Jedwab do włosów – działanie, właściwości i sposób użycia

Fot. Emely / Getty Images

Jedwab do włosów to niedroga substancja lecznicza i odżywcza, która tworzy elastyczny, zapobiegający wysychaniu film, przenika do kory, po czym wbudowuje się w ubytki struktury włosa i regeneruje go. Ma postać płynu lub sprayu.

Preparaty do pielęgnacji włosów działają doraźnie, maskując uszkodzenia i wady włosów, bądź długofalowo, wpływając na strukturę oraz funkcjonowanie włosów i skóry głowy. Doskonałym przykładem sprawdzonego środka pielęgnacyjnego jest jedwab do włosów. Jest to preparat o działaniu kondycjonującym, ochronnym i regenerującym dzięki aminokwasom i peptydom, które są jego materiałami budulcowymi.

Co to jest jedwab do włosów?

Jedwab do włosów to produkt kosmetyczny przeznaczony do pielęgnacji włosów. Zaliczany jest do:

  • kondycjonerów – produktów zawierających substancje aktywne, które działają na powierzchni włosa i poprawiają kondycję łusek, wykazują działanie doraźne, a uzyskany efekt pielęgnacyjny utrzymuje się do pierwszego mycia;
  • preparatów regenerujących – długotrwale poprawiają strukturę włosów, zawarte w nich substancje aktywne wnikają do wnętrza włosa, wbudowują się w cement międzykomórkowy, łańcuchy keratynowe i substancję uszczelniającą w korze;
  • preparatów ochronnych – działają na powierzchni włosów, zawarte w nich aktywne substancje osadzają się na łuskach, tworząc film izolujący włókna włosa od zewnętrznych czynników niszczących, a zwłaszcza od szkodliwego działania promieniowania ultrafioletowego czy wolnych rodników.

Wypadają ci włosy? Sprawdź, dlaczego:

Zobacz film: Przyczyny wypadania włosów. Źródło: Wiem, co kupuję

Jak działa jedwab do włosów?

Jedwab do włosów przynosi liczne pozytywne efekty. Po pierwsze rozpuszczalne białko jedwabiu natłuszcza i tworzy na powierzchni włosów ochronny film zabezpieczający łuski przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, wysoką temperaturą, skutkami chemii fryzjerskiej oraz zanieczyszczeniami środowiska. Odżywia, zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia i odbudowuje wewnętrzną strukturę włosa. Normalizuje pracę gruczołów łojowych, działa keratolitycznie i przeciwłupieżowo. Poprawia ogólną kondycję skóry głowy. Zapobiega elektryzowaniu się (funkcja antystatyczna) i niepożądanemu puszeniu się włosów pod wpływem wilgoci. Dzięki niemu poprawia się ich wytrzymałość mechaniczna.

Po jego systematycznym stosowaniu stają się one puszyste, mocniejsze, wyjątkowo miękkie w dotyku, sprężyste, elastyczne, o ładnym połysku i blasku od nasady aż po końcówki. Jedwab do włosów zapobiega ich splątaniu i ułatwia ich rozczesywanie. Ożywia ich kolor. Chroni strukturę włosów przed działaniem oksydantów lub reduktorów. Ponadto wyrównuje i uzupełnia ubytki we włosie, poprawiając ich wytrzymałość i wygląd. Zapewnia łatwe modelowanie fryzury. Zapobiega procesowi starzenia się i łamaniu się włosów. Efektywnie poprawia ich kondycję, zapewniając im zdrowy wygląd.

Jaki jedwab do włosów wybrać?

Jedwab przeznaczony jest zwłaszcza do pielęgnacji włosów słabych, rozdwojonych, zniszczonych, suchych i matowych. Zazwyczaj ma postać płynu, serum lub sprayu. Znaleźć go można także w szamponie i odżywce, lecz produkty te zawierają niewielkie stężenie jedwabiu. Za opakowanie 55 ml trzeba zapłacić od 10 do 15 zł. Z kolei czysty jedwab, który nakłada się głównie na zniszczone końcówki, dostępny jej zazwyczaj w małych buteleczkach (około 15 ml), za które trzeba zapłacić od 5 do 10 zł. Zazwyczaj produkty z jedwabiem do włosów są bez alkoholu.

Jedwab to surowiec, którego produkcja jest bardzo czasochłonna. Swoje cenne właściwości zawdzięcza działaniu zwłaszcza 2 składników. Mianowicie na szczególną uwagę zasługują białka – fibroiny, które posiadają bardzo dużą zdolność wiązania i zatrzymywania wody, oraz secaryna, tzw. klej jedwabny, która wytwarza na powierzchni włosa warstwę ochronną i wykazuje właściwości wygładzające. Substancje te posiadają ładunek elektrostatyczny przeciwny do ładunku włosów, dzięki czemu jedwab silnie przywiera do powierzchni włosa. Jedwab do włosów może zawierać różne dodatkowe olejki. Jednym z częściej dodawanych jest olej arganowy. Ponadto produkt ten stanowi doskonałe źródło witamin A, E, F, H i B5.

Należy pamiętać, że osoby o włosach przetłuszczających się powinny stosować jedwab w formie możliwie jak najbardziej płynnej, a te o suchych włosach powinny wybrać preparat o gęstej, oleistej konsystencji.

Jedwab na włosy – działanie niepożądane

Zdarza się, że jedwab na włosy wywołuje efekt nieświeżych włosów. Jego zbyt częste stosowanie może doprowadzić do tworzenia się tzw. depozytów, czyli nadmiernego odkładania się na włosach składników środków pielęgnacyjnych. W konsekwencji włosy stają się ciężkie, wiotkie, nie utrzymują kształtu i nie są puszyste. Jedwabiu nie poleca się osobom o włosach przetłuszczających się.

Jak używać jedwabiu do włosów?

Jak nakładać jedwab na włosy? To bardzo proste. Należy nanieść produkt na świeżo umyte mokre włosy od nasady aż po końcówki. Następnie delikatnie wmasować i pozostawić na około 3–5 minut, po czym dokładnie spłukać. Na rynku dostępne są także jedwabie nie wymagające spłukiwania. Wówczas na umyte i osuszone ręcznikiem włosy pryska się równomiernie jedwab na całej długości i modeluje fryzurę. Zabieg należy wykonywać 1–2 razy w tygodniu.

Jak zadbać o włosy, żeby były piękne? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Jak dbać o włosy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Suligowska I., Wykonywanie fryzjerskich zabiegów pielęgnacyjnych, Radom, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, 2007.

2. Schroeder G., Kosmetyki - bioaktywne składniki, Kostrzyn, Cursiva, 2012.

3. Kulikowska-Jakubik T., Richter M., Techniki fryzjerskie pielęgnacji włosów, Warszawa, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 2013.

Data aktualizacji: 29.11.2018,
Opublikowano: 24.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Kosmetyki na lato dla każdej kobiety! O nich pamiętaj!

Mogłoby się wydawać, że w letniej kosmetyczce nie ma konieczności gromadzenia zbyt wielu kosmetyków dla kobiet. Tymczasem i w praktyce okazuje się, że każda z nas, także i o tej porze roku powinna o siebie dbać i stosować produkty do pielęgnacji ciała. Upały i słońce nie działają bowiem korzystnie na naszą cerę, włosy i paznokcie. Co zatem warto umieścić na swojej obowiązkowej liście kosmetyków na lato? Sprawdź koniecznie!

Czytaj więcej
Łupież czy sucha skóra głowy - różnice, objawy, leczenie

Zarówno łupież, jak i sucha skóra głowy powodują łuszczenie się i swędzenie, co sprawia, że może być trudno je od siebie odróżnić. Jednak mimo podobnych objawów są to dwa różne schorzenia, które warto prawidłowo rozpoznać. Wiedza o tym, który z problemów dotyczy twojej skóry głowy, może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego leczenia i pozbyciu się spadających białych płatków na dobre.

Czytaj więcej
Puszące się włosy – przyczyny, rozwiązania, pielęgnacja i kosmetyki do puszących się włosów

Chyba każdy, kto ma nieco dłuższe włosy, doświadczył kiedyś w mniejszym lub większym stopniu ich puszenia się. Szczególnie łatwo odczuć to w deszczowe dni, kiedy powietrze jest wilgotne. Sporadyczne puszenie się włosów można szybko okiełznać, jednak są osoby, które zmagają się z tym problemem na co dzień.

Czytaj więcej
Wypadanie włosów – skuteczne konsultacje on-line

Nadmierne wypadanie włosów oraz łysienie stanowią poważny problem zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Włosy wypadają nam codziennie, co jest normalnym zjawiskiem, ponieważ w ich miejsce ciągle wyrastają nowe. Nie każdy wie, że dziennie gubimy około 100 włosów. Jeśli jednak ubytek ten jest znacznie większy, oznacza to, że występuje problem natury zdrowotnej. Czasami proces ten cofa się samoistnie, jeśli jednak postępuje, dochodzi do szpecącego łysienia skóry głowy.

Czytaj więcej
Jak wzmocnić włosy – witaminy, domowe i naturalne sposoby leczenia

Wiele osób marzy o gęstych i mocnych włosach, gdyż zdecydowanie wpływa to na ogólną aparycję. Próżno jest szukać sposobów na natychmiastowe zagęszczenie i pogrubienie włosów, jednak zbilansowana dieta i systematyczna pielęgnacja wzmacniająca znacząco wpływają na ich kondycję.

Czytaj więcej
Jakie właściwości ma olej tamanu? Efekty stosowania na skórę i włosy. 

Olej tamanu najczęściej wykorzystuje się w pielęgnacji skóry problematycznej, w leczeniu zmian trądzikowych, blizn, rozstępów, przebarwień czy opryszczki. Używa się go również do odżywienia skóry głowy i łagodzenia oznak łupieżu. 

Czytaj więcej
Przetłuszczające się włosy - jak sobie z nimi poradzić, co robić, by dłużej wyglądały świeżo?

Przyklapnięte, płaskie, często posklejane włosy. Brzmi znajomo? Dla właścicielek przetłuszczających się włosów na pewno. Jak pielęgnować włosy, które się przetłuszczają, i co robić, by wyglądały  świeżo i ładnie przed dłuższy czas? Oto kilka sprawdzonych, domowych metod.

Czytaj więcej