Jakie choroby leczy ortodonta? Cele i plan leczenia ortodontycznego

Fot: ciricvelibor / gettyimages.com

Ortodonta zajmuje się korygowaniem wad zgryzu odnoszących się do trzech płaszczyzn: strzałkowej, czyli pośrodkowej, czołowej oraz poziomej, zwanej okluzyjną. Narzędziem stosowanym w leczeniu ortodontycznym jest m.in. aparat ortodontyczny.

Ortodonta może przeprowadzić leczenie specjalistyczne osób w każdym wieku, gdy stwierdzone zostaną nieprawidłowości w budowie i czynności narządu żucia. Skupia się na osiągnięciu optimum morfologicznego, czynnościowego i estetycznego. Leczenie ortodontyczne refundowane jest częściowo (bez aparatów stałych) do 12 roku życia.

Kim jest ortodonta?

Ortodonta to specjalista z zakresu ortodoncji, czyli obszaru medycyny zajmującego się zapobieganiem, diagnozowaniem i leczeniem wrodzonych oraz nabytych nieprawidłowości w obrębie narządu żucia. Żeby zostać lekarzem ortodontą, należy ukończyć pięcioletnie studia na kierunku stomatologicznym, a następnie odbyć trwające 3 lata szkolenie specjalizujące.

Jako osobna dyscyplina stomatologiczna ortodoncja wyodrębniona została w drugiej połowie XVIII wieku. W Polsce jej rozwój nastąpił znacznie później. Pierwsza katedra i klinika ortodoncji powstała w 1926 roku w Państwowym Instytucie Dentystycznym w Warszawie z inicjatywy Mariana Zeńczaka.

Zobacz także: Wady zgryzu u dorosłych – przyczyny, rodzaje i leczenie

Kiedy skorzystać z pomocy ortodonty? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Leczenie ortodontyczne - co trzeba o nim wiedzieć? Źródło: 36,6

Czym zajmuje się ortodonta?

Ortodonta zajmuje się:

  • oceną rozwoju i wzrostu narządu żucia,
  • przeciwdziałaniu nieprawidłowościom w budowie lub czynnościach jamy ustnej, a w sytuacji wystąpienia zaburzeń narządu żucia zapobieganiem ich nasileniu,
  • procesem diagnostyczno-terapeutycznym zaburzeń narządu żucia,
  • stwierdzaniem determinantów nieprawidłowości w rozwoju i wzroście narządu żucia.

Jakie są cele leczenia ortodontycznego?

Ortodonta podejmuje specjalistyczne leczenie w celu:

  • poprawy stykania się górnego i dolnego łuku zębowego w zwarciu, czyli okluzji centralnej oraz w trakcie odcinania i żucia pokarmów,
  • polepszenia warunków estetycznych.

Jakie choroby leczy ortodonta?

Ortodoncja, określana także ortopedią szczękową podejmuje leczenie:

  • zaburzeń poprzecznych, które odnoszą się do płaszczyzny pośrodkowej, zwanej strzałkową. Wśród nich wymienia się zgryz krzyżowy (jeden lub kilka zębów z dolnego łuku wysuwa się na zewnątrz względem zębów łuku górnego), zgryz przewieszony (jeden lub kilka zębów z górnego łuku wysuwa się zbyt mocno na zewnątrz względem zębów łuku dolnego);
  • zaburzeń przednio-tylnych odnoszących się do płaszczyzny czołowej. Wśród nich wymienia się wady dotylne (tyłozgryz, czyli zbyt duże cofnięcie zębów z łuku dolnego względem zębów łuku górnego bądź tyłożuchwie, czyli przesadne cofnięcie żuchwy), wady doprzednie (przodozgryz, czyli zbyt duże przesunięcie do przodu zębów z łuku dolnego względem szczęki bądź przodożuchwie, czyli przesadne wysunięcie żuchwy do przodu);
  • zaburzeń pionowych odnoszących się do płaszczyzny poziomej. Wśród nich wymienia się zgryz głęboki (zęby szczęki zakrywają nadmiernie zęby dolne; w przypadku silnej wady dochodzi do zmniejszenia dolnego odcinka twarzy), zgryz otwarty (brak kontaktu między górnymi a dolnymi zębami; w przypadku silnej wady dochodzi do wydłużenia dolnego odcinka twarzy);
  • wad o rozległych odchyleniach odnoszących się do płaszczyzny strzałkowej, czołowej i poziomej. Wśród nich wymienia się mikrognację, czyli małą szczękę (niedobór wzrostu szczęki w trzech płaszczyznach), makrognację, czyli wielką szczękę (nadmierny wzrost szczęki we wszystkich płaszczyznach), mikrogenię, czyli małożuchwie (niedobór wzrostu żuchwy w trzech płaszczyznach), makrogenię, czyli wielkożuchwie (nadmierny wzrost żuchwy we wszystkich płaszczyznach);
  • nieprawidłowości zębowych, wśród których wymienia się nieprawidłowości liczby zębów, położenia zębów, nieprawidłowości w budowie zębów, jak małozębie, wielkozębie, nienaturalny kształt koron zębów, zaburzenia w budowie korzeni zębowych (nietypowe uformowanie, nietypowe zagięcia koronowo-korzeniowe, zwiększenie liczby korzeni), nieprawidłowości procesu ząbkowania, czyli przyspieszone lub opóźnione wyrzynanie się zębów i stłoczenia zębów.

Jak wygląda leczenie u lekarza ortodonty?

Amerykańskie Stowarzyszenie Ortodontyczne zaleca pierwszą wizytę ortodontyczną w wieku 7 lat. Etapy leczenia ortodontycznego przedstawiają się następująco:

  • badanie podmiotowe, wewnątrz- i zewnątrzustne, obrazowe (głównie zdjęcie RTG) i wycisk gipsowy,
  • określenie planu leczenia,
  • założenie aparatu,
  • wizyty kontrolne (co 4–6 tygodni),
  • zdjęcie aparatu,
  • ustabilizowanie osiągniętych rezultatów poprzez leczenie retencyjne.

Bibliografia:

1. G. Śmiech-Słomkowska, Zarys Ortodoncji. Podręcznik dla techników dentystycznych, Med Tour Press International, Otwock 2010.

2. R. Nanda, Estetyka i biomechanika w ortodoncji, Edra Urban & Partner, Wrocław 2016.

3. M. Świerk, K. Becker, K. Hędrzak-Nolka, Kwalifikacje do leczenia ortodontycznego, [w:] „Stomatologia”, 2015, 2, s. 16–19.

4. I. Karłowska, Zarys współczesnej ortodoncji, PZWL, Warszawa 2013.

Data aktualizacji: 15.08.2019,
Opublikowano: 16.08.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej