Kleszcze - jak się przed nimi chronić? O czym muszą pamiętać właściciele zwierząt

Fot. IgorChus / Getty Images

W jaki sposób skutecznie ochronić się przed kleszczami? Jak pomóc naszym pupilom, aby nie przyniosły do domu kleszcza i same nie zostały ukłute? Pamiętajmy, że jedyną skuteczną metodą na uchronienie się przed chorobami odkleszczowymi jest... uniknięcie ukłucia przez pajęczaka. 

Kleszcze są dla nas bardzo niebezpieczne - mogą roznosić choroby, które są poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Wystarczy ukłucie jednego kleszcza, aby zachorować na boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. Jednak kleszcze są zagrożeniem nie tylko dla nas, atakują również zwierzęta.

Ostrożni powinni być szczególnie właściciele psów, którzy lubią długie spacery po parkach czy terenach w pobliżu łąk. Kleszcze wbrew obiegowej opinii nie występują tylko w lasach. Preferują tereny z krzewami, wysoką trawą, czyli właśnie łąki czy polany. Świetnie adaptują się do nowych warunków i przenoszą do miast. Bardzo często żerują w parkach, a nawet - piwnicach, gdzie jest ciepło, ciemno i wilgotno, zatem nie muszą przechodzić w stan hibernacji. 

Zobacz, czy wiesz wszystko o kleszczach i chorobach, które roznoszą

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Polecamy: Kiedy zrobić badanie na boreliozę? Rodzaje badań, ceny testów

Kleszcze przestają być aktywne zimą, kiedy panują ujemne temperatury. Jednak polskie zimy są coraz cieplejsze, zatem kleszczy przybywa, a ich okres hibernacji jest bardzo krótki. Średnio co szósty kleszcz jest zainfekowany i może nas zarazić groźnymi chorobami. Nie tylko nas - zmorą właścicieli psów jest babeszjoza, czyli bardzo  groźna choroba, która może zakończyć się nawet śmiercią zwierzęcia. 

Jedynym skutecznym sposobem na uchronienie się od chorób przenoszonych przez kleszcze jest... unikanie pajęczaków. Należy stosować repelenty oraz środki ostrożności, które sprawią, że zminimalizujemy ryzyko ukłucia. Oczywiście w przypadku psów konieczne jest stosowanie specjalnych obroży i/lub kropelek odstraszających kleszcze. Warto pamiętać, że zwierzę może przynieść kleszcza na sierści do domu. 

Jak uchronić przed kleszczami zwierzęta i siebie? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Jak uchronić przed kleszczami zwierzęta i siebie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Ludzie z kolei mogą się zabezpieczać specjalnymi spray'ami, a także odzieżą - zalecane jest wkładanie spodni w skarpetki, zakrywanie całego ciała, a nawet noszenie nakrycia głowy, zwłaszcza podczas spacerów do lasu.

Usuwanie kleszcza 

Kleszcza powinno się usunąć jak najszybciej, ale nie wolno go drażnić. Może to spowodować wyplucie przez niego toksyn do naszego krwiobiegu. Najlepiej usunąć go jednym zdecydowanym ruchem chwytając go pęsetą tuż przy skórze lub wykręcić za pomocą specjalnej "kleszczołapki". Nie wolno smarować go alkoholem ani innymi substancjami. Tym bardziej nie powinno się go drapać. 

Nawet jeśli nie obserwujemy żadnych niepokojących objawów po ukłuciu kleszcza i tak powinniśmy zrobić profilaktyczne badania krwi, które wykluczą boreliozę. Choroba może pozostać bardzo długo w ukryciu i doprowadzić do powolnego wyniszczenia organizmu. 

Więcej o tym co robić w przypadku ukłucia przez kleszcza dowiecie się z filmu:

Zobacz film; Kleszcze - jak reagować w przypadku ukłucia? Źródło: Dzień Dobry TVN

Borelioza

Bardzo częstym objawem boreliozy jest rumień wędrujący. Jednak nie zawsze musi się on pojawić - borelioza może przebiegać bez charakterystycznych objawów. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj: Rumień wędrujący - co to jest i jak wygląda? Jak przebiega leczenie?

Kleszczowe zapalenie mózgu

Jest to choroba, która atakuje układ nerwowy. Pierwsze objawy, czyli gorączka i objawy grypopodobne pojawiają się w ciągu 1–2 tygodni od ukłucia i ustępują samoistnie w ciągu maksymalnie tygodnia. Po kolejnych 2–8 dniach gorączka (powyżej 39 stopni) wraca. Pojawiają się inne symptomy: nudności, wymioty, biegunka, drgawki, zaburzenia równowagi, bóle głowy, sztywność karku i inne objawy oponowe, niedowłady i porażenia, utrata przytomności, śpiączka.

Więcej o chorobie znajdziecie tutaj: Kleszczowe zapalenie mózgu (odkleszczowe zapalenie opon mózgowych) – objawy, leczenie, szczepionka

Data aktualizacji: 28.02.2019,
Opublikowano: 28.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej