Kilka prostych sposobów na domowe kosmetyki do twarzy i włosów

Fot. svehlik / Getty Images

W działaniu są równie skuteczne, co preparaty drogeryjne. Ich niewątpliwą zaletą jest całkowity brak substancji chemicznych. Mowa o domowych kosmetykach, które można przygotować samodzielnie za pomocą kilku łatwych sposobów.

Stworzenie domowych kosmetyków DIY nie jest kosztowne. Najlepsze preparaty powstają z produktów, które na co dzień są dostępne w gospodarstwie domowym. Jakie to produkty i co można z nich wyczarować?

Domowe kosmetyki DIY - co oznacza ten termin?

DYI (ang. do it yourself) domowe kosmetyki obejmuje od niedawna. Wcześniej tym mianem określano samodzielnie szycie ubrań lub tworzenie biżuterii. Obecnie tzw. handmade bije rekordy popularności w niemal wszystkich dziedzinach życia codziennego.

Domowe kosmetyki DIY są bardzo chwalone, ponieważ ich stworzenie jest tanie i łatwe. Samodzielnie zrobione preparaty są pozbawione substancji chemicznych, co jest ich dużą zaletą. Ten aspekt jest ważny dla osób, które mają alergię na kosmetyki zakupione w drogeriach. Jest to także alternatywa dla kosztownych zabiegów na twarz, ciało lub włosy.

Do stworzenia domowych kosmetyków wystarczą produkty, które na co dzień są używane lub dostępne w domu. Z kawy, olejów, wiórków kokosowych, a nawet wody utlenionej można wyczarować fantastyczne preparaty, które pozwolą poczuć się przez krótką chwilę jak w profesjonalnym salonie SPA.

Wiele osób nie wie, jak zrobić domowe kosmetyki, choć są na to proste i sprawdzone sposoby. Podpowiedzi i przepisy na domowe kosmetyki można znaleźć na wielu portalach internetowych.

Domowe kosmetyki do twarzy

Najprostszym do wykonania domowym kosmetykiem do twarzy jest peeling. Złuszczanie martwego naskórka jest uważane za podstawę pielęgnacji. Powinno się go wykonywać przynajmniej 1 raz w tygodniu. Co potrzeba do zrobienia peelingu?

Peeling do twarzy można zrobić z kawy. Wystarczy do pozostałości fusów dolać kilka kropli olejku jojoba lub olejku ze słodkich migdałów. Alternatywą może być również olejek rycynowy, który dostępny jest w każdej aptece, ponadto jest niedrogi. Tak wykonany peeling nakłada się na twarz i masuje ją kolistymi ruchami. Ma on działanie nawilżające. Peeling z kawy można nakładać na całe ciało, jeśli doda się do fusów 1 białko jaja kurzego. Działa wtedy ujędrniająco. Pozostałości trzeba zmyć letnią wodą.

Skutecznym domowym kosmetykiem do twarzy będzie też peeling solny z odrobiną skórki z cytryny. Do jego sporządzenia potrzeba ½ szklanki soli morskiej (najlepiej drobnej), ½ szklanki oliwy z oliwek i 1 łyżkę startej skórki z cytryny. Peeling solny wygładza i wyrównuje koloryt skóry.

Naturalne domowe kosmetyki do twarzy to nie tylko peelingi. Samodzielnie można zrobić także toniki na bazie ziół, owoców lub warzyw np. z ogórka, rumianku albo arbuza. Niektóre produkty, takie jak ogórek wymagają konserwacji, dlatego do zmiksowanego warzywa dodaje się około ½ kieliszka wódki. Toniki trzeba trzymać w lodówce. Ich termin przydatności jest krótki – około 10 dni.

W domu można zrobić również kremy, ale do ich sporządzenia konieczny jest wosk pszczeli i masło kakaowe. Bazy pod kosmetyki domowej roboty można kupić w sklepach internetowych.

Zobacz nasz film i dowiedz się jak przygotować domowy peeling:

Zobacz film: Jak przygotować domowy peeling pomarańczowy? Źródło: Klinika urody.

Domowe kosmetyki do włosów

O włosy także można zadbać dzięki samodzielnie zrobionym domowym kosmetykom. Z kilku prostych produktów da się wyczarować skuteczne odżywcze maseczki. Oto niektóre z nich:

  • maseczka przywracająca blask zniszczonym włosom – 1 żółtko jaja kurzego, 1 łyżka oliwy z oliwek i kilka kropli soku z cytryny;
  • maseczka odżywcza na bazie jogurtu, mango i brzoskwini – 1 mango, 1 brzoskwinia, 2 łyżeczki oliwy z oliwek, 1 mały jogurt naturalny, 1 łyżka musli. Całość trzeba zmiksować;
  • maseczka nawilżająca na bazie oliwy z oliwek i miodu – 3 duże łyżki oliwy z oliwek, 2 duże łyżki miodu.

Maseczki trzyma się na włosach około 15 minut. Potem trzeba umyć włosy delikatnym szamponem. Kosmetyki do mycia włosów też można zrobić samodzielnie, ale do ich wykonania potrzeba bazy myjącej. Ją także, podobnie jak wosk i masło kakaowe, można kupić w sprzedaży wysyłkowej.

Czy stosujesz naturalne kosmetyki?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Polecamy: Naturalne rozjaśnianie włosów w domu - bezpieczne domowe sposoby na jaśniejsze włosy

Domowym kosmetykiem do włosów jest również woda utleniona. Poleca się ją osobom, które tanim kosztem chcą rozjaśnić włosy. Wystarczy polać włosy gotowym preparatem i trzymać pod ręcznikiem około 30 minut. Niestety przy włosach ciemnych ta metoda nie będzie skuteczna. Woda utleniona ma różnorodne zastosowanie. Dodając kilka kropli wody utlenionej do 1 łyżki sody oczyszczonej, można stworzyć również bardzo skuteczną pastę do zębów.

Bibliografia:

  1. Ciepielewska B., BĄDŹ NATURALNIE PIĘKNA czyli domowe sposoby upiększania się, Wydawnictwo Psychoskok, Konin 2015 (str: 8–11, 33–35).

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 30.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej