Kaszaki na twarzy: przyczyny, skuteczne metody leczenia

Fot.: Robert Przybysz / stock.adobe.com

Kaszaki na twarzy są zmianami o charakterze torbieli lub cyst. Powstają w obrębie mieszków włosowych oraz zaczopowanych gruczołów łojowych. Dopóki zmiany nie zostaną zainfekowane, nie wywołują dolegliwości bólowych. Istnieją skuteczne metody leczenia, polegające na usunięciu kaszaków z twarzy.

Kaszaki na twarzy powstają wokół mieszków włosowych, kształtem przypominają kuliste i grudkowate guzki bądź guzy. Nie warto usuwać ich na własną rękę domowymi sposobami, ponieważ można w prosty sposób doprowadzić do poważnych powikłań.

Przyczyny powstawania kaszaków na twarzy

Kaszaki na twarzy są nazywane przez dermatologów torbielą naskórkową, torbielą zastoinową lub cystą naskórkową. Ich powstawanie wiąże się ze zgromadzeniem sebum w okolicach gruczołów łojowych, które są zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie z mieszkiem włosowym. Zaczopowanie ujścia gruczołów łojowych uniemożliwia wydobycie sebum na powierzchnię ciała, co w normalnych warunkach prowadzi do naturalnego natłuszczania tkanki. W wyniku zatamowania tworzą się podskórne grudki, które z czasem powiększają się do rozmiaru łatwo zauważalnego i wyczuwalnego w badaniu palpacyjnym. Kaszaki na twarzy często powstają u osób zmagających się z trądzikiem lub stanem zapalnym skóry, z reguły u dorosłych, choć niekiedy mogą rozwinąć się także w okresie dojrzewania.

Jak powstają kaszaki? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Kaszaki - czym są, skąd się biorą. Usuwanie zmian. Źródło: 36,6

Jak wygląda kaszak na twarzy?

Kaszaki na twarzy na ogół są niewielkimi zmianami w kształcie guzków o kolorze zbliżonym do koloru skóry. Kaszaki mają postać samoistnie zanikających grudek lub kulistych krostek. Niektóre są bezbarwne, inne przybierają cielisty, perłowy lub żółty kolor. Często w centralnej części zmiany widoczny jest maleńki, czarny punkt, który jest ujściem mieszka włosowego. W odróżnieniu od większości zmian, które powstają na skórze twarzy, kaszaki nie są bolesne. Wyjątek stanowią zainfekowane zmiany, co jest stosunkowo często obserwowane ze względu na łatwość zakażenia. W takiej sytuacji kaszaki są zaczerwienione oraz bolesne w dotyku. Czasami można zauważyć białą lub żółtą wydzielinę, która wydobywa się z guzowatych zmian. Zakażone kaszaki na twarzy są ocieplone, podobnie jak skóra wokół guzka. W takiej sytuacji należy bezzwłocznie udać się do dermatologa, który zaleci antybiotykoterapię.

Kaszaki na twarzy – nie wolno ich usuwać samemu!

Kaszaka nie powinno się usuwać samemu, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych powikłań. Niektóre osoby niesłusznie próbują przekłuwać kaszaki igłą lub wyciskać je. Najczęściej dochodzi wówczas do infekcji lub jej zaostrzenia, a także do powstania późniejszych blizn, które mogą stanowić o wiele poważniejszy problem natury estetycznej niż sama zmiana. Próba wyciśnięcia kaszaka zlokalizowanego na twarzy może spowodować przemieszczenie się zawartości zmiany w głąb skóry, co prowadzi do rozwoju stanu zapalnego w pozostałych warstwach i tkankach skórnych.

Domowe sposoby na kaszaki

Domowe metody o wiele bardziej sprawdzają się w profilaktyce niż w leczeniu objawowym, jednak warto je wypróbować, gdy nie można skorzystać z pomocy lekarza. Tradycyjnym środkiem na kaszaki jest napar z liści skrzypu. Do jego wykonania potrzebne są: 4 czubate łyżki skrzypu, który z łatwością można nabyć w każdej aptece lub sklepie zielarskim, wata, bandaż, a także 2 szklanki wody. Napar należy gotować co najmniej kilka minut, po czym dokładnie nasączyć nim watę. Kompres trzeba przykładać na zmienioną skórę twarzy kilka razy dziennie. Jeśli po kilku dniach tego typu terapii nie będzie widać zmian, należy skontaktować się z dermatologiem.

W profilaktyce kaszaków na twarzy, jak również innych zmian w obrębie twarzy, które stanowią wiele dolegliwości natury estetycznej, warto przede wszystkim zadbać o właściwą higienę. Aby zapobiec ponownemu powstawaniu kaszaków, należy oczyszczać skórę twarzy rano oraz wieczorem, a także regularnie stosować zabiegi peelingujące, które prowadzą do złuszczania martwego naskórka.

Metody usuwania kaszaków

Leczenie kaszaków powinno rozpocząć się od wizyty w gabinecie dermatologicznym, gdzie zmiany zostaną zdiagnozowane, a lekarz przedstawi najskuteczniejsze metody usuwania kłopotliwych zmian. Duże kaszaki mogą być usuwane podczas zabiegu chirurgicznego, a nieco mniejsze poprzez rozcięcie i drenaż. Mniej inwazyjną metodą jest krioterapia, polegająca na kilkukrotnym zamrażaniu i rozmrażaniu kaszaków, dzięki czemu niszczy się zmienione tkanki.

Bibliografia

1. Fibak J., Chirurgia. Podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002.

2. Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.

3. Kaszuba A. (red.), Leczenie chorób skóry, Urban & Partner, Wrocław 2009.

4. Kokot F., Diagnostyka różnicowa objawów chorobowych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.

Data aktualizacji: 11.12.2018,
Opublikowano: 29.12.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Papitutek 23.07.2018r.

Nie zgodzę się z artykułem. Mnóstwo razy w życiu miałam kaszka i jak już był na tyle duży, że fluid nie przykrywal to przebijalam igła i wyciskalam. Wszystko w bardzo schludny sposób wiadomo... Nigdy nie miałam żadnych powikłań.... Dla mnie trochę sprawa jak z pryszczem... Wycisniesz brudnymi rękoma, przetrzesz gdzieś obok to i syf przeniesiesz...

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej