Kim jest alergolog? Czym się zajmuje i jakie badania wykonuje?

Fot. Motortion / Getty Images

Alergolog to lekarz, który sprawuje opiekę nad osobami zmagającymi się z chorobami alergicznymi, które mogą być wywoływane przez różne czynniki, w tym leki, składniki pokarmowe, pyłki roślin. Bezpłatna wizyta u alergologa wymaga uzyskania skierowania od lekarza rodzinnego.

Alergolog w swojej pracy stoi przed sporym wyzwaniem, jakim jest postawienie diagnozy, co jest związane z obecnością tzw. alergenów ukrytych. Mimo że może użyć wielu metod, żadna z nich nie charakteryzuje się stuprocentową swoistością i czułością.

Kim jest alergolog?

Alergolog to specjalista z zakresu alergologii, który zajmuje się procesem diagnostyczno-terapeutycznym schorzeń alergicznych. Mianem alergii określa się nieprawidłową reakcję organizmu na alergeny. Za ten stan odpowiada układ immunologiczny. Alergeny natomiast to rozprzestrzenione w środowisku antygeny, które wywołują reakcję uczuleniową. Ze względu na rozpowszechnienie tej przypadłości w populacji dzieci i ujawnianie się jej przeważnie w pierwszych latach życia sporym zainteresowaniem cieszy się alergolog dziecięcy, który opiekuje się małymi pacjentami. Od specjalisty w tej dziedzinie wymagana jest wiedza również z zakresu dermatologii, immunologii, otolaryngologii, pulmonologii i pediatrii.

Czym zajmuje się alergolog i kiedy warto udać się do niego na wizytę? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Kim jest alergolog? Źródło: Getty Images / iStock

Jakie czynniki uczulające może stwierdzić alergolog?

Wśród czynników uczulających wyróżnia się alergeny:

  • pokarmowe – substancje spożywane razem z pokarmem pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego jak np. białko jaja kurzego, konserwanty, owoce cytrusowe, czekolada, orzechy, krowie mleko;
  • kontaktowe – substancje mające styczność ze skórą jak np. metale (chrom, nikiel), barwniki, tworzywa sztuczne;
  • wziewne – substancje wdychane razem z powietrzem, jak np. pyłki roślinne (m.in. dębu, brzozy, topoli, buku, traw), zarodniki grzybów pleśniowych, roztocza, sierść zwierzęca;
  • leki, w tym przeciwzapalne, jak ibuprofen, ketonal, kwas acetylosalicylowy, naproksen.

Ile kosztuje wizyta u lekarza alergologa?

Z wizyty u alergologa skorzystać można w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wiąże się to z koniecznością uzyskania skierowania do specjalisty od lekarza pierwszego kontaktu. Większość gabinetów prowadzi prywatną praktykę. Wówczas koszt wizyty wynosi średnio 100–150 zł.

Czym zajmuje się alergolog?

Do zadań alergologa należy:

  • ustalenie typu alergii;
  • określenie czynnika – alergenu, który wywołuje schorzenie;
  • dobór sposobu leczenia. Najczęściej jest to farmakoterapia, a jeśli istnieje taka możliwość, terapia odczulająca, która polega na podawaniu preparatu zawierającego alergeny. Dzięki temu po pewnym czasie organizm przyzwyczaja się do danej substancji i nie wywołuje ona reakcji alergicznej;
  • zaznajomienie chorego z informacjami dotyczącymi choroby, trybu życia czy postępowania w przypadku zaistnienia nagłej reakcji alergicznej.

Alergolog może zdiagnozować takie schorzenia, jak pokrzywkę demograficzną, katar sienny (alergiczny nieżyt nosa), astmę alergiczną, alergiczne zapalenie zatok, ucha czy spojówek oraz alergie pokarmowe.

Kiedy zgłosić się do alergologa?

Wizyta u alergologa dorosłego czy dziecięcego wskazana jest w przypadku, gdy m.in.:

  • inni członkowie rodziny zmagają się z alergiami;
  • długo utrzymuje się katar lub kichanie i świąd nosa;
  • odczuwa się świąd spojówek (oczy są załzawione i zaczerwienione);
  • zmaga się z nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych, którym nie towarzyszy gorączka;
  • pojawiły się zmiany skórne, suchość i świąd skóry,
  • doskwiera przewlekły kaszel, który zaostrza się podczas lub po wysiłku, w nocy i nad ranem.

Zobacz film i sprawdź jak złagodzić objawy wiosennej alergii:

Zobacz film: Jak złagodzić objawy wiosennej alergii. Źródło Dzień Dobry TVN

Jakie badania wykonuje alergolog?

Lekarz alergolog posiłkuje się w procesie diagnostyczno-terapeutycznym wieloma metodami. W pierwszej kolejności wykonuje się wywiad. Pytania dotyczą m.in.: rodzaju, częstotliwości, intensywności występujących dotychczas objawów, ewentualnych chorób towarzyszących, przyjmowanych leków, przypadków alergii w rodzinie. Diagnostyka alergii to niewątpliwie złożony proces, w którym szczególne miejsce zajmują testy alergologiczne, szczególnie:

  • skórne – najczęściej wykonywane, używane do diagnostyki alergii w przypadku pojawienia się natychmiastowej reakcji organizmu na alergen. Wykorzystuje się je m.in. do potwierdzenia alergii na czynniki wziewne, pokarmowe, niektóre leki czy przy podejrzeniu atopowego zapalenia skóry. Wyróżnia się tu testy śródskórne i punktowe;
  • naskórkowe płatkowe – wykorzystywane do rozpoznania alergii kontaktowej;
  • z krwi – analiza krwi pod kątem miana swoistych przeciwciał IgE, które skierowane są przeciwko danemu alergenowi. Używane zwłaszcza w populacji dzieci i osób zażywających leki, co mogłoby zafałszować wyniki innych testów;
  • ekspozycje – zwane prowokacjami alergennymi. Badają reakcję na konkretny alergen. Dla przykładu przy podejrzeniu alergii pokarmowej konieczne jest odstawienie produktu potencjalnie uczulającego, a później ocenienie reakcji organizmu na ponowne wprowadzenie go do jadłospisu.

Bibliografia:

  1. R. Pawankar, G.W. Canonica, S.T. Holgate, R.F. Lockey, Biała Księga Alergii Światowej Organizacji Alergii 2011-2012. Streszczenie wykonawcze, World Allergy Organization, Milwaukee 2011.
  2. I. Butrym, S. Płaczkowska, L. Pawlik-Sobecka, S. Smolińska, Podstawowe testy wykorzystywane w diagnostyce alergii IgE-zależnej i alergii kontaktowej, [w:] „Diagnostyka Laboratoryjna”, 2017, 53(3), s. 169–174.
  3. K. Napiórkowska-Baran, M. Tykwińska, J. Kołodziejczyk-Pyrzyk, Trudności diagnostyczne w rozpoznawaniu chorób alergicznych, [w:] „Alergia Astma Immunologia”, 2018, 23(2), s. 79–85.
Data aktualizacji: 06.12.2019,
Opublikowano: 04.07.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej