Jak zrobić mydło glicerynowe? Przepis, zastosowanie, właściwości

Fot: NikiLitov / gettyimages.com

Mydło glicerynowe może być używane przez osoby o każdym typie skóry, nawet bardzo wrażliwej. Dzięki właściwościom łagodzącym, kojącym i zmiękczającym, sprawdza się zwłaszcza w pielęgnacji skóry suchej, zmęczonej i podrażnionej.

Mydła glicerynowe, produkowane z naturalnych i przyjaznych skórze składników, stanowią poważną konkurencję dla tradycyjnych mydeł, płynów do kąpieli czy żeli pod prysznic. W przeciwieństwie do tych produktów, mydła glicerynowe nie zawierają detergentów, barwników czy sztucznych kompozycji zapachowych, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. Podstawowym składnikiem mydeł glicerynowych jest gliceryna, czyli substancja pochodzenia naturalnego, posiadająca wiele właściwości pielęgnacyjnych. To właśnie gliceryna odpowiada za efekt wygładzenia, nawilżenia i zmiękczenia, jaki zapewniają mydła glicerynowe. Gotowe mydła można zakupić w drogeriach i sklepach z naturalnymi kosmetykami, można również przygotować je samodzielnie w domu.

Mydło glicerynowe – składniki

Najważniejszym i podstawowym składnikiem mydeł glicerynowych jest gliceryna (nazywana również glicerolem) – organiczny związek chemiczny z grupy cukroli. Gliceryna pozyskiwana jest z tłuszczów, które w wyniku reakcji z roztworami zasadowymi ulegają hydrolizie – do mydeł oraz gliceryny. Z tego powodu długo traktowana była ona jako produkt uboczny, powstający podczas produkcji klasycznych mydeł. Na potrzeby kosmetyczne wykorzystuje się glicerynę roślinną, otrzymywaną w wyniku przetwarzania olejów roślinnych.

Gliceryna roślinna to bezbarwna, gęsta substancja o konsystencji syropu i delikatnie słodkawym smaku. Najważniejszą właściwością gliceryny, dzięki której jest ona doceniana w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym, jest wysoka higroskopijność. Gliceryna powstrzymuje parowanie, wiąże i zatrzymuje wodę, dzięki czemu intensywnie nawilża skórę. Co więcej, wyróżnia się bardzo małymi cząsteczkami, dzięki którym może wnikać w nawet głębokie warstwy skóry.

Oprócz gliceryny roślinnej w mydłach znaleźć można również olejki eteryczne, naturalne aromaty, ekstrakty i wyciągi z roślin oraz dodatki takie jak na przykład drobinki peelingujące.

Zobacz film: Jak najlepiej umyć ręce? Źródło: 36,6.

Mydło glicerynowe – właściwości

Mydła glicerynowe są łagodniejszą alternatywą dla tradycyjnych kostek czy żeli myjących. Można używać ich do pielęgnacji twarzy oraz skóry całego ciała (bez przeszkód można stosować mydło glicerynowe do higieny intymnej), nawet w przypadku skóry wrażliwej. Będą również odpowiednie do pielęgnacji delikatnej skóry dzieci i niemowląt. Wśród najważniejszych właściwości mydeł glicerynowych wymienia się:

  • nawilżanie skóry,
  • łagodzenie podrażnień,
  • skuteczne oczyszczanie skóry bez pozostawiania osadu i uczucia ściągnięcia,
  • regulowanie procesów odbudowy naskórka,
  • zapobieganie pęknięciom skóry.

Mydło glicerynowe – przepis

Do przygotowania własnego mydła glicerynowego niezbędne będą następujące składniki:

  • baza glicerynowa, czyli gliceryna roślinna (około 0,5 litra po rozpuszczeniu),
  • forma na mydło.

Opcjonalnie, w zależności od oczekiwanego rezultatu, do przygotowania mydła użyć można również:

  • wybranego olejku lub olejków eterycznych,
  • oleje roślinne,
  • naturalnych barwników kosmetycznych,
  • suszonych ziół,
  • drobinek peelingujących, na przykład z kawy.

Aby uzyskać produkt, który nie podrażni nawet najbardziej delikatnej skóry, do przygotowania mydła glicerynowego należy używać wyłącznie naturalnych składników.

Zobacz film: Skład mydła. Źródło: Wiem co jem. Wiem co kupuję

Mydło glicerynowe – jak zrobić?

  • Bazę glicerynową należy rozdrobnić przy pomocy kuchennego noża (przyspieszy to jej topnienie), a następnie rozpuścić, wykorzystując jedną z poniższych metod:
  • Kuchenka mikrofalowa – glicerynę umieścić w szklanym naczyniu i ogrzewać przez około 30 sekund, do całkowitego roztopienia się. Glicerynę należy wyjąć z kuchenki od razu po rozpuszczeniu – w przeciwnym wypadku mydło straci kolor.
  • Łaźnia wodna – w garnku zagotować wodę, a następnie umieścić w nim naczynie (ze stali nierdzewnej ewentualnie hartowanego szkła) z gliceryną. Wodę gotować na bardzo małym ogniu, cały czas mieszając glicerynę. Naczynie z gliceryną wyjąć z gorącej wody od razu po rozpuszczeniu się substancji.
  • Aby nadać mydłu wybrany kolor, do rozpuszczonej gliceryny należy dodać kilka kropli pigmentu lub barwnika w proszku (na przykład pigment perłowy). Należy pamiętać, że barwniki są zwykle silnie skoncentrowane i dodawać je powoli, w bardzo małych ilościach. Po dodaniu pigmentu całość dokładnie wymieszać.
  • Do masy można dodać wybrany olejek eteryczny, nie przekraczając jednak stężenia 2% (czyli 2 ml olejku na 1 kilogram mydła). Większe ilości olejku mogą prowadzić do podrażnień skóry i niekorzystnie wpływać na właściwości mydła.
  • Na koniec do gliceryny można dodać pozostałe dodatki: zioła, oleje roślinne, napary czy drobinki peelingujące.
  • Całość dokładnie wymieszać i ostudzić do temperatury około 65 stopni Celsjusza.
  • Glicerynę przelać do formy i pozostawić do całkowitego ostygnięcia.
Data aktualizacji: 16.03.2018,
Opublikowano: 09.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej