Kilometry w nogach i wiatr we włosach, dlaczego warto jeździć na rowerze?

Fot: gettyimages.com / PeopleImages

Jak na nasze zdrowie wpływa jazda na rowerze? Przede wszystkim poprawia wytrzymałość, moc i szybkość mięśni nóg. Doskonale wpływa też na ich „rzeźbę". Dodajmy też, że rower, to kwintesencja marzeń o wolności. Pozwala nam przemieszczać się w dowolnym czasie i terenie. Jednym słowem rekreacja i zdrowie w jednym. Tak, ale jak zwykle z dużą dozą czujności.

Spalanie tłuszczu i wzmacnianie mięśni to podstawowe zalety kolarstwa. Ale jak rozsądnie pokierować treningami, aby nie doprowadzić organizm do przetrenowania? Fachowcy podpowiadają, że najważniejsza we wszystkich sportach wytrzymałościowych, a do nich należy jazda na rowerze, jest tzw. baza.

Źródło: Elmetacin

Zbuduj bazę

  • podstawą jest duża ilość kilometrów przejechanych z małą lub średnią intensywnością;
  • regularnie pokonuj coraz dłuższe dystanse. Na początek jazda co drugi dzień wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem;
  • na wypracowanie bazy poświęć nawet do kilkunastu tygodni. Ten czas potrzebny jest, aby mięśnie nauczyły się regularnie i ekonomicznie pracować;
  • jeśli nie możesz sobie pozwolić na regularne treningi, postaraj się wykorzystać rower jako środek transportu, np. do pracy;
  • w miarę możliwości dołącz inne sporty, np. bieganie, pływanie, nordic walking;
  • obserwuj organizm i reaguj na jego sygnały.

Uważaj na przetrenowanie

Wszyscy kolarze znają powiedzenie, że kto ma więcej kilometrów w nogach tym lepiej. Jest w tym jednak sporo przesady. Jeśli zbyt forsownie potraktujesz swój organizm, możesz doprowadzić do przetrenowania. Skutkuje to nawet kilkutygodniową przerwą w treningach. Niestety przetrenowanie to nie tylko przemęczenie, ale też często paskudne, ciągnące się tygodniami, a nawet miesiącami kontuzje. Cierpią zwłaszcza kolana, mięśnie ud (szczególnie tył), a nawet nerwy nadgarstków. Ból kolana, zlokalizowany po środku stawu w okolicach rzepki lub w dole podkolanowym, to najczęściej zgłaszany przez kolarzy problem. Inną dolegliwością jest ból w okolicach stawu biodrowego. Kolejna dolegliwość, na którą uskarżają się rowerzyści to zapalenie ścięgna Achillesa. Powodem jest nieprawidłowa technika pedałowania lub złe ustawienie siodełka. Aby złagodzić objawy wystarczy zazwyczaj stosować okłady z lodu lub starannie dobrane środki o miejscowym działaniu przeciwzapalnym.

Działaj szybko i skutecznie

Spray Elmetacin® jest ciekawym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią preparatów pod postacią maści i kremów. Jedną z korzyści tej formy podania leku jest brak konieczności wcierania preparatu po aplikacji.

Ze względu na swoje działanie przeciwzapalne Elmetacin® to dobre uzupełnienie terapii urazów przeciążeniowych. Istotne jest też działanie przeciwobrzękowe. Preparat dobrze wchłania się ze skóry, osiągając maksymalne stężenie w osoczu w 4-11 h po podaniu.

Gdyby ból przez dłuższy czas nie będzie ustępował, zwróć się do specjalisty. Jeśli Twój organizm dobrze zareaguje na terapię, możesz wrócić na rower.

Więcej o Elmetacin® na: www.elmetacin.pl 

Data aktualizacji: 26.04.2018,
Opublikowano: 09.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej
Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Czytaj więcej