Kontuzje na stoku narciarskim – pierwsza pomoc

Fot.: blachowicz102 / stock.adobe.com

Jazda na nartach to wspaniała zabawa. Jednak, jak każdy sport, niesie za sobą ryzyko. Co zrobić jeśli niefortunnie przewrócimy się podczas jazdy? Jak się zachować, kiedy jesteśmy świadkami wypadku?

Przygotuj się do jazdy

Przed rozpoczęciem szusowania warto przygotować się odpowiednio do jazdy. Pamiętajmy, by wybrać trasę odpowiednią do naszych umiejętności, a jazdę dostosować do warunków atmosferycznych. Jeśli na stoku panuje słaba widoczność nie osiągajmy zawrotnych prędkości! Wtedy bardzo łatwo o wypadek. Dzieci do 16. roku życia mają obowiązek jazdy w kasku, apelujemy jednak, aby głowę zabezpieczali wszyscy korzystający z tras narciarze i snowboardziści. Warto także mieć ze sobą telefon komórkowy, na wypadek, gdyby trzeba było wezwać pomoc.

Polecamy: Zasady bezpieczeństwa na stokach narciarskich

Wypadek na stoku - co robić?

Jeśli wypadek zdarzył się na środku trasy i może powodować zagrożenie w ruchu, rannego należy przenieść na bok, w bezpieczne miejsce. Uwaga! Jeśli ofiara ma uszkodzony kręgosłup, to w żadnym razie nie wolno jej ruszać.

Nieprzytomną ofiarę należy ułożyć w pozycji bocznej ustalonej i - co bardzo ważne w górach - zabezpieczyć przed utratą ciepła. Jeśli ranny nie oddycha, mamy obowiązek prowadzić akcję reanimacyjną do przybycia odpowiednich służb.

Ważne! Rannego nie wolno zostawiać - gdy jest przytomny należy prowadzić z nim rozmowę i kontrolować, czy nie traci przytomności. U nieprzytomnej osoby obowiązkowe jest sprawdzanie pulsu i oddechu co kilka minut.

Zobacz film: Pierwsza pomoc a prawo. Źródło: 36,6

Międzynarodowy znak wzywania pomocy

Międzynarodowym znakiem wzywania pomocy w górach jest sygnał dźwiękowy w formie wołania lub krzyku oraz świetlny nadawany sześć razy latarką, po czym następuje minutowa przerwa. Aby potwierdzić odebranie odpowiedzi na sygnały jest powtórzenie sygnału trzy razy na minutę metodą dźwiękową lub świetlną. Można też nadać sygnał dla pilota śmigłowca poprzez uniesienie rąk do góry zachowując sylwetkę litery Y (oznaczającej „yes”, czyli z ang. „tak”).

Warto przeczytać: Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?

Pierwsza pomoc: Skręcenie

O skręcenie na stoku bardzo łatwo - pojawia się ono na skutek gwałtownego i nienaturalnego ruchu stawu. Najczęściej są to stawy - skokowe, kolanowe, nadgarstków i palców rąk. Pojawia się ból, obrzęk, a leczenie polega na unieruchomieniu kończyny w stawie przy użyciu opaski elastycznej. Warto skonsultować uraz z lekarzem, ale podstawą leczenie jest bezruch stawu. Może on trwać od kilku dni do dwóch tygodni. Ważne jest, by nie nadwyrężać stawu i nie wracać na stok! Jeśli skręceniu uległ staw skokowy lub kolanowy to nie wolno chodzić!

Pierwsza pomoc: Zwichnięcie

Zwichnięcie ma miejsce wtedy, kiedy przemieszczeniu ulegają kości w stawie. Również pojawia się ból i obrzęk, ale zniekształcenie stawu jest wtedy o wiele bardziej widoczne. Zwichnięte kości zawsze trzeba nastawić, a im szybciej zrobi to lekarz, tym będzie to łatwiejsze. Uszkodzoną kończynę należy unieruchomić, najlepiej  bez rozbierania poszkodowanego i w taki sposób, by nie zmieniała położenia. W tym celu można wykorzystać wszystko, co jest sztywne - nawet patyk czy kawałek deski. Między usztywnienie a kończynę należy włożyć coś miękkiego. Pamiętaj, by zawsze unieruchomić dwa sąsiadujące stawy, powyżej i poniżej miejsca urazu oraz by nie usztywniać kończyny zbyt mocno - wtedy można zatamować przepływ krwi.

Musisz znać: Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

Zobacz film: Co to są badania biomechaniczne i jak mogę nam pomóc po kontuzji? Źródło: 36,6

Pierwsza pomoc: Złamanie

Złamania kości dzielimy na zamknięte i otwarte. Uszkodzona kończyna boli, od razu puchnie, pojawia się krwawienie przy złamaniu otwartym. Chory musi jak najszybciej zostać przetransportowany do lekarza, a uszkodzoną część ciała należy usztywnić. Postępuje się tu podobnie jak w przypadku zwichnięcia. 

Złamanie otwarte jest dużo bardziej niebezpieczne, ponieważ pojawia się ryzyko zakażenia. Ranę trzeba zabezpieczyć, w tym celu najlepiej rozciąć ubranie chorego. Po zatamowaniu krwawienia przystępujemy do usztywnienia kończyny.

Pierwsza pomoc: Wychłodzenie

W górach łatwo o wychłodzenie, zwłaszcza, gdy narciarz traci przytomność i chwilę leży niezauważony. Jak udzielić pierwszej pomocy przy wychłodzeniu? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy wychłodzeniach. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 21.02.2018,
Opublikowano: 08.01.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Bezpieczne święta. Jak sobie pomóc i gdzie szukać pomocy?

Święta to czas beztroski i spotkań z rodziną. Niestety większość z nas siedząc przy suto zastawionym stole zjada za dużo. Brak umiaru to najprostsza droga do problemów z układem pokarmowy. Jak sobie z nimi poradzić i gdzie szukać pomocy na wypadek poważniejszych problemów ze zdrowiem?

Czytaj więcej
Wytyczne resuscytacji noworodka po porodzie. Na czym polegają?

Przyjście na świat dziecka w rzadkich przypadkach wiąże się z koniecznością podjęcia u niego czynności resuscytacyjnych. Resuscytacja ma na celu przywrócenie oddechu oraz krążenia, natomiast reanimacja – powrót czynności życiowych wraz ze świadomością.

Czytaj więcej
Jakie są domowe sposoby na odparzenia u osób dorosłych?

Domowe sposoby na odparzenia wiążą się w dużym stopniu z realizacją prozdrowotnego stylu życia, w tym redukcji nadmiernej masy ciała i dbałości o higienę osobistą. W leczeniu i zapobieganiu dolegliwości pomocne okażą się maści z alantoiną, sukralfatem, solami miedzi i cynku.

Czytaj więcej
Bezpieczne święta - gdzie szukać pomocy medycznej, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłym wypadku?

Problemy ze zdrowiem mogą się pojawić nagle, również w czasie świąt. Kiedy pomocy szukać w przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a kiedy dzwonić po pogotowie? Jak samemu udzielić pierwszej pomocy?

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy oparzeniach termicznych. Stopnie i leczenie oparzeń termicznych

Oparzenia termiczne nie należą do rzadkości. Mogą być spowodowane przez ogień, wrzątek, parę wodną lub rozgrzaną powierzchnię. Ze względu na głębokość obrażeń oparzenia kwalifikuje się według czterostopniowej skali.

Czytaj więcej
Coraz częściej dochodzi do zatrucia paracetamolem – dlaczego?

Paracetamol to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Mimo że jest powszechnie dostępny i można go kupić bez recepty, to może być też niebezpieczny. Badacze informują, że coraz częściej dochodzi zatruć paracetamolem. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej
Stłuczenie żeber - powikłania. Jakie są metody leczenia?

Stłuczenie żeber zwykle jest wynikiem przemocy fizycznej, wypadku komunikacyjnego czy upadku. Dominującymi powikłaniami urazu są miejscowy ból i krwiaki podskórne. Inne skutki zależą od siły i lokalizacji uderzenia klatki piersiowej. Stłuczenie żeber wymaga kontroli lekarskiej i leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie odleżyn – preparaty i wskazówki postępowania z chorym

Leczenie odleżyn wymaga współpracy zespołu złożonego z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, dietetyka, farmaceuty. W łagodzeniu zmian używa się preparatów wykonanych z półprzepuszczalnych błon, hydrokoloidów, hydrożeli czy alginianów.

Czytaj więcej
Oparzenie 3 stopnia – pierwsza pomoc, leczenie i charakterystyczne objawy

Oparzenie trzeciego stopnia to jego najcięższy rodzaj. Jego konsekwencją jest utrata czynności biologicznej skóry, zachwianie równowagi wodno-elektrolitowej i procesu termoregulacji. Leczenie jest determinowane rozległością, głębokością i umiejscowieniem oparzenia. Należy również ustalić źródło i czas działania czynnika parzącego.

Czytaj więcej
Hipotermia - przyczyny i objawy. Jak postępować w przypadku hipotermii?

Hipotermia następuje, jeśli wewnętrzna temperatura ciała zacznie spadać poniżej 35°C, czyli niezbędnego minimum fizjologicznego Na objawy hipotermii najbardziej narażone są osoby przebywające przez dłuższy czas w niskiej temperaturze, bez odpowiedniego zabezpieczenia termicznego.

Czytaj więcej