Jakie pozycje porodowe można wybrać na pierwszym i drugim etapie porodu?

Fot. mustafagull / Getty Images

Pozycje porodowe różnią się w zależności od fazy porodu. Niemniej jednak odpowiednio dobrane i zapewniające kobiecie wygodę, mogą w usprawnić przebieg porodu. W pierwszej fazie porodu kobieta może kucać, stać, klęczeć, siedzieć czy spacerować.

Specjaliści podkreślają, że podczas pierwszej fazy porodu kobieta powinna znajdować się w pozycjach umożliwiających jej swobodne poruszanie się, co pomaga rozszerzyć miednicę. Znaczna część uważa, że w trakcie drugiej fazy horyzontalne pozycje porodowe nie służą dobremu przebiegowi porodu, gdyż są wbrew naturze. Poleca się działające w zgodzie z siłami natury pozycje wertykalne. Kobiecie przysługuje prawo do wyboru pozycji w trakcie porodu fizjologicznego, w której będzie jej najwygodniej.

Pozycje porodowe w pierwszej fazie porodu

Pozycje porodowe w pierwszej fazie porodu, tzn. na etapie rozwierania szyjki macicy i doświadczania stopniowo delikatnych i rzadkich skurczów mięśni macicy, które z czasem przybierają na sile i częstotliwości, powinny zapewnić rodzącej kobiecie swobodne poruszanie się. Do wyboru są takie przykładowe pozycje porodu, jak:

  • stojąca z partnerem – kobieta przyjmuje pozycję stojącą w rozkroku, opiera się na ramionach osoby towarzyszącej, pochyla się lekko do przodu, co odciąża kręgosłup, podczas skurczu powinna lekko kręcić biodrami;
  • siedząca na piłce – kobieta przyjmuje pozycję siedzącą w rozkroku, opiera stopy o podłoże, powinna kręcić rytmicznie biodrami, może oprzeć ręce na kolanach lub złapać się o ramę łóżka czy parapet, dozwolone jest delikatne podskakiwanie na piłce;
  • klęczenie na jednym kolanie, kiedy drugie jest wysunięte do przodu – pozycja dynamizuje skurcze, tzn. wzmacnia siłę i regularność, kobieta powinna rytmicznie i regularnie przenosić ciężar ciała na wysuniętą do przodu nogę i odpowiednio dostosować do tego oddychanie, tzn. wychyleniu w przód towarzyszy wdech, powrotowi zaś – wydech.

Zobaczcie na filmie, jakie są fazy porodu naturalnego:

Zobacz film: Fazy porodu naturalnego. Źródło: 36,6

Pozycje porodowe w drugiej fazie porodu

Pozycje do porodu w drugiej fazie (okres między całkowitym rozwarciem szyjki macicy a urodzeniem noworodka) coraz częściej mają formę wertykalną. Stopniowo odchodzi się od pozycji horyzontalnych, które uniemożliwiają w znacznym stopniu wykorzystanie siły ciążenia w trakcie przechodzenia dziecka przez drogi rodne. Podczas leżenia na plecach dochodzi do zepchnięcia dziecka w stronę pleców przez siły grawitacji. Dziecku trudno jest przesuwać się w kanale rodnym, który skierowany jest skośnie do góry. Horyzontalna pozycja do porodu zwęża otwór miednicy i utrudnia zadbanie o ochronę krocza, gdyż mięśnie nie mają możliwości rozluźnienia, a ich stałe napięcie wiąże się ze sporym ryzykiem pęknięcia lub konieczności nacięcia krocza. Dodatkowo spłyca oddychanie, a przez to zmniejsza ilość docierającego do dziecka tlenu.

Zdaniem wielu specjalistów najlepsza pozycja do porodu w drugiej fazie ma charakter wertykalny. Zwiększa wydajność mięśni macicy i pozwala rozszerzyć otwór miednicy. Dodatkowo pozycja porodowa wertykalna ułatwia dziecku drogę na zewnątrz, gdyż kanał rodny jest skierowany w dół, a grawitacja spycha je w stronę szyjki macicy. Zapewnia też ochronę mięśni krocza, tj. rozciąganie i rozluźnianie tkanek dróg rodnych, dzięki czemu spada ryzyko pękania czy wykonania nacięcia krocza. Należy podkreślić, że dzięki odpowiedniemu ukrwieniu łożyska wpływa na lepsze dotlenienie dziecka.

Przykładowe pozycje wertykalne do porodu

Oto przykładowe pozycje wertykalne przy porodzie:

  • kuczna – kobieta przyjmuje pozycję kuczną w lekkim rozkroku z wyciągniętymi przed siebie prosto ramionami, stopy powinny być mocno przytwierdzone do podłogi, gdyż opiera się na nich cały ciężar ciała. Pozycja może być wykonywana za pomocą różnych przyrządów, np. brzegu łóżka czy drabinki, które pozwalają na utrzymanie równowagi i rozluźnienie górnych części ciała. Po każdym skurczu zaleca się wstanie, w celu rozprostowania nóg. Tę pozycję uważa się za najbardziej fizjologiczną;
  • klęcząca – kobieta przyjmuje pozycję klęczącą, wypina do tyłu pośladki, górną część tułowia układa równolegle do łóżka, a rękoma zapiera się o ramę łóżka. W trakcie skurczu pomaga kołysanie biodrami. Z kolei między skurczami ma możliwość przysiąść na poduszce. Odmianą pozycji klęczącej jest pozycja kolankowo-łokciowa. Rodząca pochyla tułów do przodu, łokcie opiera na podłożu, biodra unosi do góry. Polecana jest jako pozycja relaksująca między skurczami czy przy intensywnych dolegliwości bólowych okolicy krzyżowej;
  • półsiedząca – kobieta z szeroko rozsuniętymi, ugiętymi w kolanach nogami przyjmuje pozycję siedzącą na łóżku porodowym. Podczas skurczu przygina głowę, stara się z całej siły podnieść na łokciach. Pozycja daje położnej możliwość pełnej kontroli akcji porodowej. Jednakże dla części kobiet bywa niewygodna, gdyż utrudnia odginanie kości ogonowej, co może wydłużać okres parcia.

Wybór pozycji porodowej – autonomia rodzącej

Każdy poród jest inny, stąd też nie ma uniwersalnej pozycji odpowiadającej wszystkim rodzącym. Jej wybór powinien uwzględniać całkowitą swobodę kobiety. Dzięki temu nie jest ona bierną pacjentką, ma zapewnioną autonomię i aktywną rolę. W sytuacji, gdy zaczynają występować komplikacje porodowe, należy zdać się na zalecenia lekarskie.

Polecamy: Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Bibliografia:

1. Chapman V., Prowadzenie porodu, Warszawa, PZWL, 2011.

2. Gaskin I.M., Poród naturalny, Warszawa, CoJaNaTo, 2012.

3. Baston H., Hall J., Henley-Einion A., Podstawy położnictwa. Najważniejsze zagadnienia, Wrocław, Elsevier Urban & Partner, 2011.

4. Bręborowicz G.H., Położnictwo. Podręcznik dla położnych i pielęgniarek, Warszawa, PZWL, 2002.

Data aktualizacji: 09.05.2019,
Opublikowano: 08.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
O czym świadczą wymioty przed porodem i jak sobie z nimi radzić?

Wymioty przed porodem są uznawane za jeden z pierwszych objawów zbliżającego się rozwiązania. Za dolegliwości ze strony układu pokarmowego odpowiadają hormony. Przed porodem ponadto organizm ciężarnej ma naturalną zdolność do oczyszczania się. U części kobiet obserwuje się także wymioty podczas porodu.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
Zrosty po cesarskim cięciu – objawy i leczenie. Jak dbać o ranę po CC?

Zrosty po cesarskim cięciu są częstym powikłaniem. Szacuje się, że ryzyko ich powstania dotyczy nawet połowy kobiet, zwłaszcza gdy jest to ich kolejny poród przy pomocy tej metody lub przebyły wcześniej inne operacje ginekologiczne. Aby zapobiec zrostom, rana po CC powinna być odpowiednio pielęgnowana.

Czytaj więcej
Czym jest próżniociąg położniczy? Wskazania do założenia, skutki uboczne i powikłania

Próżniociąg położniczy należy do narzędzi używanych w przypadku konieczności przeprowadzenia zabiegowego porodu, wspomagającego siły natury. Sięga się po niego, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie dziecka albo matki.

Czytaj więcej
Położenie miednicowe płodu – czy możliwy jest poród siłami natury?

Położenie miednicowe płodu zdecydowanie częściej zdarza się w przypadku porodów przedwczesnych i stanowi poważne ryzyko dla płodu. Położenie miednicowe płodu w 22. tygodniu nie powinno być powodem do zmartwień, jednak już w 31. tygodniu może wzbudzać niepokój.

Czytaj więcej
Poród w wodzie – czy rodzenie w wodzie powoduje, że poród mniej boli?

Poród w wodzie jest możliwy w coraz większej liczbie ośrodków. Również coraz więcej położnych ma kompetencje do jego przeprowadzania. Zdecydowawszy się na rodzenie w wodzie, nie trzeba spędzić w niej całego porodu. Niektóre kobiety używają imersji wodnej np. tylko na jednym etapie.

Czytaj więcej
Powikłania po cięciu cesarskim u matki i noworodka – jakie jest ryzyko komplikacji?

Powikłania po cesarce dotyczą zarówno matki, jak i noworodka. Ryzyko ich wystąpienia zależy od wielu czynników, takich jak wiek matki czy liczba przebytych przez nią cięć cesarskich.

Czytaj więcej
Obniżenie ścian pochwy po naturalnym porodzie. Jak je rozpoznać?

Od lat podkreśla się, że znacznie lepiej dla matki i dziecka jest rodzić siłami natury. Jest to bez wątpienia prawdą, jednak rośnie wówczas ryzyko obniżania się lub wypadania ścian pochwy. Schorzenie występuje dość często i zaliczane jest do zaburzeń żeńskich narządów płciowych.

Czytaj więcej