Kaszel krtaniowy u dzieci i dorosłych - co warto wiedzieć?

Fot: Samo Trebizan / stock.adobe.com

Kaszel krtaniowy jest powszechną chorobą układu oddechowego, która występuje częściej u dzieci i powoduje zmianę sposobu oddychania. Przejawia się ochrypłym głosem lub tzw. szczekającym kaszlem. Kaszel krtaniowy wiąże się z zakażeniem strun głosowych, tchawicy i oskrzeli. Więcej informacji poniżej.

Kaszel krtaniowy jest jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń oddechowych u małych dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat. Rzadko obserwuje się go u dorosłych, ponieważ mają oni szersze górne drogi oddechowe (tchawica i krtań), wobec tego nie dochodzi tak szybko do ograniczenia światła w górnych drogach oddechowych. Starsze dzieci, nastolatki i dorośli często chorują na infekcje gardła lub na przewlekły kaszel i niekoniecznie rozwiną charakterystyczny szczekający kaszel czy stridor (głośne, chrapliwe oddychanie).

Kaszel krtaniowy najczęściej dotyczy dzieci, które chorują szczególnie w miesiącach jesiennych i zimowych. Często rozpoczyna się łagodnie, ale może szybko przejść w stan poważniejszy, a nawet prowadzić do dalszych komplikacji, w tym infekcji ucha i zapalenia płuc. Dzieci z kaszlem krtaniowym mogą zarażać otoczenie przez 3 dni od rozpoczęcia choroby lub do spadku gorączki. Kaszel krtaniowy należy odróżnić od chorób, takich jak ostre zapalenie błon śluzowych, bakteryjne zapalenie tchawicy, ciężkie reakcje alergiczne, lub obecności ciała obcego w drogach oddechowych.

Przyjrzyjmy się objawom i możliwym powikłaniom, jak również skutecznym sposobom zapobiegania i leczenia. Naturalne, domowe sposoby na kaszel krtaniowy są łatwe do wykonania, niedrogie i zdrowe.

Zobacz też: Najczęstsze choroby odpowiadające za ból krtani i sposoby ich leczenia

Zobacz film: Podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka - pierwsza pomoc. Źródło: Dzień Dobry TVN

Objawy kaszlu krtaniowego

Najczęściej obserwowane objawy kaszlu krtaniowego występują u dzieci do 5 roku życia.

Początkowo dziecko z kaszlem krtaniowym prawdopodobnie będzie miało objawy podobne do przeziębienia, takie jak katar czy gorączka. Może również skarżyć się na łagodny ból gardła. W miarę rozprzestrzeniania się choroby dochodzi do podrażnienia i obrzęku strun głosowych i tchawicy. Prowadzi to często do wystąpienia szczekającego kaszlu i głośnego, chrapliwego oddychania (stridoru). Objawy często pogarszają się w nocy i trwają zwykle od 3 do 7 dni.

Typowe objawy kaszlu krtaniowego to:

  •  katar, zatkany nos,
  •  kaszel zwykły, który zamienia się w tzw. szczekający,
  •  zapalenie krtani z utratą głosu,
  •  wysoka gorączka,
  •  stridor - świst krtaniowy,
  •  trudności w oddychaniu,
  •  odwodnienie, w tym zwiększona senność, suchość w ustach lub zmniejszone oddawanie moczu.

Zobacz też: Domowe sposoby na chrypkę, kaszel i ból gardła

Kaszel krtaniowy - domowe sposoby leczenia

Ponad 95% przypadków kaszlu krtaniowego może być skutecznie leczona w domu.

Istnieje kilka naturalnych metod radzenia sobie ze świszczącym, chrapliwym oddechem lub ciężkim oddychaniem, przedstawiono je poniżej.

  1. Zabiegi gorącą parą wodną (czyli inhalacje i tzw. parówki) z dodatkiem olejków eterycznych lub ziół. Czas trwania kuracji: ok. 10 minut.
  2. Stosowanie w nocy nawilżaczy powietrza, minimalizujących kaszel i ułatwiających oddychanie.
  3. Nawanianie - picie dużej ilości wody lub herbat ziołowych przez dorosłych, a w przypadku niemowląt - częste karmienie piersią. Starsze dzieci mogą spożywać zupy, buliony czy wyciskane soki z owoców. Nawodnienie pomaga uzupełnić płyny utracone podczas gorączki, a także ułatwia organizmowi walkę z infekcją. Ciepłe zupy i herbata ziołowa doskonale rozluźniają struny głosowe i mogą uspokoić szczekający kaszel. Ważne jest również, aby uniknąć spożywania produktów wywołujących nadprodukcję śluzu, takich jak mleko i jego przetworów.
  4. Odpowiedni odpoczynek jest niezbędny w procesie leczniczym. Należy pamiętać, że osoby z kaszlem nie powinny spać na płaskiej powierzchni. Oparcie ułatwia oddychanie, a kaszel staje się mniej dokuczliwy.
  5. Zachowanie spokoju. Stres utrudnia oddychanie i zaostrza objawy kaszlu, dlatego po prostu się zrelaksuj.
  6. Masaż aromaterapeutyczny (z dodatkiem olejków eterycznych).
  7. Częste mycie rąk w celu zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się infekcji.

Zobacz też: Domowy syrop z buraka na kaszel - działanie, przepis

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6

Kaszel krtaniowy - jak leczyć?

Antybiotyki nie są pomocne w przypadku leczenia kaszlu krtaniowego, ponieważ zazwyczaj jest on spowodowany wirusem, a nie bakteriami. 

W niektórych poważnych przypadkach, zwłaszcza u małych dzieci, czasami konieczna jest hospitalizacja. Trudności z oddychaniem wywołują największe obawy i ryzyko powikłań. Dlatego należy jak najszybciej udać się do lekarza, jeżeli wystąpią. Niektóre dzieci potrzebują też leczenia oddechowego, które wymaga hospitalizacji w celu zmniejszenia obrzęku w drogach oddechowych.

Większość dzieci szybko zdrowieje, ale niektóre, zwłaszcza urodzone przedwcześnie lub z astmą czy innymi chorobami płuc - mogą być narażone na powikłania związane z kaszlem krtaniowym.

Należy pamiętać, że w większości przypadków kaszel krtaniowy jest łagodny i może być leczony domowymi sposobami. Hospitalizacji wymaga średnio mniej niż 5% wszystkich dzieci z tą chorobą.

Data aktualizacji: 14.05.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Wiwio 09.01.2018r.

Tak kaszel u dziecka to może być silna reakcja alergiczna lub astma dziecięca. Nam pomogły regularne nebulizacje i uniknęliśmy antybiotyków. Na szczęście! Tylko lekarz powiedział, żeby w masce inhalatora nie było dziur, bo w przypadku soli fizjologicznej to nie jest takie istotne, ale już leki powinny w całości trafić do gardła malucha.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Ten dodatek do rosołu zwiększy twoją odporność. Idealny na jesień 

Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie? 

Czytaj więcej
Kaszel u dziecka – jak leczyć?

Kaszel jest najczęstszym objawem chorób układu oddechowego u dzieci. Ze względu na charakter dzielimy kaszel na mokry oraz suchy i właśnie od rodzaju zależy sposób jego leczenia. Domowe sposoby na kaszel u dziecka często przynoszą pozytywne efekty, wtedy wizyta u lekarza nie jest konieczna. Mimo to rodzice powinni obserwować stan zdrowia swojej pociechy i w razie potrzeby odpowiednio reagować. Jak leczyć kaszel u dziecka? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Bakteryjne zapalenie gardła – co robić? Leczenie

Bakteryjne zapalenie gardła, określane inaczej jako angina, wywoływane jest przez bakterie z grupy paciorkowców. Infekcja ma nagły i gwałtowny przebieg, a towarzyszące jej objawy wiążą się m.in. z silnym bólem gardła i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jak rozpoznać bakteryjne zapalenie gardła? W jaki sposób przebiega leczenie? Czy przyjmowanie antybiotyków jest konieczne?

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Chcesz zadbać o zdrowie i komfort gardła dziecka? Sprawdź, co może je wspomóc

Zdrowe gardło zapewnia wysoki komfort życia zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Dbanie o nie może być jednak szczególnie uporczywe w okresach, gdy pogoda jest bardzo zmienna, zwłaszcza wiosną i jesienią. Dochodzi wtedy m.in. do licznych wahań temperatur i wilgotności powietrza, co wystawia organizm na próbę. Sprawdź, jak w tym wszystkim zadbać o zdrowe gardło u dziecka, wspomagając tym samym jego siły do codziennych zabaw i poznawania świata.

Czytaj więcej
Co to jest uchyłek Zenkera? Przyczyny, objawy i leczenie

Uchyłek Zenkera to uwypuklenie dolnej ściany gardła i przełyku, które utrudnia przełykanie. Osoba, u której się pojawił, czuje ucisk w gardle, nieprzyjemny zapach z ust oraz cofanie się treści pokarmowej. Leczenie uchyłku Zenkera polega na jego chirurgicznym usunięciu.

Czytaj więcej
Jak leczyć pierwsze objawy bólu gardła? 

Ból gardła to jeden z objawów grypy i przeziębienia. U osób dorosłych pojawia się zazwyczaj 2-3 razy w roku, u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym dużo częściej, nawet co 2-3 miesiące. W zależności od przyczyny i stopnia nasilenia można stosować metody domowe na drapanie w gardle, zażywać leki dostępne bez recepty lub przyjmować preparaty, przepisane przez lekarza. Jakie są przyczyny dolegliwości? Co zrobić, żeby gardło nie bolało?

Czytaj więcej
Prof. Jankowski: Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Uzależnienie od papierosów zwiększa zarówno prawdopodobieństwo  samego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jak i ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz śmierci z jego powodu.  Prof. Piotr Jankowski, kardiolog, wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

Czytaj więcej
Uczulenie na orzechy laskowe włoskie, ziemne. Co robić, gdy pojawią się objawy? Jak leczyć alergię na orzechy?

Alergia na orzechy może dawać różne objawy kliniczne. Od łagodnych, po ciężkie objawy wstrząsu anafilaktycznego. Osoby, u których doszło do wystąpienia ciężkich objawów, powinny być zaopatrzone w ampułkostrzykawkę adrenaliny, która w czasie ataku może im uratować życie.

Czytaj więcej
Jednostronny ból gardła – jakie mogą być jego przyczyny?

Jednostronny ból gardła spowodowany może być problemami w obrębie ucha, zatok czy jamy ustnej. Jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą mu chrypka, powiększenie węzłów chłonnych i trudność w przełykaniu, może stanowić o chorobie nowotworowej.

Czytaj więcej