Kapnograf – wykorzystanie kapnografii w medycynie ratunkowej

Fot: Tashi-Delek / gettyimages.com

Dwutlenek węgla to produkt powstający w tkankach i wydalany z powietrzem wydychanym. Kapnograf pozwala na ocenę zmian stężenia dwutlenku węgla w czasie cyklu oddechowego. Norma CO2 wynosi 34-45 mmHg.

Kapnografia i kapnometria to metody monitorowania pacjenta, które pozwalają na podwyższenie bezpieczeństwa pacjenta, jak również polepszają standard diagnostyki, przez co postawienie właściwego rozpoznania jest szybsze i ratuje życie. W połączeniu z obecnymi możliwościami ratownictwa medycznego, dzięki zastosowaniu wszystkich dostępnych metod, możliwe jest podwyższenie bezpieczeństwa chorego.

Kapnografia – podstawowe pojęcia

Kapnometria to nieinwazyjna metoda pomiaru stężenia i ciśnienia parcjalnego CO2, czyli dwutlenku węgla w wydychanym przez pacjenta powietrzu. Służy temu kapnometr, czyli urządzenie, które mierzy i pokazuje poziom stężenia CO2. Kapnografia pozwala na monitorowanie stężenia CO2, a kapnograf jest urządzeniem pozwalającym na tworzenie wykresu stężenia CO2 w czasie. Ostatnie pojęcie to kapnograf, czyli wykres stężenia CO2.

Dwutlenek węgla jest nieodłącznie związany z metabolizmem, układem krążenia i wentylacją. Dzięki kapnografii można monitorować zawartość tego gazu, a to, w połączeniu z innymi parametrami pozwala wcześniej na właściwą ocenę stanu pacjenta.

Kapnograf – zasada pomiaru

Kapnograf pozwala na ocenę zmian stężenia dwutlenku węgla w czasie jednego cyklu oddechowego. Poziom ten jest mierzony, biorąc pod uwagę zmiany stężenia w czasie, jak również jako objętość wydechowa, czyli zmiany stężenia CO2 w gazach wydychanych. W ratownictwie medycznym stosuje się czasowy pomiar stężenia dwutlenku węgla. Kapnometria polega na pomiarze ciśnienia parcjalnego czy stężenia CO2 przy użyciu technik pomiaru spektrofotometrycznego bądź kolorymetrycznego.

Jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Zasady udzielania pierwszej pomocy. Źródło: 36,6.

Urządzenia kolorymetryczne zawierają filtr ze wskaźnikiem pH. Przepływ powietrza nad tym filtrem powoduje odpowiednie wybarwienie filtra, co odzwierciedla stężenie dwutlenku węgla. Pomiar spektrofotometryczny wykorzystuje zjawisko pochłaniania światła w zakresie podczerwieni przez dwutlenek węgla.

Norma kapnografu

Wykres kapnografu ma kształt trapezu. Ma cztery fazy. Stężenie dwutlenku węgla zaczyna się od zera, rośnie, a później do niego wraca. Prawidłowe stężenie dwutlenku węgla mieści się w przedziale 35-45 mmHg. Kapnografia wymaga na uwzględnienie całego przebiegu wykresu, a nie pojedynczego wyniku.

Wzrost CO2 wynika w zapisie kapnografu pojawia się w następujących sytuacjach:

  • zmniejszenie wentylacji,
  • wzrost produkcji CO2,
  • dożylne podawanie wodoroweglanów,
  • nagłe zwolnienie mankietu,
  • nagły wzrost minutowego rzutu serca.

Spadek CO2 natomiast wynika z następujących sytuacji klinicznych:

  • zbyt wysoka wentylacja,
  • spadek zużycia tlenu na obwodzie,
  • spadek przepływu płucnego,
  • nagły spadek rzutu minutowego serca,
  • rozłączenie respiratora,
  • zatkanie rurki intubacyjnej.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o układzie oddechowym:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Kiedy wykorzystuje się kapnograf?

By zrozumieć, kiedy wykorzystuje się kapnografię, należy zrozumieć różnicę pomiędzy natlenowaniem organizmu a wentylacją, czyli dwoma istotnymi elementami oddychania. Natlenowanie organizmu to proces polegający na transporcie tlenu do tkanek organizmu. Podczas wdechu, tlen trafia do płuc, po czym dochodzi do wymiany pomiędzy krążeniem płucnym a pęcherzykami płucnymi. Dzięki temu dochodzi do przenoszenia tlenu z krwią do tkanek. Ten proces, a właściwie jego efektywność określa się mianem pulsoksymetrii. Drugim procesem jest wentylacja, czyli usuwanie dwutlenku węgla z tkanek, ponieważ jest on produktem ubocznym przemian metabolicznych w komórkach ustroju. I to właśnie ten proces jest prezentowany przez kapnometr lub kapnograf. Kapnografia lepiej niż pulsoksymetria pozwala na zdiagnozowanie przemieszczenia się rurki intubacyjnej.

Data aktualizacji: 07.01.2019,
Opublikowano: 07.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Bezpieczne święta. Jak sobie pomóc i gdzie szukać pomocy?

Święta to czas beztroski i spotkań z rodziną. Niestety większość z nas siedząc przy suto zastawionym stole zjada za dużo. Brak umiaru to najprostsza droga do problemów z układem pokarmowy. Jak sobie z nimi poradzić i gdzie szukać pomocy na wypadek poważniejszych problemów ze zdrowiem?

Czytaj więcej
Wytyczne resuscytacji noworodka po porodzie. Na czym polegają?

Przyjście na świat dziecka w rzadkich przypadkach wiąże się z koniecznością podjęcia u niego czynności resuscytacyjnych. Resuscytacja ma na celu przywrócenie oddechu oraz krążenia, natomiast reanimacja – powrót czynności życiowych wraz ze świadomością.

Czytaj więcej
Jakie są domowe sposoby na odparzenia u osób dorosłych?

Domowe sposoby na odparzenia wiążą się w dużym stopniu z realizacją prozdrowotnego stylu życia, w tym redukcji nadmiernej masy ciała i dbałości o higienę osobistą. W leczeniu i zapobieganiu dolegliwości pomocne okażą się maści z alantoiną, sukralfatem, solami miedzi i cynku.

Czytaj więcej
Bezpieczne święta - gdzie szukać pomocy medycznej, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłym wypadku?

Problemy ze zdrowiem mogą się pojawić nagle, również w czasie świąt. Kiedy pomocy szukać w przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a kiedy dzwonić po pogotowie? Jak samemu udzielić pierwszej pomocy?

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy oparzeniach termicznych. Stopnie i leczenie oparzeń termicznych

Oparzenia termiczne nie należą do rzadkości. Mogą być spowodowane przez ogień, wrzątek, parę wodną lub rozgrzaną powierzchnię. Ze względu na głębokość obrażeń oparzenia kwalifikuje się według czterostopniowej skali.

Czytaj więcej
Coraz częściej dochodzi do zatrucia paracetamolem – dlaczego?

Paracetamol to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Mimo że jest powszechnie dostępny i można go kupić bez recepty, to może być też niebezpieczny. Badacze informują, że coraz częściej dochodzi zatruć paracetamolem. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej
Stłuczenie żeber - powikłania. Jakie są metody leczenia?

Stłuczenie żeber zwykle jest wynikiem przemocy fizycznej, wypadku komunikacyjnego czy upadku. Dominującymi powikłaniami urazu są miejscowy ból i krwiaki podskórne. Inne skutki zależą od siły i lokalizacji uderzenia klatki piersiowej. Stłuczenie żeber wymaga kontroli lekarskiej i leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie odleżyn – preparaty i wskazówki postępowania z chorym

Leczenie odleżyn wymaga współpracy zespołu złożonego z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, dietetyka, farmaceuty. W łagodzeniu zmian używa się preparatów wykonanych z półprzepuszczalnych błon, hydrokoloidów, hydrożeli czy alginianów.

Czytaj więcej
Oparzenie 3 stopnia – pierwsza pomoc, leczenie i charakterystyczne objawy

Oparzenie trzeciego stopnia to jego najcięższy rodzaj. Jego konsekwencją jest utrata czynności biologicznej skóry, zachwianie równowagi wodno-elektrolitowej i procesu termoregulacji. Leczenie jest determinowane rozległością, głębokością i umiejscowieniem oparzenia. Należy również ustalić źródło i czas działania czynnika parzącego.

Czytaj więcej
Hipotermia - przyczyny i objawy. Jak postępować w przypadku hipotermii?

Hipotermia następuje, jeśli wewnętrzna temperatura ciała zacznie spadać poniżej 35°C, czyli niezbędnego minimum fizjologicznego Na objawy hipotermii najbardziej narażone są osoby przebywające przez dłuższy czas w niskiej temperaturze, bez odpowiedniego zabezpieczenia termicznego.

Czytaj więcej