Kobiety w ciąży zyskały dostęp do darmowych leków

Fot: Kathrin Ziegler / gettyimages.com

Senat przyjął ustawę, dzięki której przyszłe mamy zyskają darmowy dostęp do leków refundowanych. Receptę ze specjalnym oznaczeniem "C" będzie mógł wystawić każdy lekarz lub położna. Na jakich zasadach kobiety w ciąży będą mogły skorzystać z bezpłatnych leków?

Zgodnie z przyjętym przez senat rozporządzeniem przyszła mama zyska dostęp do bezpłatnych leków przez cały okres ciąży, ale nie dłużej niż do 15 dni od daty planowanego porodu. Receptę na bezpłatne leki, które znajdą się na liście refundacyjnej będzie mógł wystawić każdy lekarz, a także położna. Przepisy zaczną obowiązywać od 1 lipca 2020 roku.

Zobacz także: In vitro - szansa na bycie rodzicem

Co jeszcze zyskają kobiety w ciąży?

Warto zaznaczyć, że na mocy ustawy kobieta zyska dodatkową opiekę nie tylko w czasie ciąży, ale także w okresie połogu. Ma to olbrzymie znaczenie, gdyż wiele schorzeń i zmian, które zachodzą w czasie ciąży ustępują powoli dopiero w okresie połogu (czyli po około 8 tygodniach od porodu).

Zgodnie z zapisami nowelizacji wykaz bezpłatnych leków przygotowuje Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Ogłoszony ma być najpóźniej na cztery miesiące od wejścia w życie ustawy. Pierwsza lista powinna pojawić się w listopadzie.

Mimo że wykazu jeszcze nie ma, to najprawdopodobniej znajdą się w nim popularne suplementy diety, które przyjmuje większość ciężarnych (m.in. preparaty z kwasem foliowym, kwasem DHA, witaminą D). Być może przyszłe mamy zyskają też dostęp do leków podtrzymujących ciążę, hormonów tarczycowych, leków przeciwcukrzycowych oraz preparatów regulujących ciśnienie.

Ciąża Plus - co to za program?

Program Ciąża Plus zakłada, że ciężarne zyskają dostęp do bezpłatnych leków. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą leki kobietom w ciąży będą mogli przepisywać wszyscy lekarze. Wcześniejszy projekt zakładał, że receptę z kodem "C" mógł wystawić tylko lekarz ginekolog, położnik (lub w trakcie specjalizacji) lub położna. Dodatkowo z bezpłatnych leków będą mogły skorzystać również przyszłe matki, które nie są ubezpieczone.

Czy można się starać o dziecko w czasie pandemii? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Czy można się starać o dziecko w czasie pandemii? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 07.05.2020,
Opublikowano: 07.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej