Jakie są najważniejsze właściwości hydrolatu rumiankowego? Czy można go stosować do zabiegów pielęgnacyjnych?

Fot: TasiPas / gettyimages.com

Hydrolat rumiankowy to woda kwiatowa wytwarzana z koszyczków kwiatowych rumianku szlachetnego. Hydrolat z rumianku można zrobić samodzielnie w domu i stosować do codziennej pielęgnacji cery, a także do miejscowego łagodzenia podrażnień.

Hydrolat rumiankowy powstaje w procesie destylacji i zawiera wiele cennych substancji. Potocznie określany jako woda rumiankowa, może być stosowany jako tonik, mgiełka do ciała, składnik do rozcieńczania maseczek czy jako płukanka do włosów. Właściwości kojące hydrolatu z rumianku są doskonałe w przypadku osób z cerą suchą lub wrażliwą. Hydrolat rumiankowy można zakupić w sklepie lub zrobić samodzielnie w domu, stosując się do bardzo prostego przepisu.

Właściwości hydrolatu rumiankowego

Rumianek to jedna z najbardziej znanych roślin leczniczych. Jednocześnie jest bardzo często wykorzystywany w kosmetyce. Rumianek jest rośliną bardzo delikatną i zawiera wiele cennych substancji, takich jak flawonoidy, cholina oraz witaminy z grupy B i C. Jako składnik kosmetyków zdecydowanie najlepiej sprawdza się w przypadku pielęgnacji cery wrażliwej i delikatnej. Duża zawartość witaminy C pomaga w zwalczaniu wolnych rodników, a witamina B3 wzmacnia naczynia krwionośne.

Hydrolat rumiankowy to esencja roślinna, która jest podobna do olejku eterycznego, jednak ma zdecydowanie delikatniejszy zapach. Hydrolaty mogą być stosowane nie tylko przez osoby dorosłe, ale także przez dzieci i młodzież, oczywiście po wcześniejszym wykluczeniu alergii na jakikolwiek ze składników. Hydrolatem z rumianku można przecierać zarówno twarz, jak i całe ciało, a także stosować go w formie mgiełki. Do najważniejszych właściwości wody rumiankowej można zakwalifikować:

  • przyspiesza gojenie i regenerację skóry,
  • rozjaśnia skórę (na przykład pod oczami),
  • wzmacnia naczynka krwionośne i zapobiega ich rozszerzaniu się,
  • odświeża cerę,
  • niweluje zaczerwienienia oraz blizny (na przykład po trądziku),
  • łagodzi ból,
  • działa ściągająco,
  • koi skórę głowy i zwalcza łupież,
  • dodaje włosom blasku i zapobiega przetłuszczaniu się ich.

Jak zrobić hydrolat rumiankowy?

Kosmetyki domowe są od wieków tradycyjnym sposobem dbania o urodę, a ich produkcja jest bardzo tania. Oczywiście ważne jest to, aby użyć składników wysokiej jakości. W domu można zrobić praktycznie każdy hydrolat, w tym także rumiankowy. Do przygotowania wody rumiankowej potrzebne są:

  • duży garnek z pokrywką;
  • około 5 garści kwiatów rumianku;
  • woda destylowana;
  • miska żaroodporna;
  • lód.

Pierwszym krokiem jest oderwanie płatków kwiatów rumianku i rozłożenie ich. Płatki należy obejrzeć pod kątem ewentualnej obecności owadów. Następnie na dnie garnka należy położyć miseczkę żaroodporną i włożyć do niej płatki. Do naczynia należy wlać wodę destylowaną i całość przykryć pokrywką. Kolejnym krokiem jest położenie woreczka z lodem na pokrywce. Całość należy gotować przez mniej więcej godzinę na małym ogniu. Po zdjęciu pokrywki można przelać hydrolat rumiankowy do butelki.

Drugim sposobem na zrobienie wody rumiankowej jest wykorzystanie kawiarki. Należy odkręcić dół kawiarki i napełnić go destylowaną wodą, a do sitka włożyć płatki kwiatów. Woda napełnia górny pojemniczek, a cały proces zabiera tylko kilka minut. Sposób z kawiarką jest szybszy, jednak hydrolat z rumianku może być trochę mniej intensywny.

Kiedy warto sięgnąć po zioła? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn

Zastosowanie hydrolatu rumiankowego

Hydrolat rumiankowy można stosować w szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Przede wszystkim woda z rumianku doskonale wpływa na poprawę kondycji skóry twarzy. Ten tradycyjny kosmetyk nawilża, ale również przyspiesza gojenie się ran. Hydrolat rumiankowy można także stosować na włosy, skórę głowy oraz na całe ciało. Możliwe sposoby na wykorzystanie wody rumiankowej to:

  • w formie toniku do twarzy ze względu na zbliżony do skóry ludzkiej poziom pH,
  • odświeżająca mgiełka do twarzy, którą rozpylać można z buteleczki z pompką,
  • baza do maseczek, która pomaga w rozcieńczeniu maseczek z glinki,
  • w formie wody do demakijażu,
  • jako produkt do włosów: mgiełka, płukanka, wcierka,
  • w formie składnika dodawanego do oleju do włosów.

Hydrolat rumiankowy można zastosować w formie rozjaśniającej płukanki na włosy (polecana zwłaszcza dla osób z jasnymi włosami, które chcą się pozbyć żółtego odcienia na włosach, lub w formie odżywczej maseczki (po połączeniu wody rumiankowej z miodem oraz płatkami owsianymi). Zastosowanie kosmetyku jest bardzo szerokie i jako produkt naturalny jest bezpieczny dla ludzkiej skóry. Hydrolaty nie zawierają barwników, substancji chemicznych ani alkoholu czy konserwantów, a ich zastosowanie jest uniwersalne. Właśnie dlatego dobrze jest zaopatrzyć się przynajmniej w jedną butelkę hydrolatu rumiankowego i stosować go w razie potrzeby na suchą skórę, na podrażnienia lub na przetłuszczające się włosy. Hydrolat nie zastąpi oczywiście innych kosmetyków, jednak jego naturalne właściwości wzmagają procesy regeneracji skóry.

Data aktualizacji: 20.03.2019,
Opublikowano: 20.03.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej