Jeffrey Wigand - Insider. Walka z koncernami tytoniowymi

Fot.: Uzfoto / stock.adobe.com

Palenie jest niebezpieczne dla ludzkiego organizmu, przyczynia się do powstawania wielu chorób, w dużej mierze powoduje raka płuc. Nie każdy wie, że koncerny tytoniowe robią wszystko, by uzależnić jak najwięcej osób od swoich produktów. Tylko Jeffrey Wigand miał w sobie tyle odwagi, aby po odkryciu oszustw koncernów tytoniowych stanąć z nimi do walki. 

Jeffrey Wigand - kim jest?

Wigand pracował m. in. dla koncernów E. Merck, Revlon, Pfizer oraz Johnson & Johnson. W latach 1988-1993 został wiceprezesem Działu Badań i Rozwoju Brown & Williamson Tobacco Corporation. W związku z zajmowanym tam stanowiskiem miał dostęp do różnych badań. I tak odkrył, że firma wykorzystuje do produkcji tytoniu toksyczne i silnie uzależniające środki. Został zwolniony, ale zaczął nagłaśniać swoje odkrycie. 

W lutym 1996 roku udzielił wywiadu dla programu 60 minut w stacji CBS. Od tego momentu jego życie zmieniło się diametralnie. Grożono mu oraz jego rodzinie śmiercią, musiał więc korzystać z asysty uzbrojonych ochroniarzy. Na podstawie jego historii powstał w 1999 roku film The Insider. Nakręcił go Michael Mann, a w postać Wiganda wcielił się Russell Crowe.

Jeffrey Wigand założył Smoke-Free Kids Inc. zajmującą się promocją zdrowego stylu życia oraz walki z nałogiem tytoniowym. Uważany jest za ikonę, bojownika w walce o świat wolny od dymu.

The Insider

Film jest prawdziwą historią życia Wiganda. Jak sam mówi, 

Michael Mann przedstawił prawdziwą historię. Aby chronić moje życie oraz życie najdroższej mi rodziny musiałem korzystać non-stop z usług uzbrojonych ochroniarzy.

 W wywiadzie, który znajdziemy na jego stronie dodaje, że pogróżki nadal nie ustały. 

Polecamy: Jak zacząć detoks papierosowy?

Jeffrey Wigand - co ujawnił?

Wigand ujawnił przede wszystkim to, w jaki sposób branża tytoniowa tworzy produkty - dodając do papierosów różne silnie uzależniające substancje. Dodatkowo zwrócił uwagę, że przemysł tytoniowy sponsoruje polityków, a ci nie zmieniają prawa i nie zaostrzają przepisów dotyczących palenia. 

Branża tytoniowa jest aktywnym sponsorem kampanii wyborczych polityków. Dodatkowo prowadzi aktywny monitoring procesów legislacyjnych w organach odpowiedzialnych za przygotowywanie oraz uchwalanie prawa.

Wigand rozpoczął walkę z koncernami tytoniowymi i w dużej mierze dzięki niemu zostały wprowadzone liczne zakazy - np. palenia w miejscach publicznych czy barach. Jego zdaniem na paczkach papierosów nie powinno być w ogóle nazw marek, a jedynie zdjęcia pokazujące, co palenie powoduje.

Uważam, iż produkty które przyczyniają się do śmierci, powodują poważne choroby, niszczą produktywność, a zarazem są ogromną żyłą złota, powinny być poddane odpowiedniej regulacji prawnej.

Co zawierają papierosy?

Teoretycznie głównym składnikiem papierosów jest nikotyna, która jest substancją silnie uzależniającą. Poza nią znajdziemy substancje smołowate, czyli metale ciężkie, pierwiastki promieniotwórcze, węglowodory aromatyczne, dwutlenek węgla, aceton, arsen, metanol, cyjanowodór, formaldehyd i butan, a to zaledwie początek listy trującej zawartości papierosów. W papierosach, dostępnych niemalże w każdym sklepie, znajdziemy całą tablicę Mendelejewa. 

Statystycznie każdy wypalony papieros skraca życie o 8–11 minut. Palaczom grożą zawał serca, rozedma płuc, nowotwory (krtani, płuc, jamy ustnej, gardła, przełyku, pęcherza moczowego, trzustki, nerek), zgaga, twarz nikotynowa (skóra jest blada, zszarzała, wysuszona, pomarszczona, brakuje jej sprężystości, pękają naczynka krwionośne, pojawia się trwałe zaczerwienienie środkowej części twarzy oraz ropne nacieki), infekcje górnych dróg oddechowych, udar mózgu, zaćma, bezpłodność, astma, zapalenie oskrzeli, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).

Zobacz film: Oczyszczanie płuc po smogu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 14.12.2017,
Opublikowano: 14.11.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej