Jak zrobić maseczkę z węgla aktywnego (peel off)? Przepis i wskazówki

Fot. kazmulka / Getty Images

Maseczka węglowa oczyszcza skórę, usuwa zanieczyszczenia i nadmiar sebum. Jest szczególnie polecana na wągry i trądzik. Najskuteczniej działa maseczka peel off przygotowana z węgla leczniczego i żelatyny bądź kleju. Można ją bez problemu zrobić w warunkach domowych.

Maseczka z węgla aktywnego (czy po prostu maseczka węglowa) bazuje na właściwościach leczniczych węgla aktywnego (aktywowanego). Chodzi o substancję, która składa się głównie z węgla pierwiastkowego (łac. carboneum) w postaci bezpośredniej, czyli sadzy oraz częściowo w formie drobnokrystalicznego grafitu. Węgiel aktywny w medycynie znajduje zastosowanie od dawna. Chorzy z objawami niestrawności i problemów żołądkowych przyjmują go w postaci węgla leczniczego w pastylkach. Węgiel aktywny może być też wykorzystany do przygotowania maseczki węglowej.

Maseczka z węgla aktywnego – na co stosować?

Właściwości kosmetyczne maseczki węglowej opierają się przede wszystkim na jej działaniu bakteriobójczym i oczyszczającym. Węgiel aktywny ma zdolność usuwania toksyn oraz zanieczyszczeń zarówno z wierzchniej, jak i z głębszych warstw skóry. Każdego dnia na skórze gromadzą się kurz, brud, zanieczyszczenia, pozostałości niezmytych kosmetyków. Skórze szkodzi również smog. Dzięki maseczce węglowej można się tych zanieczyszczeń pozbyć.

Maseczka z węglem aktywnym pomaga oczyścić cerę, działa antybakteryjnie i ściągająco, usuwa nadmiar sebum. Jest też wskazana w przypadku wągrów i trądziku. Po zabiegu z wykorzystaniem czarnej maski węglowej skóra jest gładka i napięta, wyrównuje się jej koloryt. Maseczka, działając przeciwstarzeniowo, zapobiega przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek.

Domowa maseczka węglowa peel off

Najpopularniejszą formą nakładania na skórę węgla aktywnego jest maseczka peel off. Różni się ona od zwykłej maseczki tym, że ma formę żelu, a nie papki. Po skończonym zabiegu maseczkę peel off wystarczy ściągnąć z twarzy – nie trzeba jej zmywać. Maseczka węglowa jest bardzo skuteczna – zanieczyszczenia zostają usunięte natychmiast, a skóra jest głęboko oczyszczona. Maseczka z węgla aktywnego peel off przeznaczona jest do cery tłustej, problematycznej, z zaskórnikami i trądzikiem. Nie jest wskazana dla skóry wrażliwej i suchej.

Zobacz film: Ślimak dla urody, czyli maseczka z żywych ślimaków. Źródło: Stylowy Magazyn

Jak zrobić maseczkę z węgla?

W warunkach domowych najłatwiej przygotować maseczkę z węgla aktywnego i żelatyny. Do jej przygotowania potrzebny jest węgiel w tabletkach (np. leczniczy, dostępny w aptece). Około 3 tabletek należy rozgnieść, aby uzyskać sypką konsystencję. Jeszcze łatwiej maseczkę z węgla można zrobić, używając węgla aktywowanego w kapsułach, z których wystarczy wysypać zawartość. Następnie należy rozpuścić 1 łyżkę żelatyny w niewielkiej ilości gorącej wody i wymieszać z węglem, dodając 1–2 łyżki wody, aż do uzyskania jednorodnej konsystencji. Po wystygnięciu nałożyć maseczkę węglową na twarz, a po około 30 minutach zdjąć. Uwaga! Ściąganie maseczki peel off może być dość nieprzyjemne, szczególnie za pierwszym razem.

Popularna jest maseczka z węgla i kleju, także w formie peel off. Przepis na nią jest podobny do powyższego z tą różnicą, że zamiast żelatyny używa się kleju (np. szkolnego, biurowego – koniecznie nietoksycznego, najlepiej przeznaczonego dla dzieci). Ściąganie maseczki z węgla i kleju jest jednak zazwyczaj bardziej problematyczne, ponieważ klej mocno przylega do skóry. Wcześniej warto wykonać próbę uczuleniową na dowolnym obszarze skóry, żeby sprawdzić, czy klej nie uczula.

Maseczkę z węgla aktywnego można przygotować w sposób tradycyjny, zmiażdżone tabletki albo węgiel z kapsułek łącząc z niewielką ilością wody albo jogurtu naturalnego. Nałożyć na twarz, a po ok. 30–40 minutach zmyć ciepłą wodą.

Uwaga! Bardzo dobrym sposobem na zwiększenie skuteczności maseczki węglowej jest otwarcie porów skóry poprzez wykonanie parówki. W tym celu należy najpierw wziąć ciepłą kąpiel albo nachylić się nad miską z gorącą wodą, okryć głowę ręcznikiem i dopiero potem nałożyć maseczkę.

Czarną maskę węglową należy nakładać najwyżej raz w tygodniu – częstsza aplikacja węgla aktywnego mogłaby wysuszyć i podrażnić skórę.

Maseczki węglowe ze sklepu

Choć maseczka z węgla aktywnego jest bardzo łatwa w przygotowaniu i tania, można zaopatrzyć się w gotową maskę węglową. W drogeriach maseczkę z węgla aktywnego można dostać np. w postaci saszetek do jednorazowego wykorzystania. Szczególną uwagę warto zwrócić na maskę algową do twarzy z węglem aktywnym, która łączy lecznicze oraz pielęgnacyjne właściwości węgla aktywowanego z właściwościami alg. W sprzedaży są też maski węglowe zawierające glinkę, różowy grejpfrut czy czerwone winogrona.

Zobacz film: Domowa maseczka ujędrniająca skórę. Źródło: Klinika urody


Data aktualizacji: 29.11.2018,
Opublikowano: 13.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej