Kawa w ciąży oraz w okresie karmienia piersią – dozwolona ilość kofeiny

Fot: sianstock / fotolia.com

Picie kawy w ciąży oraz w okresie karmienia piersią nie jest całkowicie przeciwwskazane, jednak należy zachować umiar. Maksymalną dozwoloną dzienną dawką kofeiny jest 200-300 mg, czyli około 3 filiżanki kawy. Przekroczenie tej ilości może prowadzić do negatywnych konsekwencji zarówno dla matki, jak też dla płodu. 

Wiele kobiet ciężarnych niechętnie rezygnuje z picia kawy, która działa pobudzająco na pracę mózgu, zwalcza uczucie zmęczenia oraz dodaje energii. Jej nadmierne ilości w diecie ciężarnej mogą mieć jednak niekorzystny wpływ na przebieg ciąży i prowadzić np. do przedwczesnego porodu.

Kawa w ciąży: czy jest szkodliwa dla dziecka?

Kawa jest jednym z ulubionych i częściej pitych napojów. Jest ceniona nie tylko za swój smak i aromat, ale również za wykazywane właściwości. Dzięki zawartości kofeiny działa stymulująco na mózg, zwiększa sprawność intelektualną oraz redukuje uczucie fizycznego i psychicznego zmęczenia oraz nadmierną senność, czyli objawy często towarzyszące kobietom w trakcie trwania ciąży. Wiele kobiet ciężarnych nie potrafi zrezygnować z picia kawy, ale nie jest to konieczne. Ważne jest jednak zachowanie umiaru i dostosowanie się do zaleceń specjalistów, aby nie zaszkodzić rozwijającemu się dziecku, gdyż kofeina wraz ze swoimi metabolitami pokonuje barierę łożyskową, czyli przenika przez łożysko do płodu. Metabolizm kofeiny w organizmie kobiety ciężarnej jest wydłużony, dlatego dłużej utrzymuje się jej działanie. 

Dozwoloną, bezpieczną, maksymalną dawką kofeiny w ciąży jest 200-300 miligramów na dobę, czyli około 2-3 filiżanki słabej, czarnej kawy. Duże ilości kofeiny w codziennej diecie mogą niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego kobiety powodując uczucie niepokoju, bezsenność oraz nerwowość. Są również przyczyną dolegliwości żołądkowo-jelitowych, zgagi i podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi. Kawa działa moczopędnie i może prowadzić do wypłukiwania z organizmu cennych minerałów, zwłaszcza wapnia. Jest to niebezpieczne dla kobiet ciężarnych, które są szczególnie narażone na niedobory tego składnika (dziecko pobiera wapń niezbędny do rozwoju kości z organizmu matki). Skutkiem może być osłabienie kości oraz pogorszenie stanu zębów. Ponadto kawa zmniejsza wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego zwiększając ryzyko rozwoju anemii u przyszłej matki. Nadmierne spożycie kawy w ciąży może mieć bardzo negatywny wpływ na przebieg ciąży oraz rozwój dziecka. Duże ilości kofeiny prawdopodobnie zakłócają przepływ krwi przez łożysko utrudniając dostarczanie do płodu niezbędnych substancji odżywczych. Konsekwencją może być poronienie lub poród przedwczesny. Przekraczanie maksymalnej, dozwolonej dawki kofeiny przez ciężarną zwiększa również ryzyko niskiej masy urodzeniowej dziecka.

Czy karmiąc piersią można pić kawę?

Picie kawy przez kobiety karmiące piersią nie powoduje zmniejszenia ilości wytwarzanego pokarmu. Kofeina dostarczana wraz z kawą przedostaje się jednak do mleka kobiecego. W pierwszych miesiącach życia dziecko ma niedostatecznie rozwinięte mechanizmy detoksykacyjne, dlatego jego organizm nie potrafi efektywnie pozbywać się kofeiny. Prowadzi to do jej kumulowania się w tkankach dziecka. U maluszka może pojawić się ból brzuchapogorszenie nastroju

Zobacz film: Kto powinien unikać picia kawy? Źródło: 36,6

Jaka kawa zalecana jest kobietom ciężarnym?

Kobiety ciężarne i karmiące piersią mogą pić słabą kawę naturalną, najlepiej z dodatkiem mleka, które zmniejsza kwasotwórcze działanie kofeiny, a tym samym redukuje ryzyko podrażnienia żołądka i zgagi. Ważny jest również sposób zaparzania kawy przez ciężarną. Niewskazane jest picie kawy parzonej po turecku, która przygotowywana jest w specjalnym tygielku oraz instant. Tego rodzaju napoje zawierają bardzo dużą ilość kofeiny oraz jej szkodliwych metabolitów. Kobietom ciężarnym i karmiącym piersią zalecana jest świeżo mielona i parzona kawa z ekspresu przelewowego lub ciśnieniowego. Zamiennikiem naturalnej, czarnej kawy dla kobiet ciężarnych jest kawa zbożowa, która zawiera znacznie mniej kofeiny lub bezkofeinowa. Należy pamiętać, że kofeina nie znajduje się jedynie w kawie, ale również w wielu innych produktach spożywczych. Wśród nich należy wymienić: herbatę (duże ilości teiny dostarczane są wraz z mocnym naparem czarnej herbaty), czekoladę mleczną i gorzką, kakao, coca-colę oraz napoje energetyczne.

Lubisz kawę? Sprawdź, co o niej wiesz!

Odpowiedz na 7 pytań
Rozpocznij quiz
Data aktualizacji: 28.09.2018,
Opublikowano: 02.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej