Jazda konna jest dla wszystkich! Dlaczego warto postawić na taką aktywność?

Zobacz film: Jazda konna - jakie daje korzyści? Źródło: X-Bank Gallery

Jazda konna to jedna z przyjemniejszych, ale i bardziej wymagających aktywności fizycznych. Dlaczego warto zacząć jeździć konno i jakie korzyści daje kontakt ze zwierzęciem?

Jazda konna to jedna z niewielu aktywności fizycznych, którą może uprawiać każdy, bez względu na wiek. Regularna jazda ma korzystny wpływ nie tylko na ciało, ale także na psychikę. Obcowanie ze zwierzęciem pomaga się zrelaksować i wyciszyć.

Jazda konna - jakie daje korzyści?

Siedzenie w siodle wymusza przede wszystkim utrzymanie prawidłowej postawy ciała, tym sam doskonale nadaje się dla osób, które się garbią. Ale na tym nie koniec. Jazda konna pozwala wzmocnić mięśnie brzucha oraz nóg. Wzmacnia stawy biodrowe, poprawia krążenie (badania pokazują, że chroni przed chorobami serca), a także zwiększa pojemność płuc i wspomaga działanie całego układu oddechowego.

Jazda konna to także dobry i bardzo przyjemny sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów. Szacuje się, że godzinna jazda pozwala spalić od 300 do 650 kcal (w zależności od intensywności jazdy). Dodatkowo jazda konna usprawnia pracę układu pokarmowego oraz wspomaga działanie wątroby.

Co ciekawa, jazda konna to aktywność, którą można praktykować bardzo długo. Nie prowadzi do przeciążeń (choć upadki, zwichnięcia się zdarzają), dlatego seniorzy, którzy jeżdżą konno nie muszą z niej rezygnować.

Trzeba podkreślić, że jazda i kontakt ze zwierzęciem doskonale relaksuje. Pozwala się odprężyć i wyciszyć. Kontakt ze zwierzęciem uczy także cierpliwości, zwłaszcza jeśli koń nie do końca daje się okiełznać.

Jazda konna - jak zacząć?

Jazda konna to aktywność, którą mogą uprawiać zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Podczas pierwszej lekcji osoby, które chcą jeździć konno uczą się siedzenia i utrzymywania równowagi w siodle, a także poznają technikę anglezowania, czyli rytmicznego unoszenia bioder ponad siodło.

Następnie poznaje style oraz techniki jazdy na koniu.

Hipoterapia - na czym polega?

Hipoterapia to rodzaj rehabilitacji, do której wykorzystuje się właśnie konie. Kontakt ze zwierzęciem pomaga przy ADHD, autyzmie, urazowym uszkodzeniu mózgu, urazach rdzenia kręgowego, porażeniu mózgowym, rozszczepieniu kręgosłupa, udarze, stwardnieniu rozsianym, dystrofią mięśniową, amputacjach, przy deficytach poznawczych, upośledzeniu umysłowym, problemach z uczeniem się, zaburzeniach mowy, słuchu czy widzenia, przy kłopotach emocjonalnych, w terapii uzależnień i w terapii stresu pourazowego.

Data aktualizacji: 02.07.2020,
Opublikowano: 29.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej