Karboksyterapia – kuracja odmładzająca. Efekty i przeciwwskazania

Fot: Stocked House Studio / stock.adobe.com

Karboksyterapia to zabieg z obszaru medycyny estetycznej polegający na wprowadzeniu pod skórę dwutlenku węgla (CO2). Celem kuracji jest odmłodzenie, redukcja niedoskonałości, modelowanie sylwetki. Leczenie medycznym dwutlenkiem węgla wpływa także korzystnie na liczne dolegliwości. 

Karboksyterapia jest metodą skuteczną, bezpieczną, niemal bezbolesną i całkowicie nieinwazyjną, dlatego uważa się ją za największy przełom w medycynie estetycznej od czasu wynalezienia botoksu. Kurację oferuje wiele gabinetów kosmetycznych. W porównaniu z innymi, jest ona stosunkowo niedroga – w zależności od wybranej partii ciała jedna sesja kosztuje od 100 do 300 zł. Efekty karboksyterapii widoczne są niekiedy już po pierwszym zabiegu.

Na czym polega zabieg karboksyterapii?

Karboksyterapia polega na śródskórnym lub podskórnym wstrzykiwaniu odpowiednich dawek dwutlenku węgla. Zwykle robi się to manualnie, przy użyciu niewielkiej igły lub za pomocą specjalnego urządzenia wyposażonego w pneumatyczny pistolet. Sprzęt do karboksyterapii reguluje temperaturę, ilość i ciśnienie CO2. Związany z zabiegiem ból nie różni się od tego, jaki odczuwa się przy zwykłym zastrzyku.

Po iniekcji dwutlenek węgla równomiernie rozchodzi się w okolicznych tkankach, rozszerzając naczynia krwionośne. To powoduje zwiększenie przepływu krwi – a zatem tlenu i substancji odżywczych – w obszarze poddanym terapii. W efekcie następuje regeneracja tkanek, tworzą się sieci nowych naczyń krwionośnych, poprawia się mikrokrążenie.

Inną reakcją wywoływaną przez CO2 jest lekki stan zapalny, który stymuluje proces wytwarzania kolagenu i elastyny – białek odpowiedzialnych za elastyczność skóry. Dzięki kuracji staje się ona gładsza, grubsza i bardziej sprężysta.

Zobacz także: Co kryje skóra? Budowa i funkcje skóry

Wrażliwa na działanie karboksyterapii jest także tkanka tłuszczowa. Wprowadzony do niej dwutlenek węgla zmienia się w kwas węglowy i powoduje rozpad komórek, co w praktyce oznacza mechaniczne rozbicie złogów tłuszczowych. W ten sam sposób uszkodzeniu ulegają struktury odpowiedzialne za powstawanie cellulitu. Produkty rozpadu są wydalane z organizmu.

Ile zabiegów należy wykonać?

Czas i liczba zabiegów uzależnione są od ich celu, a także okolicy ciała, jakiej dotyczy kuracja. Iniekcje trwają od kilku minut do pół godziny. Seria to zwykle 6–10 sesji, po 2 w tygodniu.

Kosmetyczne i medyczne wskazania do karboksyterapii

Dzięki właściwościom dwutlenku węgla kuracja z jego zastosowaniem jest skuteczną metodą w walce z wieloma niedoskonałościami urody. Kosmetyczne wskazania do karboksyterapii to:

  • cellulit (w stadium od I do IV),
  • cienie i worki pod oczami (usuwane dzięki poprawie mikrokrążenia),
  • teleangiektazje (tzw. pajączki – lepsze mikrokrążenie redukuje rozszerzone naczynka)
  • rozstępy (powstałe wskutek nadmiernego rozciągania się skóry i zerwania sieci włókien kolagenowych),
  • zmarszczki,
  • blizny,
  • zwiotczenie skóry po ciąży lub utracie wagi ciała,
  • wiotkość skóry na ramionach,
  • brak elastyczności skóry twarzy, szyi i dekoltu,
  • regeneracja skóry na dłoniach lub stopach (poprawa sprężystości i kolorytu),
  • opadanie powiek,
  • poduszeczki tłuszczowe pod powiekami,
  • nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu, pośladkach, ramionach, kolanach i udach,
  • podwójny podbródek,
  • łysienie i wypadanie włosów (wzmocnienie cebulek włosowych).

Karboksyterapia jest również skuteczna w przypadku niektórych problemów zdrowotnych. Wykonana przez lekarza odpowiedniej specjalności może wspomóc leczenie:

  • zaburzeń krążenia,
  • przewlekłej niewydolności żylnej,
  • zespołu Raynauda (napadowych skurczów tętnic),
  • owrzodzeń żylakowych i cukrzycowych,
  • trudno gojących się ran,
  • skurczów kończyn,
  • łuszczycy.

Karboksyterapia – przeciwwskazania

Choć karboksyterapia daje świetne rezultaty, jest metodą powszechnie dostępną i stosunkowo niedrogą, nie każdy może z niej skorzystać. Istnieje bowiem wiele przeciwwskazań do kuracji dwutlenkiem węgla. Zabiegu nie można wykonać podczas infekcji bakteryjnych i wirusowych (w tym stanów zapalnych skóry), zakażeń grzybiczych, antybiotykoterapii, przyjmowania aspiryny i leków przeciwzapalnych. Karboksyterapia niewskazana jest również w okresie ciąży i laktacji. Kuracji nie powinny poddawać się osoby cierpiące na: niewydolności narządowe (serca, nerek, wątroby, płuc), niekontrolowaną cukrzycę, nadciśnienie, hemofilię, zapalenie żył, zaburzenia gojenia, choroby tkanki łącznej, trądzik różowaty, nowotwory (zwłaszcza w trakcie chemioterapii), padaczkę.

Efekty uboczne karboksyterapii

Karboksyterapia nie wymaga rekonwalescencji, nie powoduje trwałych uszkodzeń skóry i zwykle nie wywołuje reakcji alergicznych. Może jednak mieć pewne powikłania. W miejscu iniekcji pojawiają się niekiedy takie zmiany, jak: dolegliwości bólowe, rumień, wybroczyny, obrzęk, krwiak, stan zapalny, infekcja.

Jak długo utrzymuje się efekt karboksyterapii?

Trwałość zmian po kuracji dwutlenkiem węgla zależy od sposobu i miejsca wykonania zabiegu, a także od higieny i trybu życia osoby, która się jej poddała. Efekt redukcja zmarszczek czy cellulitu utrzymuje się do sześciu miesięcy. Po tym okresie wskazane jest wykonanie serii zabiegów przypominających. W przypadku takich zmian, jak rozstępy czy blizny, rezultaty karboksyterapii są trwałe.

Zobacz film: Zabieg laserowego odmładzania skóry. Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 12.12.2017,
Opublikowano: 30.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej