Inhalacja, inaczej wziewanie, to zabieg leczniczy, który polega na wdychaniu pary wodnej z aromatem leków, olejków leczniczych bądź ziół. Może się to odbywać poprzez bezpośrednie wdychanie pary gorącego płynu albo za pomocą specjalnego aparatu – inhalatora lub nebulizatora. Inhalacje można też wykonać z użyciem aerozolu o działaniu miejscowym.
Szczególnie często wykonuje się domowe inhalacje na zatoki. Zabieg zaleca się w przypadku zapalenia zatok przynosowych, kiedy w obrębie zatok rozwija się stan zapalny. Chorobie towarzyszą objawy zapalenia błony śluzowej nosa. Może pojawić się gorączka. Charakterystyczny dla zapalenia zatok jest ból o zmiennej lokalizacji (np. czoła w przypadku zapalenia zatok czołowych czy szczęki, górnych zębów bądź policzka w przypadku zapalenia zatoki szczękowej). Chory jest osłabiony, senny, nie ma apetytu. Inhalacja zatoki sprawdzi się w przypadku łagodnego przebiegu choroby, gdy nie jest konieczna interwencja lekarska, bądź stanowi uzupełnienie terapii.
Zobacz także:
7 domowych sposobów na zatkane zatoki – jak sobie radzić z bólem?
Sok z brzozy – właściwości i zastosowanie. Pijmy na zdrowie!
Płukanka z siemienia lnianego, czyli naturalny lek na bolące gardło
Inhalacje na zatoki inhalatorem i nebulizatorem
Domowe inhalacje na zatoki najłatwiej wykonać inhalatorem. W aptekach i sklepach medycznych można dostać inhalatory dla dorosłych i dzieci – dla tych drugich mają one często zabawne kształty, np. zwierząt. Najlepiej zaopatrzyć się w automatyczny inhalator tłokowy, wyposażony w specjalne maski (dla dorosłego i dziecka) oraz silniczek. Niektóre inhalatory przeznaczone są dla dzieci już od pierwszego miesiąca życia (mają wtedy smoczek do inhalacji). W sprzedaży są również inhalatory wyposażone w ustnik.
Inhalator służy do podania leku rozpylonego w powietrzu. Nebulizator jest częścią inhalatora pozwalającego rozbić lek na mniejsze cząstki, aby dotarły do dalszych odcinków układu oddechowego. W łagodnych stanach zapalnych górnych dróg oddechowych wystarczy inhalator, ale w cięższych stanach oraz u małych dzieci korzysta się z nebulizatora.
Wymiennie stosuje się określenie nebulizator dla inhalatorów pneumatycznych i ultradźwiękowych (nie proszkowych i ciśnieniowych) ze względu na większe rozdrobnienie cząsteczek leku.
Jak zrobić inhalacje na zatoki?
Zarówno inhalacja, jak i nebulizacja na zatoki, aby przyniosła efekt, musi być wykonana prawidłowo. Inhalacje na zatkane zatoki zazwyczaj wykonuje się w pozycji siedzącej – u noworodków w pozycji leżącej. Należy przyłożyć maskę inhalatora do twarzy i oddychać normalnie, co jakiś czas biorąc głębszy wdech i wstrzymując powietrze na 5 sekund. Podobnie inhalacje na zatoki wykonuje się z użyciem ustnika. U dzieci stosuje się maseczkę, a u niemowląt smoczek do inhalacji. Do pojemnika nebulizatora należy wlać lek.
W przypadku dorosłych i dzieci na zatoki bardzo skuteczne są inhalacje z soli fizjologicznej, które łagodzą dolegliwości bólowe już po jednej sesji. Inhalacje z soli fizjologicznej są szczególnie polecane kobietom w ciąży, które nie powinny stosować wielu ziół.
W stanach zapalnych zatok można stosować olejki do inhalacji zatok (do kupienia w aptekach oraz sklepach zielarskich) i dozować je według wskazań na etykiecie. Zalecane zioła na zatoki o działaniu rozkurczowym, udrażniającym i przeciwzapalnym, wpływające korzystnie na samopoczucie, to:
- mięta pieprzowa;
- eukaliptus;
-
majeranek;
- sosna;
- anyż;
- tymianek;
-
rumianek;
- jałowiec;
- drzewo cajeputi (olejek kajeputowy).
W przypadku braku inhalatora czy nebulizatora można wykonać inhalację tradycyjną metodą, to znaczy wlać do miski gorącą wodę z dodatkiem substancji leczniczej, nakryć głowę ręcznikiem i pochyliwszy się nad tak przygotowanym roztworem, wdychać parę wodną. Powietrze należy wdychać nosem (nie ustami), oczy powinny być zamknięte.
Taką tradycyjną inhalację można przeprowadzić z wykorzystaniem sody oczyszczonej według proporcji: łyżka stołowa sody na litr wrzątku. Wdychać pod przykryciem przez 5–10 minut. Podobnie postępuje się w przypadku inhalacji z soli kuchennej na zatoki (2–3 łyżki soli kuchennej na litr wrzątku).
Do miski z wodą można ponadto dodać zioła sypkie (ok. 50 g ziół na litr wody).
Uwaga! Tradycyjna inhalacja na zatoki z wykorzystaniem miski i ręcznika ma mniejszą skuteczność niż inhalacje inhalatorem czy nebulizatorem. Takiej formy inhalacji nie powinno się przeprowadzać u małych dzieci, ponieważ gorąca para może spowodować poparzenia.
Jakie korzyści dają inhalacje? Dowiesz się tego z filmu: