Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

mat. prasowe

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Kiedy zacząć przygotowania do maratonu?

To, jak wygląda plan przygotowań do maratonu, zależy od wielu czynników. Najważniejszy to "punkt", z którego startujesz – to, jaka jest obecnie Twoja kondycja i od jakiego czasu biegasz. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja osoby, która regularnie biega 5-10 km czy ma za sobą już półmaraton, a inaczej tej startującej "od zera".

Eksperci wskazują, że biegacz, który trenuje regularnie, zazwyczaj potrzebuje ok. 16-20 tygodni na przygotowanie do maratonu. Taki czas pozwala:

  • stopniowo zwiększać pokonywany dystans (od biegów krótkodystansowych, po 25-30 km),
  • krok po kroku wzmacniać wytrzymałość organizmu na obciążenie; (np. dzięki sprintom górskim, cross trainingowi, treningom z hantlami czy pływaniu);
  • zapewnić sobie czas na regenerację.

Pamiętaj, że okres przygotowań do maratonu może się wydłużyć, np. gdy:

  • zmagasz się z lekką nadwagą – nadprogramowe kilogramy mogą być poważną przeszkodą na długim dystansie;
  • masz skłonność do urazów czy kontuzji;
  • nie jesteś w stanie zwiększyć czasu przeznaczonego na treningi, np. z uwagi na czasochłonną, męczącą pracę.

Nasza rada? Nie spiesz się. Cierpliwość i racjonalna ocena możliwości organizmu to klucz do sukcesu.

Dieta przed maratonem – naturalne wsparcie organizmu

Ważnym elementem przygotowań do maratonu jest zdrowo zbilansowana dieta. Powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników mineralnych oraz witamin, a także "paliwa" dla mięśni. Dlatego już na wiele tygodni przed startem zadbaj o dostarczanie odpowiednich ilości:

  • warzyw i owoców;
  • produktów zbożowych, w szczególności pełnoziarnistych;
  • zdrowego białka – najlepiej pochodzącego z białego mięsa, ryb, jajek, orzechów, strączków;
  • zdrowych tłuszczów – głównie nienasyconych.

Odpowiedź na pytanie o to, co jeść przed maratonem, wygląda inaczej, gdy chodzi o ostatnie dni przed startem. Pamiętaj: przebiegnięcie ponad 42 km to ogromny wysiłek dla organizmu. Dlatego musisz zgromadzić zapasy energii. Jej najlepszym źródłem będą tzw. węglowodany z długimi łańcuchami. Znajdziesz je np. w makaronach czy ryżu. Do tego postaw na zdrowe, lekkie białko – np. z piersi z kurczaka. Na dzień przed startem unikaj natomiast ciężkostrawnych posiłków, jak również nadmiaru błonnika – zaburzona praca jelit źle wpłynie na twój stan podczas startu.

Żele energetyczne dla biegaczy – dodaj sobie energii!

W dniu maratonu również będziesz potrzebować szybkiego wsparcia organizmu podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Najprostsze rozwiązanie to żele energetyczne dla biegaczy – spożyjesz je na trasie, bez popijania wody i dostarczysz sobie szybkowchłanialne węglowodany. To właśnie ich potrzebujesz jako paliwa do pokonania kolejnych kilometrów. Jeśli sięgniesz po żel ALE Active Life Energy, zalecana porcja to 1 saszetka co 20-40 minut wysiłku.

Nawodnienie organizmu a elektrolity dla biegaczy

Podczas przygotowań do maratonu oraz już na trasie, musisz również zadbać o nawodnienie. Do prawidłowej pracy organizm potrzebuje elektrolitów, m.in. magnezu, potasu oraz sodu. Zamiast wody, podczas biegu warto pić napoje izotoniczne. Oprócz elektrolitów dla biegaczy, zawierają zestaw niezbędnych witamin i składników mineralnych. Dobrze sprawdzą się też sole mineralne w kapsułkach.

Do maratonu zostało kilka dni – o czym jeszcze warto pamiętać?

Wdrażasz dzień po dniu plan przygotowań do maratonu? W takim razie jesteś na dobrej drodze do tego, by już niebawem cieszyć się sukcesem. Jednak, że w ferworze treningów, regeneracji i pilnowania diety oraz z uwagi na stres można o czymś zapomnieć. Dlatego na ostatniej prostej przeczytaj ten tekst: https://www.doz.pl/czytelnia/a13584-Biegniesz_w_maratonie_Wskazowki_przed_startem. Dowiedz się m.in. co zabrać ze sobą na bieg i jak zorganizować dzień maratonu.

Teraz nie pozostaje już nic innego, jak cieszyć się na myśl o każdym kilometrze przybliżającym do wytęsknionej mety. Powodzenia! 


Data aktualizacji: 12.04.2024,
Opublikowano: 12.04.2024 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej
Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Czytaj więcej