Jakie są objawy dni płodnych? Jak je dokładnie policzyć?

Fot: Alex1975K / gettyimages.com

Po jakim czasie od miesiączki zaczynają się dni płodne i jak je obliczyć? By mieć pewność co do obliczeń, konieczne jest prowadzenie specjalnego kalendarza dni płodnych, który bierze pod uwagę wiele objawów.

Aby oszacować, kiedy u kobiety występują dni płodne i niepłodne, najlepiej prowadzić kalendarz dni płodnych. Im więcej objawów bierze się pod uwagę, tym dokładniej można obliczyć dni płodne. Dla ułatwienia można skorzystać z gotowych aplikacji dostępnych na telefon, które działają jako kalkulator dni płodnych.

Które dni w cyklu są płodne?

Cykl miesiączkowy kobiety zaczyna liczyć się od pierwszego dnia miesiączki. Czas krwawienia określany jest jako menstruacja (miesiączka). Po niej następuje faza folikularna, w czasie której dojrzewają komórki jajowe, a nabłonek błony śluzowej macicy ulega odbudowaniu. Dojrzały pęcherzyk w jajniku określany jest pęcherzykiem Graffa. Gdy pęka, dochodzi do wydalenia komórki jajowej do jajowodu, co jest określane jest mianem owulacji. Po niej następuje faza lutealna. Jeśli uwolniona w trakcie owulacji komórka jajowa ulegnie zapłodnieniu, powstaje ciałko żółte ciążowe. Jeśli nie, pęcherzyk Graffa tworzy po prostu ciałko żółte. Sama owulacja trwa około 24 godziny, ponieważ taki jest mniej więcej czas przeżycia komórki jajowej. Nie oznacza to jednak, że dni płodne trwają również 24 godziny. Największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę istnieje właśnie w czasie owulacji, jednak należy pamiętać, że plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet 7 dni. Wobec tego uznaje się, że dni płodne obejmują okres na 7 dni przed owulacją i około 3–5 dni po owulacji. O ile długość krwawienia i fazy folikularnej może ulec zmianie pod wpływem wielu czynników, to faza lutealna zawsze trwa 12–14 dni, bez względu na to, ile dni ma cały cykl. Jeśli nie doszło do zapłodnienia, to po tej fazie następuje ponowne wystąpienie krwawienia. Przy krótkim cyklu dni płodne mogą zacząć się nawet zaraz po miesiączce.

Zobacz film i dowiedz się jak działa kobiecy układ rozrodczy:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Jak obliczyć dni płodne?

Kalendarz dni płodnych to bardzo dobra metoda zarówno dla kobiet chcących zajść w ciążę, jak i tych, które chcą wykorzystać go jako metodę antykoncepcji. Warunkiem są regularne cykle miesiączkowe. Nieregularność cyklu może powodować, że metoda ta nie sprawdzi się jako sposób antykoncepcji. Dostępne są różne aplikacje w telefonie, które nieco ułatwiają połączenie wielu obserwacji w całość. Im więcej objawów obserwowanych przez kobietę, tym obliczenie dni płodnych jest dokładniejsze.

Obliczanie dni płodnych polega na określeniu, jak długo trwa cykl miesiączkowy (jeśli miesiączka jest regularna), a następnie odjęciu 14 dni. Jest to przypuszczalny dzień owulacji. Odejmując od tej daty 7–10 dni, a także 3–5 dni po tym dniu, otrzymuje się listę dni płodnych. W obliczaniu dni płodnych pomocny jest też wykres temperatury. Polega to codziennym pomiarze temperatury ciała. Kobieta powinna również badać szyjkę macicy i śluz szyjkowy.

Dni płodne – objawy

Dni płodne, szczególnie w momencie owulacji, dają szczególne objawy kliniczne. Pierwszym badanym kryterium jest temperatura. Należy ją mierzyć codziennie o tej samej porze przy użyciu dokładnie tego samego termometru. W pierwszej fazie cyklu temperatury ciała są niższe. Później dochodzi do owulacji i wzrostu podstawowej temperatury ciała. Płodne dni zaczynają się już jednak na 6–7 dni przed skokiem temperatury. Kolejny objaw to rodzaj śluzu. Na owulację wskazuje śluz o konsystencji kurzego jaja. Innym wskaźnikiem jest miękka, otwarta i wysoko umiejscowiona szyjka macicy. W innych dniach jest ona zamknięta, twarda i nisko umiejscowiona. Na powyższe objawy może mieć jednak wpływ wiele czynników, jak np. alkohol czy infekcja.

Test na dni płodne

Nie ma testu pozwalającego na dokładne określenie kiedy zaczynają się dni płodne. Dostępne są natomiast testy na owulację. Pozwalają one z ogromną czułością określić skok hormonu LH, który występuje po 24 godzinach od owulacji. Test można wykonać z moczu w warunkach domowych. Wynik testu można nanieść na stworzony wcześniej wykres, co pomaga dokładnie określić, kiedy następuje owulacja i lepiej poznać swoje ciało, lecz dopiero po dokładnym poznaniu daty owulacji można mieć pewność kiedy zaczęły się dni płodne. Po co najmniej trzech cyklach miesiączkowych u kobiet miesiączkujących regularnie, kobieta może oszacować kiedy ma dni płodne, a kiedy niepłodne.

Jak sprawdzić płodność? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Badanie płodności. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Jak dokładnie obliczyć dni płodne?

U kobiet z regularnymi cyklami miesiączkowymi należy obserwować je co najmniej przez 3 cykle, by obliczenie dni płodnych było jak najdokładniejsze. Jeśli cykl kobiety trwa 27 dni, z czego owulacja przypada na 14 dni przed końcem cyklu (czyli w 13 dniu cyklu), to dni płodne przypadają na czas od 6. dnia cyklu do 18. dnia cyklu. Pomiędzy 18. a 27. dniem kobieta ma dni niepłodne. Natomiast pomiędzy 1. A 6. dniem cyklu przypada czas względnej niepłodności, na który nakłada się miesiączka w pierwszych dniach cyklu. Wynika to z tego, że nigdy nie można mieć 100-procentowej pewności, że cykl się nie skróci i owulacja nie pojawi się wcześniej. Poza samym faktem dni płodnych to dla kobiet starających się o dziecka istnieje zasada, że im bliżej owulacji, tym większa szansa ciąży.

Data aktualizacji: 12.02.2019,
Opublikowano: 12.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej