Zobacz zapis czatu na temat jaskry. Na pytania odpowiadał prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik

Fot. Phil Fisk / Getty Images

Jaskra jest chorobą, która może prowadzić do utraty wzroku. W jej leczeniu stosowane są albo specjalne krople do oczu, albo leczenie operacyjne. Pierwszym objawem choroby jest ograniczenie pola widzenia. Chcecie wiedzieć więcej o jaskrze? 

Jaskra to poważna choroba oczu, która może doprowadzić nawet do całkowitej ślepoty. Choroba związana jest przeważnie ze zbyt wysokim ciśnieniem wewnątrz oka, które można leczyć na dwa sposoby - operacyjnie lub za pomocą kropli do oczu. Pierwsze objawy jaskry mogą być bardzo niespecyficzne i zaliczamy do nich: światłowstręt, kłopoty z przystosowaniem wzroku do ciemności, częste łzawienie oczu, przy spoglądaniu na źródło światła pojawiające się mroczki lub kolorowe okręgi, pogorszenie ostrości widzenia, zmniejszenie pola widzenia.

W przypadku jaskry wyróżniamy kilka odmian choroby. Dzieli się ją ze względu na dwa kryteria: pierwotność lub wtórność oraz otwartość lub zamkniętość kąta.

Kto może zachorować? Do grupy ryzyka należą diabetycy i osoby z nadciśnieniem, z wadami wzroku (nadwzrocznością lub krótkowzrocznością), z zaburzeniami gospodarki tłuszczowej organizmu, zestresowane, osoby z cienkimi rogówkami oka oraz te, które leczyły się kortykosteroidami. Ryzyko zachorowania na jaskrę wzrasta po 40. roku życia.

Więcej: Jaskra: definicja, rodzaje, objawy, przyczyny, diagnostyka i leczenie

Na Wasze pytania odpowiadał:

Prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik jest jednym z największych polskich autorytetów okulistycznych. Jako mikrochirurg wykonał ponad 20 tys. operacji, z powodzeniem stosując nowatorskie techniki operacyjne w przeszczepach rogówki, usuwaniu zaćmy czy leczeniu jaskry i innych schorzeń gałki ocznej. Jest pionierem zabiegów laserowej korekcji wad wzroku w Polsce i inicjatorem Banku Tkanek Oka. Jako jeden z pierwszych polskich chirurgów wprowadził nowoczesną metodę chirurgicznego usuwania zaćmy – fakoemulsyfikację, a w ostatnim czasie również usuwanie zaćmy przy użyciu lasera femtosekundowego.

Będąc od 25 lat związany z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, pozostaje współczesnym twórcą warszawskiej szkoły okulistycznej i wychowawcą kilku pokoleń okulistów. Na jego naukowy dorobek składa się kilkaset polskich i zagranicznych publikacji naukowych, wystąpień i referatów. Autor lub współautor kilkunastu podręczników akademickich, redaktor najważniejszych polskich czasopism okulistycznych, członek wielu krajowych i międzynarodowych towarzystw naukowych.

Wielokrotnie uhonorowany w kraju i zagranicą za wybitne zasługi w pracy naukowej, dydaktycznej i zarządczej, między innymi Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski czy Złotym Medalem Światowej Akademii Medycznej im. Alberta Schweitzera.

Prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.


Data aktualizacji: 11.10.2018,
Opublikowano: 10.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Laserowa korekta wzroku. Wystarczy kilka minut, aby na zawsze pozbyć się wady

Wady wzroku nie są już dzisiaj problemem. Dzięki laserowej korekcji wzroku w kilka minut pacjent może uwolnić się od okularów czy soczewek kontaktowych. Jednym z najbardziej innowacyjnych zabiegów tego typu jest SmartSight. Co go wyróżnia i jakie wady może leczyć? Rozmawiamy o tym z dr n. med. Małgorzatą Tomczak, specjalistką chorób oczu z Kliniki reOptis mieszczącej się w Szpitalu św. Wojciecha.

Czytaj więcej
Mrużenie oczu u dziecka – kiedy należy udać się do okulisty?

Mrużenie oczu u dziecka może, ale nie musi, być objawem problemów ze wzrokiem. Sygnału takiego nie można jednak lekceważyć, ponieważ im wcześniej zostanie ustalona przyczyna problemu, tym szybciej można będzie go wyeliminować.

Czytaj więcej
Konwergencja oka, a widzenie z bliska. Jak zadbać o prawidłowe widzenie?

Konwergencja oka, a właściwie oczu, to jednoczesny ruch gałek ocznych ku linii pośrodkowej przedniej, pojawiający się przy zbliżaniu danego obiektu do czubka nosa. Prawidłowa konwergencja, uzależniona od mięśni prostych przyśrodkowych, warunkuje dobre widzenie z bliska.

Czytaj więcej
Czym jest widzenie peryferyjne? W jaki sposób zbadać widzenie tunelowe?

Widzenie peryferyjne to zaburzenie zdolności widzenia obiektów znajdujących się wokół centralnego pola obrazu. Stan ten może być spowodowany jaskrą, barwnikowym zwyrodnieniem siatkówki, a nawet mieć podłoże psychosomatyczne. Inaczej określa się go mianem widzenia tunelowego.

Czytaj więcej
Na czym polega operacja jaskry? Jak wygląda rekonwalescencja?

Operacja wykonywana z powodu jaskry to zabieg służący obniżeniu nadmiernego ciśnienia wewnątrzgałkowego (w skrócie IOP od angielskiego sformułowania intraocular pressure). Ma ono wpływ na pogarszanie się wzroku. Operacja – klasyczna lub laserowa – jest alternatywą dla leczenia farmakologicznego.

Czytaj więcej
Laserowa korekcja wzroku to zabieg dla każdego!

Laserowa korekcja wzroku to zabieg chirurgiczny dedykowany krótkowidzom, dalekowidzom oraz pacjentom z astygmatyzmem. W chwili obecnej rozwój laserowej korekcji wzroku pozwala usunąć wadę wzroku u pacjentów od 21 nawet do 60 roku życia. O tym, jak wygląda taki zabieg mówią lek. med. Agnieszka Szoturma i dr n. med. Dominika Janiszewska-Bil z kliniki okulistycznej Optegra.

Czytaj więcej
Zdrowe oczy. Te badania odpowiedzą, czy twój wzrok potrzebuje korekcji lub  leczenia

Badania okulistyczne są niezbędne, by rozpoznać wady wzroku oraz choroby tego narządu, takie jak m.in. jaskra, zaćma czy choćby bardzo częsty zespół suchego oka.  Z okazji Światowego Dnia Zdrowia, który co roku przypada w 2 czwartek października, przypominamy o najważniejszych badaniach  dla zdrowia oczu.

Czytaj więcej
Operacja laserowa oczu: techniki, rekonwalescencja, powikłania i cena

Laserowa korekcja wad wzroku zwykle pozwala na całkowite usunięcie krótkowzroczności, nadwzroczności, a w niektórych metodach także astygmatyzmu. Rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku może trwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy.

Czytaj więcej
Dlaczego niebieskie światło szkodzi naszym oczom?

Mimo że nowoczesna technologia bardzo ułatwia nam codzienne funkcjonowanie, to może także szkodzi. Najbardziej odczuwają to nasze oczy. Zdaniem specjalistów praca przed komputerem doprowadziła do epidemii krótkowzroczności. Ale to nie jedyne zagrożenie, które niesie za sobą technologia. 

Czytaj więcej
Gdy lekarz medycyny pracy jest niedostępny, badanie może wykonać inny lekarz

Tak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Obowiązek dotyczący kierowania pracowników na badania okresowe jest obecnie zawieszony.

Czytaj więcej