Inhalacje. Najlepszy sposób na problemy z zatokami

Fot: B. BOISSONNET /BSIP / gettyimages.com

Inhalacja łagodzi stan zapalny zatok przynosowych. Domowe inhalacje na zatoki najłatwiej wykonać z użyciem inhalatora lub nebulizatora. W celach leczniczych wykorzystuje się sól fizjologiczną albo olejki. Godne polecenia są też zioła do inhalacji zatok.

Inhalacja, inaczej wziewanie, to zabieg leczniczy, który polega na wdychaniu pary wodnej z aromatem leków, olejków leczniczych bądź ziół. Może się to odbywać poprzez bezpośrednie wdychanie pary gorącego płynu albo za pomocą specjalnego aparatu – inhalatora lub nebulizatora. Inhalacje można też wykonać z użyciem aerozolu o działaniu miejscowym.

Szczególnie często wykonuje się domowe inhalacje na zatoki. Zabieg zaleca się w przypadku zapalenia zatok przynosowych, kiedy w obrębie zatok rozwija się stan zapalny. Chorobie towarzyszą objawy zapalenia błony śluzowej nosa. Może pojawić się gorączka. Charakterystyczny dla zapalenia zatok jest ból o zmiennej lokalizacji (np. czoła w przypadku zapalenia zatok czołowych czy szczęki, górnych zębów bądź policzka w przypadku zapalenia zatoki szczękowej). Chory jest osłabiony, senny, nie ma apetytu. Inhalacja zatoki sprawdzi się w przypadku łagodnego przebiegu choroby, gdy nie jest konieczna interwencja lekarska, bądź stanowi uzupełnienie terapii.

Zobacz także:

7 domowych sposobów na zatkane zatoki – jak sobie radzić z bólem?

Sok z brzozy – właściwości i zastosowanie. Pijmy na zdrowie!

Płukanka z siemienia lnianego, czyli naturalny lek na bolące gardło

Inhalacje na zatoki inhalatorem i nebulizatorem

Domowe inhalacje na zatoki najłatwiej wykonać inhalatorem. W aptekach i sklepach medycznych można dostać inhalatory dla dorosłych i dzieci – dla tych drugich mają one często zabawne kształty, np. zwierząt. Najlepiej zaopatrzyć się w automatyczny inhalator tłokowy, wyposażony w specjalne maski (dla dorosłego i dziecka) oraz silniczek. Niektóre inhalatory przeznaczone są dla dzieci już od pierwszego miesiąca życia (mają wtedy smoczek do inhalacji). W sprzedaży są również inhalatory wyposażone w ustnik.

Inhalator służy do podania leku rozpylonego w powietrzu. Nebulizator jest częścią inhalatora pozwalającego rozbić lek na mniejsze cząstki, aby dotarły do dalszych odcinków układu oddechowego. W łagodnych stanach zapalnych górnych dróg oddechowych wystarczy inhalator, ale w cięższych stanach oraz u małych dzieci korzysta się z nebulizatora.

Wymiennie stosuje się określenie nebulizator dla inhalatorów pneumatycznych i ultradźwiękowych (nie proszkowych i ciśnieniowych) ze względu na większe rozdrobnienie cząsteczek leku.

Jak zrobić inhalacje na zatoki?

Zarówno inhalacja, jak i nebulizacja na zatoki, aby przyniosła efekt, musi być wykonana prawidłowo. Inhalacje na zatkane zatoki zazwyczaj wykonuje się w pozycji siedzącej – u noworodków w pozycji leżącej. Należy przyłożyć maskę inhalatora do twarzy i oddychać normalnie, co jakiś czas biorąc głębszy wdech i wstrzymując powietrze na 5 sekund. Podobnie inhalacje na zatoki wykonuje się z użyciem ustnika. U dzieci stosuje się maseczkę, a u niemowląt smoczek do inhalacji. Do pojemnika nebulizatora należy wlać lek.

W przypadku dorosłych i dzieci na zatoki bardzo skuteczne są inhalacje z soli fizjologicznej, które łagodzą dolegliwości bólowe już po jednej sesji. Inhalacje z soli fizjologicznej są szczególnie polecane kobietom w ciąży, które nie powinny stosować wielu ziół.

W stanach zapalnych zatok można stosować olejki do inhalacji zatok (do kupienia w aptekach oraz sklepach zielarskich) i dozować je według wskazań na etykiecie. Zalecane zioła na zatoki o działaniu rozkurczowym, udrażniającym i przeciwzapalnym, wpływające korzystnie na samopoczucie, to:

W przypadku braku inhalatora czy nebulizatora można wykonać inhalację tradycyjną metodą, to znaczy wlać do miski gorącą wodę z dodatkiem substancji leczniczej, nakryć głowę ręcznikiem i pochyliwszy się nad tak przygotowanym roztworem, wdychać parę wodną. Powietrze należy wdychać nosem (nie ustami), oczy powinny być zamknięte.

Taką tradycyjną inhalację można przeprowadzić z wykorzystaniem sody oczyszczonej według proporcji: łyżka stołowa sody na litr wrzątku. Wdychać pod przykryciem przez 5–10 minut. Podobnie postępuje się w przypadku inhalacji z soli kuchennej na zatoki (2–3 łyżki soli kuchennej na litr wrzątku).

Do miski z wodą można ponadto dodać zioła sypkie (ok. 50 g ziół na litr wody).

Uwaga! Tradycyjna inhalacja na zatoki z wykorzystaniem miski i ręcznika ma mniejszą skuteczność niż inhalacje inhalatorem czy nebulizatorem. Takiej formy inhalacji nie powinno się przeprowadzać u małych dzieci, ponieważ gorąca para może spowodować poparzenia.

Jakie korzyści dają inhalacje? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Kiedy warto wykonać inhalacje? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 09.12.2020,
Opublikowano: 09.12.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Choroby zatoki klinowej – objawy, przyczyny i leczenie

Zatoki klinowe to jeden z rodzajów zatok przynosowych. Są one położone w trzonie kości klinowej. Ich funkcją jest ogrzewanie i oczyszczanie powietrza oraz wspomaganie węchu. Tworzą także przestrzeń rezonacyjną dla głosu. Zatoki klinowe są narażone na rozwój niektórych procesów chorobowych. Do najczęstszych należy zapalenie, torbiel i polip.

Czytaj więcej
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok

Kiedy zwykłe przeziębienie nie ustępuje, a dodatkowo zaczynają nasilać się bóle głowy, prawdopodobnie doszło do zapalenia zatok. Chorobę powodują wirusy i bakterie, może też być wynikiem alergii lub następstw krzywej przegrody nosowej. Nieleczona może doprowadzić do poważnych powikłań.

Czytaj więcej
Zapalenie nerwu przedsionkowego. Jakie są objawy i jak wygląda leczenie?

Zapalenie nerwu przedsionkowego to ostra choroba, najprawdopodobniej o podłożu infekcji wirusowej, która powoduje zaburzenia w poczuciu równowagi. Głównymi objawami zapalenia nerwu przedsionkowego są napadowe, krótkotrwałe zawroty głowy, którym towarzyszyć mogą nudności oraz wymioty.

Czytaj więcej
Rozmaryn to nie tylko przyprawa.  Herbatka, nalewka i olejek z rozmarynu działają niczym lek

Rozmaryn jest rośliną leczniczą o silnym prozdrowotnym działaniu na ludzki organizm. W przemyśle spożywczym może stanowić alternatywę dla chemicznych konserwantów i przeciwutleniaczy.

Czytaj więcej
W czasie pandemii rzadziej się przeziębiamy i łapiemy infekcje. Dlaczego?

Noszenie maseczki, dezynfekcja rąk, dystans społeczny chronią nie tylko przed koronawirusem SARS-CoV-2, ale też przed innymi wirusami – wynika z badania Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i ARC Rynek i Opinia.

Czytaj więcej
Kit pszczeli – naturalny lek na wiele dolegliwości. Jak przygotować nalewkę i maść z propolisu?

Kit pszczeli, czyli propolis,  jest składnikiem wielu farmaceutyków. I nic dziwnego, ponieważ ma silne właściwości prozdrowotne. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, przeciwbólowo. Wzmacnia odporność, chroni wątrobę, ma też właściwości przeciwnowotworowe i cytostatyczne. Z propolisu można samodzielnie przyrządzić nalewkę.

Czytaj więcej
7 domowych sposobów na zatkane zatoki – jak sobie radzić z bólem?

Zatkane zatoki są niezwykle dokuczliwe. Jest to ostry, rozpychający ból, który promieniuje na czoło przy niemal każdym ruchu głową. Może się pojawić bez względu na porę roku – zimą może być wynikiem nagłej zmiany temperatury, wiosną reakcją alergiczną, latem reakcją na klimatyzację, a jesienią mogą zaatakować infekcje wirusowe i bakteryjne.

Czytaj więcej
Co może oznaczać ból głowy przy schylaniu i kaszlu?

Ból głowy przy schylaniu czy kaszlu to nietypowe sytuacje, w których pojawiają się dolegliwości odczuwane w okolicy czaszki. Stanowią cenne informacje w procesie diagnostyki. Zwykle świadczą o chorobie, której zaniechanie leczenia prowadzi do groźnych powikłań zdrowotnych.

Czytaj więcej
Zatkane zatoki – domowe sposoby leczenia, przyczyny i objawy

Zatkane zatoki objawiają się m.in. mocnym bólem zlokalizowanym w obrębie czoła, skroni i szczęki. Przeszywający i świdrujący ból najczęściej jest objawem ostrego bądź przewlekłego zapalenia zatok, może być jednak związany także z innymi chorobami. Oprócz terapii specjalistycznej, skuteczne okazują się także domowe sposoby leczenia.

Czytaj więcej