Koniec ze sprowadzeniem leków. Farmaceutyki będą produkowane w UE

Fot: MirageC / gettyimages.com

Pandemia COVID-19 spowodowała, że dostęp do niektórych leków stał się znacznie trudniejszy. Co gorsza, ze względu na brak regularnych dostaw, wzrosła również ich cena. Unia Europejska zamierza wprowadzić nową strategię lekową. Na jej mocy farmaceutyki będą produkowane główne w krajach wspólnoty.

Pojawienie się koronawirusa SARS-CoV-2 wystawiło opiekę medyczną na próbę. Pandemia pokazała, że nie wszystkie kraje są w stanie zapanować na groźnym wirusem. Co gorsza, pandemia odbiła się także na rynku farmaceutycznym.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Ogromna większość substancji czynnych czy pomocniczych niezbędnych do produkcji leków sprowadzana jest z Azji. Zamknięcie tamtejszych linii produkcyjnych sprawiło, że w Europie zaczęło brakować leków. Unia Europejska chce opracować strategię, która - w przyszłości - ma chronić szpitale oraz pacjentów i zapewnić im ciągłość w dostępie do leków.

Jakie zasady wprowadzi Unia Europejska?

Nowa strategia zakłada, że część linii produkcyjnych całkowicie przeniesie się do Europy. Dodatkowo UE chce wprowadzić system, który pozwoli na wczesne wykrywanie niedoborów i zwiększenie produkcji danego farmaceutyku. Komisja Europejska chce także wprowadzić  ograniczenie w sprzedaży leków, w przypadku których istnieje ryzyko niedoborów.

Dlaczego leków brakuje?

Brak leków w obecnej sytuacji spowodowany jest kilkoma czynnikami - wzrostem popytu na jakiś lek, robieniem zapasów farmaceutyków bez społeczeństwo oraz zwiększony popyt na eksperymentalne leki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.

Nie bez znaczenia są również wprowadzone przez Unię Europejską obostrzenia, takie jak zakazy wywozu i gromadzenia zapasów krajowych, a także bariera logistyczna pomiędzy państwami.

Gdzie przechowywać leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Gdzie trzymać leki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 14.05.2020,
Opublikowano: 14.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej