Kwas hialuronowy – czym jest, jak można go stosować i jakie są przeciwwskazania 

Fot: WavebreakmediaMicro / fotolia.com

Powiększanie ust kwasem hialuronowym, poprawianie owalu twarzy, korekta nosa czy powiększanie ust to tylko niektóre przykłady zastosowania kwasu HA. Dowiedz się, czym jest kwas hialuronowy, jakie ma właściwości i kiedy można go stosować.

Kwas hialuronowy występuje naturalnie w ludzkim organizmie i ma duży wpływ na nawilżenie i jędrność skóry. Niestety wraz z upływem lat jego poziom znacznie maleje, przyczyniając się między innymi do powstawania zmarszczek i utraty elastyczności skóry. Aby utrzymać kwas HA na odpowiednim poziomie, można dostarczać go do organizmu z zewnątrz, na przykład w formie zastrzyków z kwasu hialuronowego, przyjmując kwas hialuronowy w tabletkach czy stosując kremy.

Kwas hialuronowy – co to jest i jakie ma właściwości

Kwas hialuronowy to substancja, która razem z kolagenem tworzy główny składnik skóry i to właśnie w skórze znajduje się go najwięcej. Kwas hialuronowy występuje także w ciele szklistym oka, mazi stawowej, naczyniach krwionośnych (w ścianach naczyń), płynach ustrojowych i tkance łącznej.

Wykonywałaś kiedyś zabieg z użyciem kwasu hialuronowego?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Główne właściwości kwasu hialuronowego to:

  • Wiązanie wody – jedna cząsteczka kwasu wiąże nawet 250 cząsteczek wody, czyli 1 gram kwasu HA może związać aż sześć litrów wody. Dzięki temu w organizmie zachowana jest równowaga wodna – skóra jest odpowiednio nawilżona, a stawy, naczynia krwionośne i inne tkanki funkcjonują w sposób prawidłowy. Kwas hialuronowy przyczynia się do poprawy wyglądu skóry, a także kondycji i samopoczucia.
  • Łączenie włókien kolagenowych odpowiedzialnych za jędrność i sprężystość skóry.
  • Utrzymanie gładkiej skóry – kwas HA zatrzymując wodę, pęcznieje i tworzy konstrukcję, która odpowiada za wygładzenie skóry. Zanik kwasu HA w organizmie widoczny jest na przykład w postaci zmarszczek.
  • Ochrona skóry przed działaniem drobnoustrojów i wnikaniem w głąb substancji chemicznych.
  • Nawilżenie skóry, włosów i paznokci.
  • Sprężystość chrząstki stawowej – ponieważ kwas hialuronowy jest głównym składnikiem płynu stawowego, wpływa na prawidłowe ruchy stawów.
  • Odpowiada za strukturę i funkcje ciałka szklistego oka oraz współtworzy film łzowy.

Niestety poziom kwasu hialuronowego maleje z wiekiem. Znaczny spadek substancji można zaobserwować już po 25. roku życia. Na zmniejszenie ilości kwasu HA wpływa także drastyczny spadek wagi.

Zobacz film: Jak powstają zmarszczki? Źródło: Klinika urody

Kwas hialuronowy na twarz – zabiegi

Kwas hialuronowy wykorzystywany w medycynie i kosmetologii ma postać przezroczystego żelu. Jego cząsteczki są stosunkowo duże i aby wniknęły w głębokie warstwy skóry, często aplikuje się go bezpośrednio, na przykład w formie zastrzyków. Zabiegi z wykorzystaniem kwasu HA stosowane na twarz to na przykład:

  • Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym – polega na zaaplikowaniu kwasu pod skórę za pomocą igieł lub kaniuli. Tą metodą można wypełnić fałdy nosowo-wargowe, zmarszczki wokół ust i na brodzie (również tzw. zmarszczki marionetki), zmarszczki na czole i między brwiami, kurze łapki, blizny (również potrądzikowe). Zabieg może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym po konsultacji z lekarzem i trwa około 15 minut.
  • Wolumetria – ten zabieg umożliwia wymodelowanie rysów twarzy bez ingerencji skalpela. Wypełniacz wstrzykiwany jest pod skórę i tworzy niemal niewyczuwalny implant – elastyczny i miękki o jednolitej konsystencji. Zabieg wolumetrii może powiększyć i odbudować policzki, wypełnić głębokie bruzdy, zredukować zagłębienia podoczodołowe, poprawić owal twarzy, zmniejszyć tzw. chomiki, uwydatnić okolicę jarzmową i wizualnie odmłodzić twarz. Zabieg trwa około 30 minut i jest bezbolesny.
  • Nici hialuronowe – nazywane miękkim liftingiem. Podczas tego zabiegu wypełniacz na bazie kwasu hialuronowego aplikowany jest liniowo pod skórę za pomocą tępo zakończonej kaniuli. Nici hialuronowe tworzą podporę dla skóry, napinają ją, ujędrniają, wygładzają zmarszczki, zapobiegają opadaniu i wiotczeniu skóry, poprawiają owal twarzy, unoszą kąciki ust i brwi, zmiękczają rysy twarzy. Zabieg trwa około 30 minut, a po jego wykonaniu może pojawić się zaczerwienienie, obrzęk i siniaki.

Kwas hialuronowy – usta

Osoby, które nie są zadowolone z kształtu i rozmiaru swoich ust, również mogą skorzystać z zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Niezależnie od tego, czy wargi są niewielkie z natury, czy straciły kształt w wyniku procesów starzeniowych, kwas hialuronowy może je wypełnić i zaznaczyć kontur, a dodatkowo także nawilżyć, podnieść kąciki, poprawić symetrię i zredukować zmarszczki wokół ust.

Zobacz film: Jak poprawić owal twarzy? Źródło: Klinika urody.

Do powiększania ust kwasem hialuronowym ust stosuje się tak zwany usieciowiony kwas hialuronowy. Wstrzykuje się go w usta pod znieczuleniem stomatologicznym lub z wykorzystaniem maści znieczulającej. Zabieg trwa około 30 minut, a po jego wykonaniu może pojawić się obrzęk.

Kwas hialuronowy pod oczy

Kwas HA wykorzystywany jest również do likwidowania cieni pod oczami, modelowania okolicy oka oraz wypełniania fałd powiekowo-policzkowych. Zabiegi te polegają na wstrzyknięciu preparatu na bazie kwasu HA za pomocą kaniuli. Po zabiegu zwykle nie występują efekty uboczne – z rzadka może pojawić się obrzęk i siniaki.

Korekta nosa kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy umożliwia poprawę kształtu nosa w przypadkach takich jak:

  • zbyt uniesiony nos,
  • za duży garb,
  • nos krzywy po złamaniu,
  • za mały nos,
  • nieproporcjonalny czubek nosa.

Zabieg wstrzykiwania gęstego wypełniacza odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa około 30 minut. Zwykle po wstrzyknięciu wypełniacza, lekarz formuje go, by uzyskać odpowiedni kształt.

Kwas hialuronowy – efekty zabiegów

Efekty zabiegów z wykorzystaniem kwasu HA widoczne są niemal natychmiast i utrzymują się zwykle od 6 do 18 miesięcy (średni czas to 8 – 12 miesięcy). Po tym czasie należy powtarzać zabiegi, aby podtrzymać osiągnięte efekty.

Kwas hialuronowy w tabletach

Przyjmowanie kwasu HA w postaci tabletek jest kompleksową metodą na dostarczenie tej substancji do organizmu – nie tylko punktowo na wybrane partie twarzy, ale też do stawów i innych tkanek. Efekty nie są natychmiastowe, ale przy regularnym i długotrwałym zażywaniu tabletek, mogą utrzymać się dłużej, niż po zabiegach chirurgicznych.

Tabletki z kwasem hialuronowym działają korzystnie na stan skóry, poprawiają jej nawilżenie i zmniejszają zmarszczki.

Krem z kwasem hialuronowym i inne kosmetyki

Aby dostarczyć skórze twarzy kwas HA, warto działać kompleksowo. W codziennej pielęgnacji można postawić na kosmetyki, które zawierają tę substancję. Na rynku dostępne są kremy, kapsułki i różne rodzaje serum, które wspomagają walkę ze zmarszczkami i nadmiernym wysuszeniem skóry. Kosmetyki z kwasem hialuronowym mają słabsze działanie niż zabiegi i tabletki, jednak mogą stanowić uzupełnienie kuracji.

Kwas hialuronowy – jakie są przeciwwskazania do stosowania

Czynnikami, które wykluczają wykonanie zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego, są między innymi:

  • ciąża i laktacja,
  • alergia na składniki preparatów,
  • opryszczka i inne stany zapalne skóry,
  • zaburzenia w pracy tarczycy,
  • choroba nowotworowa,
  • problemy z krzepliwością krwi i stosowanie leków przeciwzakrzepowych,
  • kolagenoza (choroba tkanki łącznej),
  • niewyrównana cukrzyca.

Stosowanie tabletek nie jest polecane kobietom w ciąży i karmiącym, osobom z chorobami autoimmunologicznymi i infekcjami.

Przed zastosowaniem tabletek warto zasięgnąć porady lekarza. W przypadku zastrzyków z kwasu hialuronowego zabieg zawsze poprzedza konsultacja z lekarzem. Warto pamiętać, że zabiegi należy wykonywać tylko w renomowanych i zaufanych gabinetach, pod okiem wykwalifikowanych lekarzy. 

Zobacz film: Co to jest kwas hialuronowy? Źródło: Bez skazy


Data aktualizacji: 11.02.2019,
Opublikowano: 23.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej