Krem do twarzy – jak wybrać najlepszy produkt i dopasować go do wieku

Fot: lenets_tan / fotolia.com

Skóra wokół oczu jest cienka, wrażliwa, podatna na utratę wody, podrażnienia i powstawanie zmarszczek. Należy przykładać szczególną wagę do pielęgnacji tej części twarzy i stosować odpowiedni krem pod oczy, dopasowany do indywidualnych potrzeb oraz wieku.

Przeciwzmarszczkowe, rozjaśniające czy nawilżające kremy pod oczy aplikowane są na wrażliwą i cienką skórę o grubości około 0,5 mm. Z tego powodu ich konsystencja i skład nie mogą być takie same, jak w przypadku kremów do twarzy. Warto zwrócić szczególną uwagę na ten kosmetyk i nie zapominać o nim w codziennej pielęgnacji. Jeśli skóra pod oczami nie będzie odpowiednio nawilżona i odżywiona, szybciej niż na pozostałych partiach twarzy będą pojawiać się zmarszczki i podrażnienia.

Jak powinien działać krem pod oczy

Skóra pod oczami jest cienka i wrażliwa. Włókna, które ją tworzą, są delikatne i łatwo podatne na uszkodzenia, a warstwa hydrolipidowa naskórka ulega osłabieniu. Z wiekiem skóra traci też coraz większe ilości kolagenu i elastyny, a czynniki atmosferyczne (takie jak promieniowanie UV, mróz i wiatr), zła dieta, palenie papierosów i uszkodzenia mechaniczne (tarcie oczy, rozciąganie skóry podczas demakijażu), przyspieszają procesy starzenia się skóry. Z tego powodu dobry krem pod oczy powinien przede wszystkim nawilżać, wygładzać i odżywiać skórę oraz stymulować produkcję kolagenu.

Zobacz nasz film i poznaj prosty przepis na naturalny krem do ciała

Zobacz film: Jak przygotować domowy i całkowicie naturalny krem do ciała? Źródło: Klinika urody.

Składniki, na które warto zwrócić uwagę w kremach pod oczy to:

  • kwas hialuronowy
  • witaminy A, C i E,
  • oleje roślinne, np. olejek arganowy, z oliwek lub awokado,
  • składniki łagodzące, takie jak alantoina i D-pentanol,
  • filtry UV,
  • koenzym Q10,
  • peptydy.

Czego nie powinien zawierać dobry krem pod oczy

Krem pod oczy nakładany jest na niezwykle wrażliwą i cienką skórę, a do tego może mieć kontakt ze śluzówką. Z tego powodu nie powinien zawierać tak silnych, skoncentrowanych środków, jakie mają kremy do twarzy.

Do składników, na które warto uważać, należą kwasy owocowe, takie jak kwas salicylowy czy glikolowy. Są one bardzo skuteczne na zmarszczki mimiczne, jednak skórę wokół oczu mogą podrażnić.

Warto unikać także zbyt wysokiego stężenia retinolu, czyli pierwotnej formy witaminy A. Krem pod oczy z retinolem może być niezwykle skuteczny, jednak istnieje ryzyko, że zbyt duże stężenie tego składnika podrażni okolice oczu.

Nawilżający, rozjaśniający czy przeciwzmarszczkowy krem pod oczy będzie skuteczny wtedy, gdy nie będzie zawierał w składzie całej tablicy Mendelejewa. Należy wybierać te kosmetyki, które mają kilka składników (a nie kilkanaście). Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych czy podrażnień.

Należy wystrzegać się również silnych konserwantów i parabenów, które mogą podrażnić nie tylko skórę, ale też oczy.

Ważna jest także konsystencja. Dobrze, aby nie była zbyt ciężka i gęsta – taki kosmetyk nie wchłonie się szybko, a w dodatku może podrażnić oczy. Poza tym tylko krem pod oczy o lekkiej konsystencji pozwoli bez problemu nałożyć na twarz podkład czy korektor.

Krem pod oczy dla skóry młodej

Osoby po 20. roku powinny zacząć stosować kremy pod oczy. Być może na twarzy nie widać jeszcze oznak zmęczenia i podrażnień (a tym bardziej zmarszczek), jednak pielęgnacja jest kluczowa dla ich profilaktyki. Młode osoby powinny przede wszystkim nawilżać skórę i wybierać delikatne kremy z witaminami C i E oraz z olejkami roślinnymi.

Jakie kosmetyki stosować na noc? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jakie kosmetyki stosować na noc? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jaki krem pod oczy wybrać po 30. roku życia

Osoby w tym wieku mogą dostrzec pierwsze zmarszczki mimiczne (czyli tak zwane kurze łapki) i wyraźniejsze kreski pod oczami. Warto zdecydować się na krem pod oczy, który:

  • rozluźnia i ujędrnia napiętą skórę,
  • przyspiesza regeneracje komórek,
  • zapobiega odwodnieniu,
  • zabezpiecza przed działaniem wolnych rodników,
  • wzmacnia włókna kolagenowe i włókna elastyny.

Pomogą w tym składniki takie jak:

  • koenzym Q10,
  • witaminy C i E,
  • kwas hialuronowy,
  • retinol w delikatnym stężeniu.

Krem przeciwzmarszczkowy pod oczy dla skóry dojrzałej

Po 40. roku życia procesy starzeniowe skóry znacznie przyspieszają, spada produkcja kolagenu, a włókna elastyny ulegają osłabieniu. Należy stosować krem pod oczy na zmarszczki, który:

  • silnie regeneruje,
  • pobudza komórki skóry do produkcji kolagenu i elastyny,
  • chroni włókna kolagenowe przed rozpadem,
  • wyrównuje koloryt skory,
  • reguluje gospodarkę hydrolipidową,
  • wspomaga syntezę kwasu hialuronowego w skórze.

Dobry krem przeciwzmarszczkowy do skóry dojrzałej zawiera na przykład:

  • retinol,
  • witaminę C,
  • kwas hialuronowy,
  • kwas liponowy,
  • fitohormony,
  • proteiny,
  • wyciąg z soi.

Zobacz film: 10 kroków pielęgnacji koreańskiej. Źródło: Dzień Dobry TVN

Pamiętaj, że nawet najlepszy krem pod oczy nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeśli nie będziesz stosować go systematycznie. Codziennie rano i wieczorem wklepuj w skórę pod oczami krem na zmarszczki lub krem nawilżający. Pamiętaj także o delikatnym, ale dokładnym demakijażu, ponieważ tylko oczyszczona skóra wchłonie wszystkie niezbędne składniki odżywcze kremu. 


Data aktualizacji: 09.07.2020,
Opublikowano: 09.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej