funkcjonowanie w dobrym zdrowiu.

W reumatoidalnym zapaleniu stawów najważniejsze znaczenie ma terapia lekami modyfikującymi przebieg choroby, która pozwala na uzyskanie remisji objawów. Wykorzystuje się w tym celu metotreksat, leflunomid, sulfasalazynę, a także preparaty biologiczne: adalimumab, etanercept, infliksimab i inne. Leki dobierane są indywidualnie w zależności od pacjenta. Niestety kuracja może być kosztowna.

W leczeniu reumatyzmu bardzo ważne jest łagodzenie objawów. W tym celu stosuje się preparaty przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych w postaci maści i tabletek. W przypadku przeciwwskazań do ich przyjmowania preferuje się łagodne opioidy. W łagodzeniu dolegliwości pomóc mogą zastrzyki zawierające glikokortykosteroidy.

Rehabilitacja jako jedna z form leczenia reumatyzmu

Większość chorych na reumatyzm odniesie korzyści z podjęcia rehabilitacji. Bez odpowiedniej aktywności ruchowej szybciej dochodzi do powikłań reumatyzmu. W celach leczniczych stosuje się metody takie jak:

  • kinezyterapia – rehabilitacja ruchowa, która ma na celu zwiększenie siły mięśniowej, zapobiega przykurczom stawowym i mięśniowym oraz powstaniu inwalidztwa,
  • fizykoterapia (elektro-, lasero-, krioterapia), a także masaże i balneoterapia – mają działanie rozluźniające, łagodzą dolegliwości bólowe.

W wielu przypadkach efekt przynieść może wsparcie psychologiczne, które poprawi motywację chorego do walki z chorobą. Warto pamiętać również o przyrządach umożliwiających choremu poruszanie się. W sklepach medycznych istnieje szeroka oferta lasek, wózków i chodzików, które zapobiegną poważnym w skutkach upadkom, szczególnie u osób starszych.

Leczenie operacyjne reumatyzmu

W przypadku nieustąpienia objawów mimo leczenia zachowawczego konieczne może być zaplanowanie zabiegu chirurgicznego, jeśli wiek i stan ogólny chorego na to pozwalają. Wskazaniem do operacji są również znaczne zniszczenia stawu, które powodują niepełnosprawność. Dobranie odpowiedniej metody rozpatrywane jest indywidualnie przez lekarza ortopedę. Najczęściej wykonuje się zabiegi rekonstrukcyjne, artroskopię, wszczepienie protezy oraz zabiegi regenerujące chrząstkę stawową z wykorzystaniem implantów.

Leczenie domowe reumatyzmu

Leczenie reumatyzmu domowym sposobem obejmuje przede wszystkim zmianę stylu życia. Konieczna jest modyfikacja diety, szczególnie u osób otyłych, u których dzięki redukcji wagi chore stawy zostaną odciążone. Pokarmy powinny być bogate w witaminę D3, wapń, potas i kwasy tłuszczowe nienasycone, które można znaleźć między innymi w rybach. Warto pamiętać o odpowiedniej ilości spożywanych warzyw i owoców. W razie konieczności korzystne wydaje się leczenie reumatyzmu dietą, a więc dołączenie suplementów diety zawierających te substancje. Bardzo ważne, by pamiętać o odpowiedniej ilości wysiłku fizycznego – zaniechanie go może doprowadzić do pogorszenia dolegliwości.

Leczenie reumatyzmu ziołami to wspaniały pomysł na dodatkowe złagodzenie dolegliwości. Należy poszukiwać produktów zawierających pochodne kwasu salicylowego, które mają właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Poleca się preparaty zawierające rośliny o właściwościach rozgrzewających i łagodzących ból takie jak gorczyca biała, wierzba biała lub wiązówka błotna. Można je stosować zarówno pod postacią naparów, jak i okładów.

Zobacz film: Jak leczyć reumatyzm?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. A. Szczeklik, Interna Szczeklika, Kraków 2018.

Data aktualizacji: 27.11.2020,
Opublikowano: 29.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Kość udowa – budowa, złamania, leczenie i rehabilitacja

Kość udowa (łac. femur) to największa i najdłuższa kość organizmu człowieka. Stanowi jeden z elementów konstrukcyjnych kończyny dolnej i przenosi olbrzymie obciążenia – zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Do jej uszkodzeń dochodzi najczęściej w obrębie tzw. szyjki.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na kręgozmyk lędźwiowy – jak wygląda rehabilitacja, przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenia na kręgozmyk są niezbędne w przywracaniu prawidłowej mechaniki kręgosłupa i eliminacji dokuczliwych objawów bólowych. Ich głównym celem jest repozycja przesuniętych kręgów oraz poprawa kondycji powięzi przykręgosłupowej. Ćwiczenia należy wykonywać tylko na zlecenie lekarza.

Czytaj więcej
Pole magnetyczne w rehabilitacji – kiedy wykonuje się tego rodzaju zabiegi? Jak pole magnetyczne wpływa na organizm?

Pole magnetyczne jest szeroko wykorzystywane w medycynie, zwłaszcza w rehabilitacji. Zabiegi z jego użyciem przyspieszają gojenie się ran, a także łagodzą stan zapalny i ból skupiony np. w obrębie układu kostnego. Jak działa pole magnetyczne?

Czytaj więcej
Ścieżka Kneippa – na czym polega zabieg i jakie są wskazania do niego?

Ścieżka Kneippa to leczniczy spacer w wodzie o zmiennej temperaturze. Istnieje wiele wskazań do stosowania tej bardzo bezpiecznej i skutecznej metody. Pomocna jest m.in. w przypadku zaburzeń krążenia dolnych kończyn, migrenowych bólów głowy, problemów z przemianą materii i przy obniżonej odporności.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Zespół “trzaskającego” biodra – metody leczenia, sposoby łagodzące dolegliwości

Zespół „trzaskającego” biodra to grupa dokuczliwych objawów, charakteryzujących się słyszalnym tarciem oraz odczuwalnym przeskakiwaniem tkanek w okolicy krętarza większego, wywołujących ból. Schorzenie, poddawane metodom zachowawczym, czyli ćwiczeniom i rehabilitacji, zwykle ustępuje.

Czytaj więcej