Korony na zęby. Jakie wybrać: porcelanowe, cyrkonowe czy elastyczne?

Fot: Grafvision / fotolia.com

Korony na zęby to stałe uzupełnienia protetyczne, umieszczane na wyleczonych zębach, wcześniej uszkodzonych, złamanych lub martwych, i pokrywane odpowiednio dobraną pod kolor warstwą, zwykle porcelanową. Za pomocą korony można też uzupełnić brakujący ząb

Korona zęba ma za zadanie całkowicie przykryć ząb, który jest uszkodzony, pełni również funkcję wzmacniającą i ochraniającą

Przy odpowiednim dbaniu o higienę jamy ustnej możliwe jest używanie korony na zęby przez wiele lat bez konieczności jej wymiany. Koronki na zęby zakłada się też na filary zębowe jako elementy mostu protetycznego oraz na wstawione wcześniej implanty zębowe.

Korony na zęby dostępne są w wielu rodzajach, w gabinetach protetycznych można wybrać modele porcelanowe, pełnoceramiczne, porcelanowe na metalu, cyrkonowe, elastyczne, a także kompozytowe. Korony na zęby ceramiczne oraz porcelanowe można łatwo dostosować do naturalnego odcienia pozostałych naturalnych zębów.

Zobacz film: Korekta kształtu zęba przy pomocy licówki. Źródło: Klinika marzeń

Korona porcelanowa

Korona porcelanowa wykonana jest na podbudowie metalowej lub ceramicznej. Rdzeń metalowy najczęściej zalecany jest przy leczeniu zębów bocznych. Korony porcelanowe charakteryzują się bardzo długą żywotnością, jednak wszystko zależy od tego jak będą użytkowane przez pacjenta. Niektóre z koron porcelanowych potrafią przetrwać nawet 20 lat, choć przy złym użytkowaniu zdarzają się przypadki, że ulegają uszkodzeniu już po kilku latach. 

Spowodowane jest to najczęściej brakiem ostrożności podczas spożywania szczególnie twardych produktów, co powoduje pękniecie i zniszczenie. Niewątpliwą zaletą korony porcelanowej jest bardzo duża stabilność kolorystyczna.

Korona pełnoceramiczna

Korona pełnoceramiczna cieszy się dużą popularnością wśród pacjentów gabinetów stomatologicznych, przede wszystkim ze względu na jej naturalny i estetyczny wygląd. Jest bowiem bardzo podobna do zębów naturalnych, dlatego stosuje się ją najczęściej do uzupełnień zębów przednich. Zabezpiecza je na wiele lat, pod warunkiem, że jest dobrej jakości i prawidłowo wykonana. Bardzo ważna jest szczelność korony zęba przy jego szyjce.

Korona porcelanowa na metalu

Korony na zęby na podbudowie metalowej stanowią najpowszechniejszą grupę, z powodu swoich właściwości oraz korzystnej ceny. Zapewniają bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną, natomiast wysoka jakość porcelany gwarantuje zadowalający efekt estetyczny. Korony porcelanowe na podbudowie metalowej wykonanej ze złota są najczęściej zalecane osobom z bardzo zniszczonymi zębami, ze względu na silne działanie przeciwpróchnicze tego metalu.

Zobacz film: Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Źródło: 36,6

Korona cyrkonowa

Korona cyrkonowa jest przeznaczona do stosowania zarówno na zębach przednich, jak i bocznych. Jest stałym uzupełnieniem protetycznym, pokrywającym w całości koronę zęba. Korona cyrkonowa wykonana jest z tlenku cyrkonu, zwanego cerkonem. Takie korony na zęby wykonuje się, wycinając je komputerowo z cyrkonowego bloczka systemem CAD/CAM, co zapewnia wyjątkową dokładność, precyzyjne przyleganie po zastosowaniu oraz dużą wytrzymałość. Korona cyrkonowa jest szczególnie polecana osobom z wysokim przebiegiem wargi górnej podczas uśmiechu. Światło padające na korony cyrkonowe załamuje się podobnie jak na naturalnym zębie, co daje zadowalający efekt estetyczny. Korona cyrkonowa sprawdza się w przypadku zębów przebarwionych, zniszczonych, nadmiernie obciążonych zgryzowo.

Korona elastyczna

Korona elastyczna wykonywana jest z materiałów termoplastycznych o wysokiej homogeniczności, odpornych na zginanie. Dzięki ich zastosowaniu, takie korony są wskazane dla osób z alergią na metale. Koronki te wykazują się ponadto dużą estetyką, a osoby, u których są zakładane, szybko się do nich przyzwyczajają. Takie rozwiązanie charakteryzuje się ponadto niską przewodnością cieplną oraz odpornością na złamania i inne uszkodzenia.

Korona kompozytowa

Koronę kompozytową wykorzystuje się jako rozwiązanie tymczasowe. Przeznaczona jest dla osób, u których nie jest możliwe założenie koron porcelanowych. Stosuje się wówczas uzupełnienie protetyczne koronami kompozytowymi lub akrylowymi.

Korony na zęby – jaką wybrać

Korona zęba to rozwiązanie, które daje gwarancję, że prawidłowo zabezpieczony ząb nie będzie ulegał dalszej destrukcji. Estetyka takiej formy odbudowy jest o wiele lepsza niż przy wypełnieniu z nawet najlepszych materiałów.

Rozważając zastosowanie korony na zęby, należy się zastanowić, czego się od niej oczekuje. Na zęby przednie należałoby rozważyć zastosowanie korony cyrkonowej lub porcelanowej, natomiast zęby boczne można zrekonstruować na przykład na podbudowie metalowej. Należy też pamiętać, że cena koron na zęby jest bardzo zróżnicowana ze względu na materiał, z którego jest wykonana i niewątpliwie ma to wpływ na decyzje pacjentów.

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 17.06.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej