Krwawienie implantacyjne, czyli fizjologiczny objaw ciąży. Jakie są jego przyczyny i jak je odróżnić od menstruacji? Inne przyczyny krwawienia u kobiet

Fot: Antonioguillem / fotolia.com

Krwawienie implantacyjne trwa od kilku godzin do maksymalnie trzech dni. Nie towarzyszą mu objawy, takie jak bóle w podbrzuszu, skrzepy krwi czy obfity wypływ krwi, które są typowe dla krwawienia menstruacyjnego. Potwierdzeniem implantacji jest wykonanie testu ciążowego po 14 dniach od potencjalnego zapłodnienia. 

Krwawienie implantacyjne występuje u niektórych kobiet wskutek zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy. Nie stanowi ono zagrożenia dla ciąży i dla przyszłej matki – jest to objaw fizjologiczny. W przypadku współwystępowania krwawienia z innymi niepokojącymi objawami należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Krwawienie implantacyjne – czym jest i jakie są jego przyczyny?

Krwawienie implantacyjne, określane inaczej jako plamienie implantacyjne, dotyczy około 25% kobiet. Pojawia się po zapłodnieniu, czyli połączeniu komórki jajowej z plemnikiem. Przyczyną krwawienia implantacyjnego jest zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy, do którego dochodzi po około tygodniu od momentu zapłodnienia. Krwawienie pojawia się na skutek naruszenia przez zarodek naczynia krwionośnego w macicy. Objaw ten jest fizjologicznym symptomem świadczącym o zapłodnieniu – nie stanowi żadnego zagrożenia dla kobiety ani dla ciąży. W wyniku działania hormonów – estrogenów i progesteronu błona śluzowa macicy jest silnie przekrwiona, dlatego może dojść do uszkodzenia naczynia. Plamienie implantacyjne może wystąpić od 6 do 12 dnia po zapłodnieniu.

Krwawienie implantacyjne a okres – jak je odróżnić?

Krwawienie implantacyjne występuje do 12 dni od momentu zapłodnienia, czyli w tym czasie, w którym kobieta spodziewa się okresu. Z tego powodu plamienie jest często mylone z menstruacją, jednak można je od siebie skutecznie odróżnić. W większości przypadków krwawienie implantacyjne jest bardzo skąpe i trwa maksymalnie 3 dni, nierzadko ustępuje po upływie kilku godzin. Plamieniu występującemu wskutek zagnieżdżenia się zarodka nie towarzyszą żadne inne dolegliwości, takie jak bolesne bóle w podbrzuszu, choć u kobiety mogą pojawić się delikatne skurcze. 

Zobacz także: Ciąża i okres się wykluczają. Co może wyglądać jak miesiączka w ciąży?

Krwawienie implantacyjne ma jasnoróżowy kolor, podczas gdy krew menstruacyjna odznacza się bardziej intensywną oraz czerwoną barwą. Plamienie będące wynikiem implantacji zarodka mieć również brązowawe lub brunatne zabarwienie, ale przeważnie świadczy to o niedoborze progesteronu. W niektórych przypadkach krwawienie implantacyjne ma postać zabarwionego krwią śluzu. Podczas plamienia implantacyjnego nie powinny pojawić się skrzepy krwi. U niektórych kobiet zaraz po ustąpieniu krwawienia implantacyjnego lub jeszcze w trakcie jego trwania występują objawy takie jak: poranne mdłości, obrzęknięte i tkliwe piersi, zwiększona wrażliwość na zapachy, zawroty głowy i uczucie zmęczenia. W takim przypadku kobieta powinna zgłosić się na wizytę do lekarza w celu potwierdzenia ciąży.

Jakie sygnały mogą zwiastować ciążę? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak rozpoznać pierwsze dni ciąży? Źródło: 36,6.

Jak postępować w przypadku krwawienia implantacyjnego?

Kobiety, u których wystąpiło krwawienie implantacyjne, powinny wstrzymać się z aktywnością seksualną oraz fizyczną, a zwłaszcza zrezygnować z uprawiania sportów. W przypadku, gdy plamieniu implantacyjnemu towarzyszą inne objawy, takie jak silne bóle w podbrzuszu lub skrzepy krwi, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu wykrycia przyczyny tych niepokojących symptomów.

Jakie mogą być inne przyczyny krwawienia?

Wystąpienie krwawienia implantacyjnego na początku ciąży wymaga potwierdzenia lekarza, dlatego kobieta powinna jak najszybciej udać się na wizytę do specjalisty. Zdarzają się przypadki, że przyczyną krwawienia nie jest zagnieżdżanie się zarodka w błonie śluzowej macicy, ale np. ciąża pozamaciczna, nazywana inaczej ekotopową. Rozpoznaje się ją wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa rozwija się poza jamą macicy. Krwawienie może być spowodowane również przez niedobory hormonalne, np. progesteronu. Innymi przyczynami plamienia są choroby szyjki macicy, takie jak polipy czy nadżerka oraz endometrioza, której istotą jest rozrost błony śluzowej macicy poza jamą narządu. Krwawieniu spowodowanemu innymi przyczynami niż implantacją towarzyszą najczęściej inne dolegliwości, np. ból, intensywny wyciek krwi.

Krwawienie implantacyjne a test ciążowy – kiedy go wykonać?

Potwierdzeniem, że plamienie, które wystąpiło u kobiety, było krwawieniem implantacyjnym, jest wykonanie domowego testu ciążowego. Wykrywa on obecność hormonu – gonadotropiny kosmówkowej, który wytwarzany jest przez zapłodnioną komórkę jajową po procesie implantacji, czyli zagnieżdżania zarodka. Wskazane jest, by domowe testy ciążowe wykonywać po 14 dniach od ostatniego stosunku, w trakcie którego mogło dojść do zapłodnienia. 

Data aktualizacji: 07.12.2018,
Opublikowano: 23.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Blondi 123 29.07.2018r.

Jestem w 4 tygodniu ciozy i dzisiaj wystopilo plamienie ale na podpasce malo co jest krwi czy to grozne co to morze byc.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej