Jakie są objawy osobowości histrionicznej? Leczenie, objawy i test

Fot: mizina / fotolia.com

Osobowość histrioniczna objawia się m.in. zmienną uczuciowością, teatralnym zachowaniem, egocentryzmem i nadmiernym zainteresowaniem cudzym życiem. Zaburzenie to często łączy się z narcyzmem, depresją lub borderline. Leczenie osobowości histrionicznej zwykle odbywa się na gruncie psychoterapii.

Osobowość histrioniczna jest zaburzeniem psychicznym określonym w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD10, stworzonej przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia). Nazwa tej przypadłości pochodzi od słowa histrio, czyli aktor.

Co to jest i jakie są objawy osobowości histrionicznej?

Do niedawna używało się zamiennie określenia osobowość histeryczna lub psychoinfantylna. Zaburzenie to charakteryzuje się płytką i zmienną uczuciowością. Jej zachowanie i pojawiające się emocje kojarzą się czasem z dziecinnymi działaniami i odczuciami. Osoba ma zmienne nastroje, które są zrozumiałe u rozwijającego się dziecka, ale u dorosłego już nie. Chory ma tendencje do dramatyzowania, wyolbrzymiania codzienności. Zachowuje się teatralnie, nadmiernie gestykuluje oraz ma przesadną ekspresję słowną. Osoby histrioniczne wypowiadają się w sposób żywy, ich opowieści są dramatyczne i rzadko mają potwierdzenie w faktach lub detalach z rzeczywistości.

Otoczenie osoby histrionicznej ocenia ją jako egocentryczną, skupioną jedynie na swoich pragnieniach, która nie uwzględnia potrzeb innych osób. Chory przede wszystkim pragnie uznania, chwalenia i bycia w centrum uwagi. Osoba ta jest bardzo sugestywna i rozkazująca, jednocześnie będąc pobłażliwą dla swoich zachowań. W relacjach interpersonalnych wykazuje duży poziom lęku oraz wysoką emocjonalność. Osobowość histrioniczna cechuje się również dużym zainteresowaniem cudzymi sprawami, zwłaszcza dramatami ludzkimi. Jest ona w pewnym sensie uzależniona od emocjonalnego pobudzenia. Jej wygląd jest również znaczący: przesadnie zadbany, często nadmiernie uwodzicielski. Otoczenie takiej osoby może być wyraźnie speszone zalotnymi i nad wyraz kokieteryjnymi zachowaniami. Warto zauważyć, że uwodzi ona również osoby przypadkowe (np. personel medyczny), a nie takie z którymi chciałaby pogłębić swoje relacje.

Osobowość histrioniczna - przyczyny

Na rozwój osobowości histrionicznej mogą mieć wpływ czynniki natury genetycznej. Niektóre elementy temperamentu człowieka mogą wpływać na pojawienie się tego zaburzenia, np. ekscentryzm. Wiele teorii psychologicznych podkreśla wpływ czynników wychowawczych i rozwojowych na to zaburzenie, takich jak środowisko w dzieciństwie, relacje z rodzicami, kształtowanie się tożsamości psychoseksualnej dziecka. Psychologowie podkreślają jednak, że poszukiwanie przyczyn powinno być rozpatrywane indywidualnie.

Osobowość histrioniczna - leczenie

Leczenie osobowości histrionicznej polega przede wszystkim na pracy podczas psychoterapii. Zaburzenie to nie jest jednostką nozologiczną, którą można wyleczyć poprzez farmakoterapię. Osobowość człowieka charakteryzuje się stosunkowo niezmienną pulą cech. Jedynie pracą w sferze psychicznej można wspomagać funkcjonowanie osoby z takim zaburzeniem, aby tłumaczyć jej zachowania i zmieniać wzorce działań. Przyczynami zgłoszenia się do specjalisty najczęściej są problemy w relacjach z innymi ludźmi oraz powtarzające się konflikty z otoczeniem, a nie sama konstrukcja osobowości.

Psychoterapia może być szczególnie pomocna dla osób z osobowością histrioniczną, ponieważ relacja z terapeutą jest prawdziwa i może odzwierciedlać zachowania osoby w stosunku do jej bliskich. Gabinet psychoterapeutyczny jest bezpiecznym miejscem w którym można pracować nad relacjami z innymi: uświadamiać sobie własne błędy w interakcjach i testować nowe umiejętności i sposoby zachowań.

Test na osobowość histrioniczną

Diagnozę osobowości histrionicznej ustala zawsze specjalista z zakresu zdrowia psychicznego. Ma on do tego stosowne umiejętności i narzędzia. Jeśli zauważa się poniższe cechy u siebie lub innej osoby, to jest duże prawdopodobieństwo, że ma się do czynienia z osobowością histrioniczną:

  • przesadne dramatyzowanie,
  • zachowania teatralne,
  • przesadna zmienność emocjonalna,
  • przesadny wpływ i kontrola na inne osoby,
  • chwiejność emocjonalna,
  • ciągłe poszukiwanie podniet,
  • nadmierna potrzeba docenienia przez inne osoby,
  • chęć bycia w centrum uwagi,
  • niestosowna uwodzicielskość w wyglądzie i zachowaniu,
  • nadmierne koncentrowanie się na atrakcyjności fizycznej.
  • Osobowość histrioniczna a inne zburzenia

Ludziom z osobowością histrioniczną często towarzyszy depresja. Stan ten pojawia się po zerwaniu z partnerem, utracie akceptacji społecznej lub rozczarowaniu. Osoby z tą przypadłością często grożą, że popełnią samobójstwo, które niekiedy dochodzi do skutku. Gdy rzeczy nie idą po ich myśli, to się załamują i przeżywają to wyjątkowo mocno. Ich uwodzicielski styl często prowadzi też do zawierania związków homoseksualnych. Aby ulżyć cierpieniu, niekiedy sięgają po narkotyki i alkohol, od których bardzo szybko się uzależniają. Osobowość histrioniczna często łączy się też z borderline oraz narcyzmem.

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 22.12.2017,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej