Kaszel krtaniowy jest jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń oddechowych u małych dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat. Rzadko obserwuje się go u dorosłych, ponieważ mają oni szersze górne drogi oddechowe (tchawica i krtań), wobec tego nie dochodzi tak szybko do ograniczenia światła w górnych drogach oddechowych. Starsze dzieci, nastolatki i dorośli często chorują na infekcje gardła lub na przewlekły kaszel i niekoniecznie rozwiną charakterystyczny szczekający kaszel czy stridor (głośne, chrapliwe oddychanie).
Kaszel krtaniowy najczęściej dotyczy dzieci, które chorują szczególnie w miesiącach jesiennych i zimowych. Często rozpoczyna się łagodnie, ale może szybko przejść w stan poważniejszy, a nawet prowadzić do dalszych komplikacji, w tym infekcji ucha i zapalenia płuc. Dzieci z kaszlem krtaniowym mogą zarażać otoczenie przez 3 dni od rozpoczęcia choroby lub do spadku gorączki. Kaszel krtaniowy należy odróżnić od chorób, takich jak ostre zapalenie błon śluzowych, bakteryjne zapalenie tchawicy, ciężkie reakcje alergiczne, lub obecności ciała obcego w drogach oddechowych.
Przyjrzyjmy się objawom i możliwym powikłaniom, jak również skutecznym sposobom zapobiegania i leczenia. Naturalne, domowe sposoby na kaszel krtaniowy są łatwe do wykonania, niedrogie i zdrowe.
Zobacz też: Najczęstsze choroby odpowiadające za ból krtani i sposoby ich leczenia
Objawy kaszlu krtaniowego
Najczęściej obserwowane objawy kaszlu krtaniowego występują u dzieci do 5 roku życia.
Początkowo dziecko z kaszlem krtaniowym prawdopodobnie będzie miało objawy podobne do przeziębienia, takie jak katar czy gorączka. Może również skarżyć się na łagodny ból gardła. W miarę rozprzestrzeniania się choroby dochodzi do podrażnienia i obrzęku strun głosowych i tchawicy. Prowadzi to często do wystąpienia szczekającego kaszlu i głośnego, chrapliwego oddychania (stridoru). Objawy często pogarszają się w nocy i trwają zwykle od 3 do 7 dni.
Typowe objawy kaszlu krtaniowego to:
- katar, zatkany nos,
- kaszel zwykły, który zamienia się w tzw. szczekający,
- zapalenie krtani z utratą głosu,
- wysoka gorączka,
- stridor - świst krtaniowy,
- trudności w oddychaniu,
- odwodnienie, w tym zwiększona senność, suchość w ustach lub zmniejszone oddawanie moczu.
Zobacz też: Domowe sposoby na chrypkę, kaszel i ból gardła
Kaszel krtaniowy - domowe sposoby leczenia
Ponad 95% przypadków kaszlu krtaniowego może być skutecznie leczona w domu.
Istnieje kilka naturalnych metod radzenia sobie ze świszczącym, chrapliwym oddechem lub ciężkim oddychaniem, przedstawiono je poniżej.
- Zabiegi gorącą parą wodną (czyli inhalacje i tzw. parówki) z dodatkiem olejków eterycznych lub ziół. Czas trwania kuracji: ok. 10 minut.
- Stosowanie w nocy nawilżaczy powietrza, minimalizujących kaszel i ułatwiających oddychanie.
- Nawanianie - picie dużej ilości wody lub herbat ziołowych przez dorosłych, a w przypadku niemowląt - częste karmienie piersią. Starsze dzieci mogą spożywać zupy, buliony czy wyciskane soki z owoców. Nawodnienie pomaga uzupełnić płyny utracone podczas gorączki, a także ułatwia organizmowi walkę z infekcją. Ciepłe zupy i herbata ziołowa doskonale rozluźniają struny głosowe i mogą uspokoić szczekający kaszel. Ważne jest również, aby uniknąć spożywania produktów wywołujących nadprodukcję śluzu, takich jak mleko i jego przetworów.
- Odpowiedni odpoczynek jest niezbędny w procesie leczniczym. Należy pamiętać, że osoby z kaszlem nie powinny spać na płaskiej powierzchni. Oparcie ułatwia oddychanie, a kaszel staje się mniej dokuczliwy.
- Zachowanie spokoju. Stres utrudnia oddychanie i zaostrza objawy kaszlu, dlatego po prostu się zrelaksuj.
- Masaż aromaterapeutyczny (z dodatkiem olejków eterycznych).
- Częste mycie rąk w celu zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się infekcji.
Zobacz też: Domowy syrop z buraka na kaszel - działanie, przepis
Kaszel krtaniowy - jak leczyć?
Antybiotyki nie są pomocne w przypadku leczenia kaszlu krtaniowego, ponieważ zazwyczaj jest on spowodowany wirusem, a nie bakteriami.
W niektórych poważnych przypadkach, zwłaszcza u małych dzieci, czasami konieczna jest hospitalizacja. Trudności z oddychaniem wywołują największe obawy i ryzyko powikłań. Dlatego należy jak najszybciej udać się do lekarza, jeżeli wystąpią. Niektóre dzieci potrzebują też leczenia oddechowego, które wymaga hospitalizacji w celu zmniejszenia obrzęku w drogach oddechowych.
Większość dzieci szybko zdrowieje, ale niektóre, zwłaszcza urodzone przedwcześnie lub z astmą czy innymi chorobami płuc - mogą być narażone na powikłania związane z kaszlem krtaniowym.
Należy pamiętać, że w większości przypadków kaszel krtaniowy jest łagodny i może być leczony domowymi sposobami. Hospitalizacji wymaga średnio mniej niż 5% wszystkich dzieci z tą chorobą.
Wiwio 09.01.2018r.
Tak kaszel u dziecka to może być silna reakcja alergiczna lub astma dziecięca. Nam pomogły regularne nebulizacje i uniknęliśmy antybiotyków. Na szczęście! Tylko lekarz powiedział, żeby w masce inhalatora nie było dziur, bo w przypadku soli fizjologicznej to nie jest takie istotne, ale już leki powinny w całości trafić do gardła malucha.