Kurza ślepota – objawy, leczenie i przyczyny choroby

Fot: BillionPhotos.com / fotolia.com

Kurza ślepota, zwana także ślepotą zmierzchową, to zaburzenie adaptacji oka do widzenia w ciemności. Medycyna nie potrafi jeszcze skutecznie poradzić sobie z tym schorzeniem, ale pomaga poprawić jakość życia. Nieleczona kurza ślepota może prowadzić nawet do utraty wzroku. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Kurza ślepota jest bardzo poważną wadą wzroku, znacznie częściej diagnozowaną u kobiet. Dotknięte nią osoby mają ten sam problem, co wiele ptaków (m.in. kur, stąd nazwa choroby) – narzekają na upośledzenie widzenia po nadejściu zmierzchu, zarówno na zewnątrz, jak i po przejściu z jasnego do ciemnego pomieszczenia i na odwrót. Objawy kurzej ślepoty są szczególnie uciążliwe dla kierowców, a postępujące schorzenie może z czasem prowadzić do niebezpiecznych zdarzeń na drodze, dlatego wszelkie kłopoty z widzeniem należy jak najszybciej skonsultować z okulistą.

Kurza ślepota – leczenie

Kurzą ślepotę dość łatwo zdiagnozować. Zwykle wystarczy przeprowadzenie oftalmoskopii, czyli badania dna oka za pomocą wziernika okulistycznego, zawierającego źródło światła (które lekarz kieruje na poszczególne struktury dna oka) i system soczewek pozwalających skorygować możliwe wady wzroku badanego, a dzięki temu uzyskać ostry obraz dna oka. Światło wziernika ogniskuje się kolejno na strukturach ciała szklistego, tarczy nerwu wzrokowego, naczyniach krwionośnych, obwodowej części siatkówki i w końcu na plamce.

By potwierdzić kurzą ślepotę, okulista może przeprowadzić również badanie elektrofizjologiczne polegające na zarejestrowaniu prądów czynnościowych, które powstają w gałce ocznej, polach wzrokowych kory mózgowej (czyli odpowiadającej za widzenie części mózgu) oraz w mięśniach poruszających okiem. Często wykonuje się również perymetrię, zwaną też badaniem pola widzenia, czyli ocenę zakresu przestrzeni, którą osoba badana w danym momencie obejmuje wzrokiem.

Kurza ślepota jest schorzeniem postępującym i nieodwracalnym, ponieważ współczesna medycyna wciąż nie potrafi znaleźć sposobu na jej pełne wyleczenie. Można jednak powstrzymać jej rozwój, a także poprawić jakość życia chorego.

Jak wygląda leczenie kurzej ślepoty? Jeśli przyczyną schorzenia jest niedobór witamin, zazwyczaj podaje się odpowiednie dawki witaminy A i E doustnie lub domięśniowo. Często stosuje się również preparaty nawilżające oko. W sytuacji gdy choroba powoduje znaczne pogorszenie widzenia, coraz powszechniej wykorzystuje się specjalne implanty, które po wszczepieniu w strukturę oka pozwalają przetworzyć obraz na impuls nerwowy, umożliwiający rozróżnienie kształtów i widzenie plam światła.

Kurza ślepota – przyczyny

Rozwój choroby, będącej konsekwencją upośledzenia działania pręcików – elementów siatkówki oka, zawierających rodopsynę, czyli pigment odpowiedzialny za widzenie po zmroku, jest zazwyczaj kojarzony z niedoborem witaminy A. Jednak kurza ślepota może mieć również wiele innych przyczyn, na przykład bywa dziedziczona.

Kurza ślepota niekiedy jest objawem innych poważnych problemów ze wzrokiem, chociażby barwnikowego zwyrodnienia siatkówki (schorzenie polega na odkładaniu się barwnika w siatkówce oka, co z czasem prowadzi do zaburzeń krążenia i postępującego pogarszania wzroku) czy nadmiernego rogowacenia spojówki i rogówki. Niekiedy omawiane schorzenie towarzyszy zaćmie lub jaskrze. Druga z tych chorób jest szczególnie niebezpieczna. Nieprzypadkowo jaskrę nazywa się „mordercą wzroku”, ponieważ potrafi przez lata dyskretnie niszczyć nerw wzrokowy, prowadząc do jego zaniku, a w konsekwencji do poważnych zaburzeń widzenia czy nawet do ślepoty.

Kurza ślepota – niedobór witamin

Przyczyną kurzej ślepoty często bywa niewłaściwy sposób odżywiania i niedobór witamin w diecie, dlatego też ze schorzeniem często borykają się osoby niedożywione, np. cierpiące na anoreksję i inne zaburzenia związane z przyswajaniem pokarmów. Kurza ślepota dopada również osoby uzależnione od alkoholu.

Jeśli chcemy zapobiec problemowi, należy zadbać, by w naszej diecie nie zabrakło zwłaszcza witaminy A, która w organizmie łączy się z opsyną – białkiem występującym w komórkach siatkówki – tworząc rodopsynę, substancję niezbędną do prawidłowego widzenia po ciemku. Jej odpowiednia dawka chroni siatkówkę oka przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki, a także zabezpiecza przed kurzą ślepotą, degeneracją plamki żółtej, zaćmą, jaskrą i wieloma innymi schorzeniami.

Gdzie znajdziemy witaminę A? W produktach mlecznych (masło, tłuste mleko), jajach, tłustych rybach morskich (łososiu, tuńczyku, sardynkach, śledziach), tranie oraz licznych warzywach, np. marchewce, pomidorach, brokułach, szpinaku, czerwonej papryce, batatach, natce pietruszki, sałacie, zielonym groszku czy w roszponce.

Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 27.12.2017,
Opublikowano: 23.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej