Jakie efekty daje leczenie dny moczanowej sokiem z cytryny? Na czym polega kuracja cytrynowa?

Fot: Marc Rigaud / stock.adobe.com

Leczenie dny moczanowej sokiem z cytryny określane jest kuracją cytrynową. Celem takiej diety jest zmuszenie nerek do wytężonej pracy i usunięcie z organizmu nadmiaru kwasu moczowego.

Dna moczanowa to choroba znana pod nazwami skaza moczanowa, artretyzm, podagra. Niegdyś określana chorobą bogatych ludzi. Spowodowana jest odkładaniem się kryształków kwasu moczowego w stawach i tkankach okołostawowych w wyniku jego podwyższonego poziomu we krwi (hiperurykemii). Objawia się zaczerwienionym, tkliwym i gorącym obrzękiem towarzyszącym stanom zapalnym. W ostatnim czasie popularyzowane jest leczenie dny moczanowej cytryną. Jest to metoda oczyszczania organizmu z zalegających złogów i toksyn.

Zobacz film: Woda z cytryną - jak działa na organizm? Wpływ na odchudzanie, przepis, skutki uboczne

Cytryna a dna moczanowa i inne choroby

Bardzo dobre efekty lecznicze w przypadku dny moczanowej przynosi kuracja cytrynowa. Kwas cytrynowy, wiążąc się z wapniem, tworzy sól, która po rozpuszczeniu pełni funkcję regulującą tkankę kostną i wpływa na przemianę materii. Podczas jej trwania w moczu pojawić się może sól moczanowa w ciemnym ceglanym kolorze. Leczenie podagry sokiem z cytryny szeroko popularyzowane jest przez dr hab. Michała Tombaka – autora światowej sławy bestsellerów poświęconych zdrowiu i uzdrawianiu oraz specjalisty w zakresie naturalnych metod leczenia.

Zobacz także: Dna moczanowa – leczenie ziołami i domowe, dieta w dnie moczanowej

Czego powinniśmy unikać, aby mieć zdrowe nerki:

Zobacz film: Czego nie powinniśmy jeść, aby mieć zdrowe nerki? Źródło: 36,6

Stosowanie kuracji cytrynowej poleca się także przy m.in. osteoporozie, kamieniach żółciowych, cukrzycy, kamieniach nerkowych, anemii, chronicznym reumatyzmie czy nadciśnieniu tętniczym. Dieta Tombaka jest doskonałym sposobem na oczyszczanie organizmu z toksyn i wolnych rodników oraz na utratę zbędnych kilogramów. Jest środkiem profilaktycznym w przewlekłych infekcjach oraz bogatym źródłem witamin i składników mineralnych. Cytryna posiada też wiele innych zastosowań w medycynie, o których pisze Marie-Amelie Picard w książce „20 produktów, które leczą”. W trakcie stosowania diety cytrynowej nie powinno się łączyć białka z węglowodanami.

Zobacz także: Jak powinna wyglądać dieta przy dnie moczanowej? Jakich produktów się wystrzegać?

Przez niektórych specjalistów uważana jest za wysoce eksperymentalną i kontrowersyjną. Dostarczana do organizmu w kuracji Tombaka ogromna ilość kwasu może wpłynąć negatywnie na działanie leków, wywołać zmiany w obrębie szlaków biochemicznych i uszkodzić szkliwo zębów, predysponując tym samym do próchnicy.

Leczenie dny moczanowej sokiem z cytryny

Kuracja z cytryny na dnę moczanową nie wymaga profesjonalnej opieki, można ją przeprowadzić samodzielnie w warunkach domowych. Tombak opracował profilaktyczną i leczniczą kurację cytrynową, do przeprowadzenia której konieczny jest sok wyciśnięty ze świeżych cytryn o cienkiej skórce.

Zobacz także: Co jeść przy dnie moczanowej? Zasady, tabela produktów, przykładowy jadłospis

Profilaktyczna kuracja cytrynowa zalecana jest w okresach wzmożonej zachorowalności na infekcje i przy obniżonej odporności organizmu. Z kolei kuracja cytrynowa lecznicza podejmowana jest w terapii chorób chronicznych w celu usunięcia toksyn z organizmu, jak w przypadku dny moczanowej. Do jej przygotowania potrzeba 200 cytryn, które kroi się wszerz na dwie połówki i dokładnie wyciska. Soku nie należy rozcieńczać, ani do niego nic nie dodawać. Sok cytrynowy spożywa się od 3 do 5 razy dziennie, minimum 30 minut przed posiłkiem lub 60 minut po posiłku. Kuracja lecznicza trwa 12 dni, a jej schemat przedstawia się następująco:

  • dzień 1 i 12 – 5 cytryn,
  • dzień 2 i 11 – 10 cytryn,
  • dzień 3 i 10 – 15 cytryn,
  • dzień 4 i 9 – 20 cytryn,
  • dzień 5 i 8 – 25 cytryn.

W sporadycznych przypadkach skutkiem ubocznym leczniczej kuracji cytrynowej mogą być dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wówczas konieczne jest zastąpienie jej wersją profilaktyczną, opartą na soku z 30 cytryn, który można rozcieńczyć z wodą albo dodawać do niego jedną łyżeczkę miodu. Trwa ona 10 dni, a jej schemat przedstawia się następująco:

  • dzień 1 i 10 – 1 cytryna,
  • dzień 2 i 9 – 2 cytryny,
  • dzień 3 i 8 – 3 cytryny,
  • dzień 4 i 7 – 4 cytryny,
  • dzień 5 i 6 – 5 cytryny.

Cytryna na dnę moczanową

Skuteczne jest domowe leczenie dny moczanowej cytryną, ogórkiem, selerem i imbirem, z których przygotowuje się sok. Mikstura eliminuje nadmiar kwasu moczowego. Przygotowuje się ją, miksując średniej wielkości ogórka, dwie łodygi selera, kilka plasterków cytryny i łyżeczkę startego świeżego korzenia imbiru. Sok zaleca się spożywać dwa razy dziennie – pierwszą porcję na czczo i drugą o dowolnej porze dnia. Pozytywne efekty daje leczenie dny moczanowej sokiem z cytryny, mango, ogórka, czterech marchewek, plasterka ananasa i 30 g truskawek. Składniki miksuje się razem. Mieszankę piję się rano i wieczorem. Kolejne remedium to mikstura przyrządzona z gotowanych w pół litra wody trzech gałązek pietruszki, 50 g kapusty i połowy cebuli. Po kwadransie gotowania mieszankę po ostudzeniu przecedza się i dodaje sok z cytryny. Najlepiej spożywać ją przed obiadem.

Pomocne okazać się może ssanie plasterków cytryny co piętnaście minut. Osoby, których nie przekonała dieta Tombaka, mogą pić codziennie rano na czczo szklankę przegotowanej wody z sokiem wyciśniętym z jednej cytryny. Wykorzystać można także skórki z cytryny, które drobno posiekane przekłada się do słoika, zalewa miodem i wstawia do lodówki na 24 godziny. W ten sposób uzyskać można esencję, którą dodaje się do herbaty lub wody mineralnej.

Dna moczanowa a owoce cytrusowe

Inna sposób na dnę moczanową to stosowanie soku z cytryny, grejpfrutów i pomarańczy. Kuracja trwa trzy dni i polega na spożywaniu wyłącznie owoców cytrusowych. W ciągu dnia wypija się 2 1 mieszanki świeżo wyciśniętych soków. Każdego dnia spożywa się po 900 g soku grejpfrutowego i pomarańczowego, 200 g soku z cytryny i 200 g wody destylowanej.

Jak prawidłowo dbać o nerki? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Jak dbać o nerki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

  • Tombak M., Uleczyć Nieuleczalne, Łódź, Wydawnictwo Galaktyka, 2017.
  • Tombak M., Jak żyć długo i zdrowo, Łódź, Wydawnictwo Galaktyka, 1997.
  • Tombak M., Droga do zdrowia, Łódź, Firma Księgarska Serwis, 2016.
  • Lebiedzińska A., Czaja J., Petrykowska K., Szefer P. Soki i nektary owocowe źródłem witaminy C. „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna”, 2012; XLV(3): 390–393.
  • Picard M.A., 20 produktów które leczą, Katowice, Sonia Draga, 2010.
Data aktualizacji: 31.03.2019,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

kolor 05.07.2018r.

szósty i siódmy dzień tez po 25 cytryn

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Co oznacza powiększona miedniczka nerkowa u dorosłego i dziecka?

Powiększona miedniczka nerkowa u dziecka i osoby dorosłej może wskazywać na chorobę układu moczowego, która wymaga dalszej diagnostyki i monitorowania. Nieprawidłowości wykrywa się podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Miedniczka nerkowa jest rutynowo oceniana także u płodu.

Czytaj więcej
Odbarczenie nerki – górnych dróg moczowych. Wskazania do nefrostomii

Zastój moczu w górnych drogach moczowych może wymagać inwazyjnych metod odprowadzenia. Odbarczenie nerki przeprowadzane jest zazwyczaj metodą nefrostomii przezskórnej.

Czytaj więcej
Koronawirus. To z powodu choroby nerek chorzy najczęściej potrzebują hospitalizacji

Przewlekła choroba nerek to główny powód hospitalizacji pacjentów z COVID-19. Do takich wniosków doszli amerykańscy badacze po przeanalizowaniu stanu zdrowia 1,6 tys. pacjentów z potwierdzoną infekcją. Informację na ten temat zamieszcza pismo "PLOS ONE".

Czytaj więcej
Czym jest kora nerki? Budowa oraz funkcje. Ostra martwica kory nerek

Nerka to parzysty narząd, w którego budowie wyróżnia się dwie warstwy – korową oraz rdzenną. Kora nerki znajduje się na zewnątrz. W jej wnętrzu mieszczą się ciałka nerkowe.

Czytaj więcej
Polipy na nerkach. Jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?

Polipy nerkowe to bardzo rzadkie schorzenie, polegające na pojawieniu się w okolicach miedniczki nerkowej lub układu miedniczkowo-kielichowego nieprawidłowego guza. Zmiany mają charakter łagodny, zbudowane są z tkanki włóknistej i nie ulegają transformacji do nowotworu złośliwego.

Czytaj więcej
AML nerki - co to jest? I jak wygląda leczenie?

AML nerki to termin medyczny określający naczyniakomięśniakotłuszczaka. Jest on guzem nowotworowym o charakterze łagodnym, który może być dziedziczony autosomalnie dominująco. Z AML zmagają się głównie kobiety. Guz nie zawsze manifestuje się jakimikolwiek objawami, więc często bywa wykrywany przypadkowo. Leczenie naczyniakomięśniakotłuszczaka jest uzależnione od wielkości guza i symptomów towarzyszących jego obecności.

Czytaj więcej
Koronawirus. Choroby nerek zwiększają ryzyko zgonu z powodu COVID-19 - dlaczego?

Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek i powstającym w przebiegu COVID-19 ostrym uszkodzeniem nerek znacznie częściej umierają z powodu infekcji koronawirusem - wynika z badań naukowców Imperial College London.

Czytaj więcej
Jakiego rodzaju przerzuty występują przy raku nerki

Rak nerki jest rzadko występującym nowotworem złośliwym. Często przebiega bezobjawowo lub manifestuje się tylko okresowo pojawiającym się krwiomoczem. Zdarzają się przypadki, że objawy występowania przerzutów komórek nowotworowych w różnych odległych narządach pojawiają się wcześniej niż zaburzenia ze strony funkcji nerek.

Czytaj więcej
Jaką dietę stosuje się przy torbielach nerek?

W torbielach nerek można pomocniczo stosować dietę podobną jak w niewydolności nerek. Warto zatem wiedzieć, których potraw unikać, a o które należy wzbogacić codzienny jadłospis.

Czytaj więcej