Krzywe zęby u dzieci i dorosłych – licówki i inne sposoby

Fot: Hero Images / GettyImages

Krzywe zęby negatywnie wpływają na wygląd i samoocenę, ale mogą być również poważnym problemem zdrowotnym. Utrudniają prawidłowe rozdrabnianie pokarmu czy sprzyjają rozwojowi próchnicy. Istnieje sporo sposobów na wyprostowanie krzywych zębów, zwłaszcza u dzieci.

Krzywe zęby wymagają konsultacji z ortodontą, który podejmie decyzję o ewentualnym leczeniu i wybierze optymalną metodę usunięcie wady zgryzu. Jest ona nie tylko problemem estetycznym, obniżającym samoocenę i komfort psychiczny, ale również zdrowotnym. Krzywe zęby gorzej spełniają swoją rolę, nie rozdrabniając odpowiednio pokarmów, ale także ułatwiają rozwój wielu chorób, zwłaszcza próchnicy. Mogą też, powodując urazy warg, policzków czy dziąseł, wywoływać stany zapalne i inne schorzenia jamy ustnej.

Licówki na krzywe zęby

Współczesna ortodoncja dysponuje wieloma metodami rozwiązywania problemu krzywych zębów. Jednym z najpopularniejszych stały się licówki na krzywe zęby, czyli przyklejane na nie bardzo cienkie, ale trwałe płatki. Ich struktura przypomina naturalne zęby, podobnie pochłania, odbija i przenosi światło, a także charakteryzuje się naturalną fluorescencją.

Najczęściej stosuje się licówki porcelanowe i kompozytowe. Te pierwsze mocuje się po wcześniejszym oszlifowaniu zęba. Stają się wówczas bardzo stabilne, a ich połączenie z zębem jest wytrzymałe. Porcelana nigdy nie ulega przebarwieniu ani starciu, więc uzupełnieniem można zwykle cieszyć się przez kilkanaście lat.

Licówki kompozytowe także dość skutecznie korygują kształt zęba i maskują przebarwienia, jednak ich trwałość jest mniejsza niż w przypadku porcelanowych; zazwyczaj należy je wymieniać lub odświeżać co 2–5 lat.

Zobacz film: Korekta kształtu zęba przy pomocy licówki. Źródło: Klinika marzeń

Krzywe zęby u dzieci

Krzywe zęby u dzieci są zjawiskiem dość częstym. Przyczyn wad zgryzu może być bardzo wiele. Czynniki sprzyjające nieprawidłowemu ustawieniu zębów to m.in.:

  • używanie niewłaściwych smoczków przez niemowlę;
  • zbyt późne przyzwyczajenie dziecka do gryzienia i żucia twardych pokarmów;
  • oddychanie przez usta;
  •  ssanie kciuka, wargi czy gryzienie ołówków;
  • przedwczesna utrata zębów mlecznych spowodowana urazami, a zwłaszcza próchnicą.

Bardzo krzywe zęby wymagają wizyty u ortodonty, który wykona szczegółowe badanie zgryzu oraz czynności mięśni, może też pobrać wyciski do gipsowych modeli uzębienia. Pełna analiza wymaga zwykle wykonania badań rentgenowskich (RTG) – zdjęcia pantomograficznego i telerentgenowskiego bocznego czaszki, co pozwoli na stworzenie indywidualnego planu leczenia.

Kiedy zakłada się licówki? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Licówka porcelanowa - jak się ją zakłada? Źródło: Klinika urody.

Wizyta u ortodonty z dzieckiem jest konieczna, ponieważ wszelkie wady zgryzu nie cofną się same, z dużym prawdopodobieństwem będą się nawet pogłębiać w miarę dorastania. Krzywe zęby u dzieci powodują często kompleksy i zaniżenie poczucia własnej wartości, sprzyjają także powstawaniu problemów z wymową, a także zwiększają skłonność do próchnicy czy chorób dziąseł.

Leczenie ortodontyczne u dzieci jest znacznie łatwiejsze, szybsze i skuteczniejsze niż w przypadku dorosłych. Rozpoczęte we właściwym czasie, pozwala często uniknąć usuwania zębów oraz zapobiega powikłaniom wad zgryzu.

Krzywe jedynki

Krzywe jedynki często są przyczyną dyskomfortu, nie tylko z powodów estetycznych, ale również dlatego, że utrudniają np. gryzienie. Istnieje kilka sposobów na skorygowanie tej wady. Najbardziej rekomendowane jest leczenie ortodontyczne, z wykorzystaniem aparatów nakładkowych lub z przyklejonymi zamkami. Wadą tej metody jest jednak długi czas przywracania prawidłowego ułożenia zębów – od kilku miesięcy do nawet kilku lat, w zależności od stopnia zaawansowania wady.

Zobacz film: Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Źródło: 36,6

Za znacznie szybszy sposób uchodzi poprawa kształtu i położenia zębów za pomocą licówek protetycznych albo koron kompozytowych, porcelanowych czy pełnoceramicznych, które jednak wymagają znacznego oszlifowania zęba, mogącego spowodować konieczność umartwienia miazgi i leczenia kanałowego. Te metody nie w każdym przypadku są możliwe do zastosowania.

Krzywe zęby mleczne

Krzywe zęby mleczne u dziecka są często powodem do niepokoju rodziców, jednak wcale nie muszą oznaczać, że zęby stałe także będą miały nieprawidłowe położenie, ponieważ ich układ zazwyczaj znacznie się różni. Nie ulega jednak wątpliwości, że o zęby mleczne też należy dbać. Ich utrata przed okresem prawidłowej wymiany (np. spowodowana próchnicą) prowadzi bowiem do zahamowania wzrostu szczęk w wyniku niewystarczającej ilości miejsca i nieprawidłowego ustawienia zębów stałych. Poza tym stan zapalny rozwijający się przy korzeniach zębów mlecznych może wywołać uszkodzenia zawiązków zębów stałych, przez co będą one bardziej podatne na próchnicę.

Wizyta u ortodonty jest wskazana przy przedwczesnej utracie zębów mlecznych, ale również wtedy, gdy dziecko ma nawyk ssania kciuka lub smoczka po skończeniu 3. roku życia, nie chce gryźć twardych pokarmów, a także w przypadku zmian w wyglądzie jego twarzy (np. wyraźnie cofniętej lub wysuniętej brody).

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych? Źródło: Klinika urody.

Data aktualizacji: 20.07.2018,
Opublikowano: 05.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej