Jakie są domowe sposoby na odparzenia u osób dorosłych?

Fot: Tharakorn / gettyimages.com

Domowe sposoby na odparzenia wiążą się w dużym stopniu z realizacją prozdrowotnego stylu życia, w tym redukcji nadmiernej masy ciała i dbałości o higienę osobistą. W leczeniu i zapobieganiu dolegliwości pomocne okażą się maści z alantoiną, sukralfatem, solami miedzi i cynku.

Odparzenie to zwyczajowa nazwa zmian zapalnych skóry, które rozwijają się w wyniku jednoczesnego działania nadmiernej wilgotności, wysokiej temperatury, tarcia przylegających do siebie powierzchni. Najczęściej lokalizują się pod piersiami, w okolicach miejsc intymnych czy na kończynach dolnych. Domowe sposoby na odparzenia pełnią funkcję pomocniczą wobec rozwiązań specjalistycznych lub stosowane są w przypadku łagodnych zmian.

Domowe sposoby na odparzenia – maści

Odparzenia to dolegliwość typowa dla niemowląt. W populacji dorosłych dość często pojawia się jako konsekwencja nieprawidłowego pielęgnowania skóry osób unieruchomionych. Narażeni są na nią zwłaszcza posiadacze skóry wrażliwej, o cienkim płaszczu hydrolipidowym, ludzie otyli. Domowe sposoby na odparzenia w postaci regularnie stosowanych maści okazać się mogą skutecznym sposobem. Należy wybierać te zawierające alantoinę. Ta pochodna kwasu moczowego pobudza ziarninowanie ran i oczyszcza je, usuwa tkanki martwicze skóry, wykazuje działanie keratolityczne i przeciwzapalnie, łagodzi dolegliwości bólowe, przywraca funkcjonowanie bariery lipidowej skóry, pobudza regenerację naskórka i procesy naskórkowania, odpowiednio nawilża skórę. Wszystkie te działania sprawiają, że z jednej strony przyspiesza proces gojenia się ran, a z drugiej chroni skórę przed nowymi odparzeniami.

Kremy na odparzenia mogą zawierać również sole miedzi i cynku czy sukralfat. Ten ostatni wykazuje działanie kojące, regenerujące, przeciwzapalne, łagodzące poczucie dyskomfortu i dolegliwości bólowe. Dodatkowo chroni skórę przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych oraz przywraca jej naturalną równowagę. Z kolei sole miedzi i cynku działają przeciwbakteryjnie, wspomagają proces gojenia i zapobiegają nadkażeniom. Średni koszt 50 ml maści na odparzenia wynosi 20 zł. Przed nałożeniem preparatu należy oczyścić i dokładnie osuszyć ciało.

Domowe sposoby na odparzenia u dorosłych – rumianek

Kolejnym domowym sposobem na odparzenia u dorosłych są okłady z rumianku pospolitego. W tym celu należy sporządzić napar. 1 saszetkę (1,5 g) zalewa się szklanką wrzącej wody. Użyć można także suszonych koszyczków rumianku. Wówczas szklanką wrzątku zalewa się 1 łyżeczkę suszu. W obu przypadkach miksturę odstawia się pod przykryciem na około 10 minut do zaparzenia. Następnie po przestygnięciu moczy się w niej gazę i przykłada na zmienioną skórę. Rumianek działa przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, bakteriostatycznie, antyseptycznie, nawilżająco, łagodzi podrażnienia i wspomaga produkcję kolagenu. Roślinę wykorzystać można także do przygotowania leczniczej kąpieli. W tym celu warto zastosować olejek rumiankowy. Kilka kropel dodaje się do wanny z letnią wodą.

Domowe sposoby na odparzenia u dorosłych – krochmal, talk, nadmanganian potasu

Inny domowy sposób na odparzenia to kąpiel w krochmalu, czyli mieszaninie skrobi roślinnej (najczęściej ziemniaczanej) i wody. Można go przygotować samodzielnie lub nabyć gotowy w formie saszetek lub płynu. Jak stworzyć krochmal? Należy 2 stołowe łyżki skrobi połączyć z 2 szklankami zimnej wody, następnie dolać wrzątku. Całość miesza się energicznie przez kilka minut, żeby nie powstały grudki. Krochmal dodaje się do wanny z wodą o temperaturze 37ᵒC. Kąpiel powinna trwać około 15 minut. Przyniesie choremu przynajmniej częściową ulgę.

Na odparzenia można stosować zasypkę z talku kosmetycznego, który łagodzi podrażnienia skóry, zapewnia uczucie świeżości oraz komfortu, działa dezynfekująco i usuwa nadmierną wilgoć. Dodatkowo posiada właściwości osuszające i dezodorujące oraz hamuje rozwój bakterii.

Innym domowym sposobem na odparzenia jest kąpiel z kryształkami nadmanganianu potasu. Środek ten dezynfekuje, wysusza, odkaża, leczy stany zapalne, działa bakterio- i grzybobójczo (odparzona skóra wykazuje skłonność do zmian grzybiczych, stanów zapalnych, sączenia). Do wanny z wodą dodaje się szczyptę preparatu. Kąpiel powinna trwać około 20 minut.

Odparzenia u dorosłych – domowe sposoby leczenia

W leczeniu odparzeń u dorosłych sprawdzą się takie domowe sposoby, jak:

  • dbanie o należytą higienę ciała, stosowanie środków zmniejszających pocenie się;
  • zapobieganie lub zwalczanie nadmiernej masy ciała, a przez to ryzyka tarcia skóry o skórę;
  • noszenie odzieży wykonanej z naturalnych materiałów, która ograniczy nadmierną potliwość i łatwo odprowadza wodę;
  • zapewnienie uszkodzonej skórze dostępu do powietrza np. poprzez zakładanie przewiewnych ubrań;
  • oczyszczanie zmienionej skóry powierzchniowo nieczynnymi preparatami np. solą fizjologiczną, co zmniejszy ryzyko dodatkowego podrażnienia;
  • aplikowanie na obszary ciała w największym stopniu narażone na podrażnienia skóry (uda, pachy, pachwiny, stopy, między fałdami skórnymi, pod biustem) kremów natłuszczających, co zmniejszy efekt tarcia.

Atomowe zapalenie skóry - jak można je leczyć?

36,6

Bibliografia:

1. W. Matuszkiewicz, Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski, PWN, Warszawa 2006.

2. T. P. Habif, J. L. Campbell Jr, M. S. Chapman i wsp., Dermatologia. Diagnostyka różnicowa, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2014.

3. S. Jabłońska, T. Chorzelski, Choroby skóry, PZWL, Warszawa 2001.

Data aktualizacji: 26.07.2021,
Opublikowano: 31.07.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Bezpieczne święta. Jak sobie pomóc i gdzie szukać pomocy?

Święta to czas beztroski i spotkań z rodziną. Niestety większość z nas siedząc przy suto zastawionym stole zjada za dużo. Brak umiaru to najprostsza droga do problemów z układem pokarmowy. Jak sobie z nimi poradzić i gdzie szukać pomocy na wypadek poważniejszych problemów ze zdrowiem?

Czytaj więcej
Wytyczne resuscytacji noworodka po porodzie. Na czym polegają?

Przyjście na świat dziecka w rzadkich przypadkach wiąże się z koniecznością podjęcia u niego czynności resuscytacyjnych. Resuscytacja ma na celu przywrócenie oddechu oraz krążenia, natomiast reanimacja – powrót czynności życiowych wraz ze świadomością.

Czytaj więcej
Bezpieczne święta - gdzie szukać pomocy medycznej, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłym wypadku?

Problemy ze zdrowiem mogą się pojawić nagle, również w czasie świąt. Kiedy pomocy szukać w przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a kiedy dzwonić po pogotowie? Jak samemu udzielić pierwszej pomocy?

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy oparzeniach termicznych. Stopnie i leczenie oparzeń termicznych

Oparzenia termiczne nie należą do rzadkości. Mogą być spowodowane przez ogień, wrzątek, parę wodną lub rozgrzaną powierzchnię. Ze względu na głębokość obrażeń oparzenia kwalifikuje się według czterostopniowej skali.

Czytaj więcej
Coraz częściej dochodzi do zatrucia paracetamolem – dlaczego?

Paracetamol to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Mimo że jest powszechnie dostępny i można go kupić bez recepty, to może być też niebezpieczny. Badacze informują, że coraz częściej dochodzi zatruć paracetamolem. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej
Stłuczenie żeber - powikłania. Jakie są metody leczenia?

Stłuczenie żeber zwykle jest wynikiem przemocy fizycznej, wypadku komunikacyjnego czy upadku. Dominującymi powikłaniami urazu są miejscowy ból i krwiaki podskórne. Inne skutki zależą od siły i lokalizacji uderzenia klatki piersiowej. Stłuczenie żeber wymaga kontroli lekarskiej i leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie odleżyn – preparaty i wskazówki postępowania z chorym

Leczenie odleżyn wymaga współpracy zespołu złożonego z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, dietetyka, farmaceuty. W łagodzeniu zmian używa się preparatów wykonanych z półprzepuszczalnych błon, hydrokoloidów, hydrożeli czy alginianów.

Czytaj więcej
Oparzenie 3 stopnia – pierwsza pomoc, leczenie i charakterystyczne objawy

Oparzenie trzeciego stopnia to jego najcięższy rodzaj. Jego konsekwencją jest utrata czynności biologicznej skóry, zachwianie równowagi wodno-elektrolitowej i procesu termoregulacji. Leczenie jest determinowane rozległością, głębokością i umiejscowieniem oparzenia. Należy również ustalić źródło i czas działania czynnika parzącego.

Czytaj więcej
Hipotermia - przyczyny i objawy. Jak postępować w przypadku hipotermii?

Hipotermia następuje, jeśli wewnętrzna temperatura ciała zacznie spadać poniżej 35°C, czyli niezbędnego minimum fizjologicznego Na objawy hipotermii najbardziej narażone są osoby przebywające przez dłuższy czas w niskiej temperaturze, bez odpowiedniego zabezpieczenia termicznego.

Czytaj więcej
Kleszcz u dziecka? Bez paniki. Sprawdź, jak go usunąć i na jakie objawy zwrócić uwagę?

Kleszcz u dziecka nie jest niczym nadzwyczajnym, ani groźniejszym od kleszcza u osoby dorosłej. Kleszcza można usunąć samodzielnie i przez kilka tygodni obserwować, czy u dziecka nie pojawiają się niepokojące objawy mogące świadczyć o chorobie odkleszczowej. 

Czytaj więcej