Jakie ćwiczenia można wykonywać po cesarskim cięciu, a jakie po porodzie naturalnym?

Fot.: milanmarkovic78 / stock.adobe.com

Ćwiczenia po porodzie są wręcz wskazane, by powrócić do formy sprzed ciąży i pomóc organizmowi uporać się z efektami ubocznymi czasu ciąży, np. bólami kręgosłupa, niestabilnością stawów. Ćwiczenia powinny być ogólnoustrojowe, a nie tylko np. na płaski brzuch.

W czasie ciąży w ciele kobiety zachodzi wiele zmian. Jeśli mama nie była nigdy aktywna, w ciąży rzadko kiedy podejmuje aktywność fizyczną i nie martwi się ćwiczeniami po porodzie. Jednak wiele kobiet dba o właściwą sylwetkę, uprawiając mniej lub bardziej intensywne ćwiczenia, a po porodzie chcą jak najszybciej wrócić do formy sprzed ciąży. Fizjoterapia po ciąży również jest niejednokrotnie wskazana, ponieważ obciążenia kręgosłupa przekładają się często na powstanie przewlekłych dolegliwości. Każda mama powinna jednak pamiętać, że inne ćwiczenia (oraz w różnym czasie) może podjąć kobieta po porodzie naturalnym, a inne po cesarskim cięciu.

Ćwiczenia po porodzie – po co?

Ćwiczenia po porodzie kojarzone są przede wszystkim z walką o powrót do szczupłej sylwetki. Jednak każda mama powinna sobie zdawać sprawę, że jest to niejako „efekt uboczny” ćwiczeń. Nadmiar masy ciała po porodzie może również przyczynić się do pogorszenia zdrowia kobiety, jednak również należy pamiętać o innych powikłaniach ciąży. W czasie ciąży dochodzi do przemieszczenia się środka ciężkości. W związku z tym zaczyna się pogłębiać lordoza lędźwiowa, która bynajmniej nie znika po porodzie, a wręcz się pogłębia przy noszeniu dziecka. Czasem dolegliwości bólowe kręgosłupa są na tyle silne, że kobieta wymaga fizjoterapii. Dobierane są wtedy specjalistyczne ćwiczenia dostosowane indywidualnie dla kobiety. Inne stawy również cierpią w czasie ciąży. Nie tylko są bardziej obciążone, ale również na skutek produkcji relaksyny dochodzi do nadmiernego rozluźnienia mięśni i więzadeł, co zaburza stabilność stawów.

Ciąża jest stanem obciążającym organizm kobiety, wobec czego ćwiczenia pozwalają na powrót do formy organizmu sprzed ciąży. Ćwiczenia na brzuch po porodzie również przyczyniają się do jego wzmocnienia. W ciąży często dochodzi do powstania rozstępu mięśni prostych brzucha, dlatego ważne jest by je później wzmocnić.

Zapomina się również o korzystnym wpływie ćwiczeń po porodzie na psychikę kobiety, która jest bardzo podatna na obniżenie nastroju. Ćwiczenia wywierają działanie antydepresyjne, poprawiają samopoczucie, dotlenienie mózgu, paradoksalnie „dodają energii”.

Jak wrócić do formy po ciąży? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Powrót do formy po porodzie. Źródło: 36,6.

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie?

Zasadnicze różnice w czasie, jaki upłynął między porodem a możliwością podjęcia aktywności fizycznej jest zmienny. Podstawowa różnica obejmuje to, czy dotyczy to ćwiczeń po cesarskim cięciu, czy ćwiczeń po porodzie naturalnym. Poród drogą naturalnego jest ogromnym wysiłkiem dla kobiety. Dlatego zawsze warto dać sobie co najmniej 2 tygodnie czasu na regenerację i częściowe zmniejszenie się krwawienia połogowego. Ponadto intensywny wysiłek może być szkodliwy dla regeneracji uszkodzonych poporodowo tkanek. Poród po cięciu cesarskim jest może mniejszym „wysiłkiem”, jeśli chodzi o sam poród, jednak rekonwalescencja po porodzie niejednokrotnie jest bardzo żmudna i o wiele cięższa. Nie jest to reguła, uszkodzenia krocza po porodzie naturalnym również mogą być znaczne, jednak biorąc pod uwagę prawidłowo przebiegające porody, poród cesarskim cięciem stanowi częstsze przeciwwskazanie do intensywnych ćwiczeń. Najlepiej, by podjęcie aktywności fizycznej było jak najszybciej po porodzie.

Jakie ćwiczenia po porodzie?

Ćwiczenia po porodzie powinny być indywidualnie dostosowane do możliwości kobiety. Należy zacząć od krótkotrwałych, lekkich ćwiczeń, które pozwolą na zaangażowanie układu mięśniowego i lepsze samopoczucie. Intensywność treningu należy spokojnie zwiększać. Ważne jest również to, by kobieta karmiąca piersią obserwowała, jakie nasilenie ćwiczeń negatywnie wpływa na laktację. Najwcześniej można podjąć ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy polegające na próbie napinania mięśni Kegla. W dalszej kolejności angażuje się inne mięśnie, jak np. mięśnie brzucha. Ćwiczenia na basenie można podjąć dopiero po połogu, czyli najwcześniej po 6 dniach po porodzie. Poleca się również udanie się na siłownię, która posiada w programie odpowiednie programy treningowe dla matek po porodzie, jak również ćwiczenia dla matek z dziećmi.

Zestaw ćwiczeń po porodzie, a właściwie na co najmniej 6 tygodni po porodzie, powinien być ogólnorozwojowy, czyli obejmować ćwiczenia ukierunkowane na wszystkie części ciała, a nie tylko na jakąś wybraną część, np. na brzuch.

Data aktualizacji: 12.02.2019,
Opublikowano: 12.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej